x

Szybki kontakt

Kontakt z biurem: 536 324 555

Zamów koncepcję architektoniczną 

Kontakt z projektantem: 535 585 492

Sposoby układania kostki brukowej – przegląd najpopularniejszych metod

Sposoby układania kostki brukowej – przegląd najpopularniejszych metod

Kostka brukowa to prosty i niedrogi sposób na zyskanie efektownego otoczenia budynku. Wykorzystuje się ją do budowy ścieżek, chodników , podjazdu do garażu, tarasu czy miejsca parkingowego. Końcowy efekt jest ściśle uzależniony od prawidłowego doboru kostki pod względem kształtu i kolorystyki do architektury budynku, jak również od fachowego wykonawstwa. Ekipa brukarska może zaproponować inwestorowi różne sposoby układania kostki brukowej. W naszym poradniku omawiamy najpopularniejsze metody.

Najważniejsza zasada

Zanim przejdziemy do zaprezentowania poszczególnych sposobów układania kostki brukowej, to musimy wspomnieć o nadrzędnej zasadzie: dobieraniu kostki z różnych palet. Nie może być tak, że ekipa bierze kostkę z jednej palety i dopiero po jej opróżnieniu zabiera się za następną. To częsty, szkolny błąd, który grozi tym, że kolorystyka ułożonej nawierzchni nie będzie jednorodna. Dobieranie kostek z różnych palet pozwala wyeliminować ten problem. Pamiętajmy, że pomiędzy poszczególnymi partiami produkcyjnymi mogą istnieć znaczące różnice kolorystyczne, wynikające m.in. z okresu i warunków składowania kostki oraz daty produkcji.

Wybór metody układania kostki nie może być przypadkowy

Odwiedzając nasz salon wystawowy w Sosnowcu przy ulicy Stawowej 4 lub zapoznając się z naszą ofertą online, szybko zauważysz, że kostki brukowe poszczególnych producentów występują w szerokim wyborze kształtów. Kształt kostki może determinować sposób jej układania. Inna metoda sprawdzi się w przypadku wciąż popularnej, klasycznej kostki typu Holland, inna przy wybraniu kostki NOSTALIT, a jeszcze inna przy kostce wielkoformatowej NOVATOR SOLO. Stąd radzimy, aby preferowaną metodę układania kostki brukowej ustalić z wykonawcą jeszcze przed zakupem konkretnego produktu – pozwoli to uniknąć ewentualnych nieporozumień oraz rozczarowania końcowym efektem prac.

Metody układania kostki brukowej ze względu na wzór

Zacznijmy od omówienia kwestii układania kostki brukowej zgodnie z wybranym wzorem. Kostkę można układać w najróżniejsze wzory, na przykład koła czy kwadratu. Niektóre modele kostek z charakterystycznymi zamkami pozwalają tworzyć efektowne ściegi. Najróżniejsze wzory układania kostki brukowej możesz sprawdzić w naszym salonie wystawowym, jak i poszukać ich w Internecie. O popularnych wzorach układania kostki brukowej czytaj też w osobnym artykule poradnikowym na naszej stronie.

Sposoby układania kostki brukowej ze względu na wybraną technologię

Kostkę brukową można układać na różne sposoby, doskonale znane doświadczonym ekipom brukarskim. Nie mówimy tutaj o wzorach, ale o technologii tworzenia gotowej nawierzchni z kostki. Oto trzy najpopularniejsze rozwiązania:

  1. Metoda elastyczna– zdecydowanie najczęściej wybierana przez ekipy brukarskie i samych inwestorów. Polega na układaniu kostki brukowej na wcześniej przygotowanej podbudowie z suchego betonu. Spoiny pomiędzy kostkami wypełnia się przesianym, żółtym piaskiem. Jest to optymalne rozwiązanie w przypadku budowy nawierzchni pod standardowy ruch pieszy lub ruch samochodów osobowych.
  2. Metoda sztywna– w tej metodzie wykorzystuje się zaprawę cementową, która pełni funkcję spoiwa. Układając na niej kostkę brukową zyskujemy sztywne połączenie, dzięki czemu kostka się nie przesuwa, a główne obciążenia znosi podbudowa. Co ważne, spoiny między kostkami należy wypełnić specjalną fugą o właściwościach wodoszczelnych. Ta metoda sprawdza się do budowy nawierzchni pod wzmożony ruch (np. uczęszczane trakty piesze, parkingi).
  3. Metoda półsztywna– jest to metoda łącząca w sobie cechy dwóch opisanych powyżej. Stosujemy tutaj suchą podbudowę, na której luźno układamy kostki brukowe, natomiast do wypełnienia spoin używamy specjalnej fugi, która stabilizuje kostki i poprawia estetykę całej nawierzchni.

Po kostkę brukową zapraszamy do Sosnowca

Świat Kostki to największy skład kostki brukowej w regionie. W naszej ofercie znajdziesz olbrzymi wybór modeli czołowych producentów, zarówno nowoczesnych, jak i klasycznych czy przemysłowych, przeznaczonych do budowy parkingów i dróg wewnętrznych. Kostka brukowa dostępna w ofercie Świata Kostki spełni Twoje oczekiwania tak pod względem jakości wykonania, jak i estetyki. Z pomocą naszych doradców dobierzesz dokładnie taką kostkę, jaka Ci się podoba i będzie dobrze korespondować z budynkiem oraz wyglądem przyszłego ogrodu. W naszej ofercie znajdziesz również m.in. obrzegowania, palisady, elementy systemu odwodnienia, meble betonowe czy elementy do budowy efektownych ogrodzeń. Zapytaj naszych doradców o namiary na rekomendowane ekipy brukarskie oraz o usługę projektowania kostki brukowej – profesjonalny projekt możesz mieć już za symboliczną złotówkę! Dodajmy, że zamawiając kostkę brukową w Świecie Kostki, możesz skorzystać z usługi transportu materiałów pod wskazany adres. Dostawy realizujemy na terenie Sosnowca, Siemianowic Śląskich, Mysłowic, Katowic, Jaworzna, Dąbrowy Górniczej, Czeladzi, Chorzowa i Będzina oraz innych okolicznych miejscowości.

Napisz komentarz