x

Szybki kontakt

Kontakt z biurem: 536 324 555

Zamów koncepcję architektoniczną 

Kontakt z projektantem: 535 585 492

Jakie obrzeże do kostki wybrać? Przegląd najpopularniejszych rozwiązań

Jakie obrzeże do kostki wybrać? Przegląd najpopularniejszych rozwiązań

Obrzeże do kostki to podstawowy element wykorzystywany na etapie realizacji projektu brukarskiego. Stosuje się je zarówno w przydomowych ogrodach, jak i podczas utwardzania nawierzchni dróg, ulic czy placów firmowych. Obecnie mamy do wyboru co najmniej kilka rodzajów obrzeży, które różnią się między sobą estetyką, wymiarami, a tym samym przeznaczeniem. W ofercie Świata Kostki znajdziesz wszystkie popularne rodzaje obrzeży do kostki brukowej, którym bliżej przyglądamy się w naszym artykule. Sprawdź, które rozwiązanie będzie najlepsze dla Ciebie.

Jaką funkcję pełni obrzeże do kostki?

Kluczową funkcją obrzeża jest ustabilizowanie nawierzchni wykonanej z kostki brukowej czy np. z płyt betonowych. Obrzeże stanowi opór, dzięki któremu kostka się nie rozjeżdża i pozostaje na swoim miejscu w całym okresie użytkowania nawierzchni. Oczywiście pod warunkiem, że obrzeża zostały prawidłowo osadzone.

O czym trzeba pamiętać podczas osadzania obrzeża? Najważniejsze jest zadbanie o bardzo solidną podbudowę z suchego betonu. Przyjmuje się, że co najmniej 1/3 obrzeża powinna zostać osadzona w warstwie betonowej, co zapobiegnie przechylaniu się elementu w wyniku napierania kostki czy płyt. 

Obecnie coraz większą uwagę zwraca się na estetykę stosowanych obrzeży. Dlatego czołowi producenci mają w swoich ofertach specjalne rodzaje obrzegowań, które pełnią również funkcję ozdobną, znakomicie korespondując z efektowną kostką czy płytami tarasowymi.

Krawężnik, czyli podstawowy rodzaj obrzeża do kostki

Krawężniki są najbardziej oczywistym rodzajem obrzegowania. Stosuje się je od wielu lat i wciąż są chętnie wybierane przez inwestorów. Do zalet krawężników na pewno można zaliczyć solidność, trwałość, łatwość układania, a także atrakcyjną cenę. Gdy kwestie estetyczne nie mają aż takiego znaczenia, a priorytetem jest wieloletnie bezproblemowe użytkowanie nawierzchni (np. podjazdu do garażu), to śmiało można postawić na standardowe krawężniki.

Obrzeże palisadowe

Obrzeże palisadowe sprawdzi się zawsze wtedy, gdy poza solidnym podparciem dla kostki brukowej zależy nam również na świetnym efekcie estetycznym. Takie obrzeża najczęściej wykorzystuje się do budowy tarasów, schodów, elementów małej architektury ogrodowej, ale mogą też stanowić alternatywę dla standardowych krawężników – wszystko zależy od tego, jakim budżetem dysponuje inwestor.

Minipalisada

Bardzo efektowne minipalisady są super wyborem do budowy niewielkich konstrukcji betonowych w ogrodzie – na przykład do wydzielania rabat kwiatowych, oczka wodnego, budowy ozdobnych donic na potrzeby roślin zasadzonych w gruncie itd. Pomysłów na wykorzystanie minipalisad w ogrodzie jest mnóstwo, a kilka inspiracji czeka na Ciebie w salonie wystawowym Świata Kostki w Sosnowcu pryz ulicy Stawowej 4.

Obrzeże EKO-BORDIR

EKO-BORDIR (można się również spotkać z innymi nazwami handlowymi) to nic innego jak obrzeże z tworzywa. Produkt ten jest dostępny na rynku od wielu lat, a mimo to nadal budzi pewne obawy wśród inwestorów. Niepotrzebnie. Prawidłowo zastosowane i zamontowane obrzeże z tworzywa może zagwarantować wieloletnią trwałość nawierzchni wykonanej z kostki brukowej czy płyt chodnikowych.

Oczywiście takie obrzeże nie nadaje się na podjazdy czy inne nawierzchnie pod ruch ciężkich pojazdów. Śmiało natomiast można je wykorzystać do budowy ścieżek ogrodowych i chodników.

Obrzeże przypominające krawężnik

Mamy tutaj na myśli obrzeża ozdobne, świetne na przykład do umacniania tarasów z płyt betonowych czy z kostki, które na pierwszy rzut oka przypominają standardowy krawężnik. Gdy jednak przyjrzymy się im bliżej, to od razu zauważymy np. estetyczne frezowanie. Takie obrzeża powinny przypaść do gustu zwolennikom minimalistycznego designu.

Kup odpowiednie obrzeże w Świecie Kostki

Jeśli nadal nie wiesz, które obrzeże do kostki wybrać, to już teraz zapraszamy do Świata Kostki – jednego z największych składów kostki brukowej w regionie. Na miejscu znajdziesz wszystkie opisane rodzaje obrzeży, dzięki czemu zyskasz możliwość porównania ich ze sobą na żywo pod względem estetyki i dopasowania do konkretnego modelu kostki.

Skorzystasz również z fachowego doradztwa naszych ekspertów, którzy podpowiedzą Ci wybór odpowiedniego obrzeża w zależności od projektu i planowanego zastosowania. Pamiętaj, że innych obrzeży wymaga podjazd pod ruch ciężkich pojazdów, innych chodniki pod ruch pieszy, jeszcze innych taras czy rabaty kwiatowe, które chcemy oddzielić od trawnika.

W naszej ofercie znajdziesz wszystkie elementy betonowe niezbędne do zrealizowania dowolnego projektu brukarskiego, takie jak kostka brukowa, palisady, obrzegowania, płyty tarasowe, stopnie, murki czy meble betonowe.

Przypominamy, że decydując się na zakup wybranych produktów w Świecie Kostki, możesz od razu skorzystać z wygodnej usługi transportu pod wskazany adres. Dostawy realizujemy na terenie Sosnowca, Siemianowic Śląskich, Mysłowic, Katowic, Jaworzna, Dąbrowy Górniczej, Czeladzi, Chorzowa i Będzina oraz innych okolicznych miejscowości.

Napisz komentarz