x

Szybki kontakt

Kontakt z biurem: 536 324 555

Zamów koncepcję architektoniczną 

Kontakt z projektantem: 535 585 492

Jak utrzymać kostkę brukową w dobrym stanie przez długie lata?

Jak utrzymać kostkę brukową w dobrym stanie przez długie lata?

Kostka brukowa jest wizytówką obejścia domu. To na nią często w pierwszej kolejności zwracają uwagę odwiedzający nas goście, to ona decyduje o estetyce ogrodu, dlatego rozsądnie jest zrobić wszystko, aby przez długi czas cieszyła oko. Na szczęście nie jest to wcale ani trudne, ani kosztowne. Wystarczy tylko stosować się do kilku podstawowych zasad, które naszym klientom przekazują doradcy Świata Kostki. Dowiedz się, jak utrzymać kostkę brukową w dobrym stanie przez długie lata – oto zestaw prostych wskazówek.

Wszystko zaczyna się na etapie wyboru kostki

Chcąc utrzymać kostkę w dobrej kondycji przez długi czas, warto dopasować jej rodzaj i kolorystykę do sposobu użytkowania. Przykładowo: jeśli masz dom położony przy drodze gruntowej, to można łatwo przewidzieć, że w deszczowe dni będziesz wwozić na podjazd mnóstwo błota i być może także gliny. Nie ma zatem sensu wykonywać podjazdu z bardzo jasnej kostki brukowej, która po prostu będzie się momentalnie brudzić.

Fachowe wykonawstwo ma olbrzymi wpływ na stan kostki w długim okresie użytkowania

Estetyka kostki brukowej jest ściśle uzależniona od tego, czy inwestycja zostanie zrealizowana w sposób fachowy, zgodnie ze sztuką. Jeśli ekipa brukarska popełni podstawowe błędy np. w zakresie podbudowy, to już po kilku latach w kostce mogą się pojawić koleiny, zagłębienia, kostki mogą zacząć się rozjeżdżać etc. Stąd radzimy, aby zwrócić baczną uwagę na wybór odpowiedniego wykonawcy.

Impregnacja kostki – czy warto ją wykonać?

Podstawowym sposobem na to, aby zachować kostkę w dobrym stanie przez długie lata, jest jej zaimpregnowanie. Zdecydowanie warto to zrobić, ponieważ impregnacja chroni kostkę nie tylko przed utratą koloru, ale również ułatwia usuwanie z niej różnych zabrudzeń, w tym tłustych. Impregnację można przeprowadzić we własnym zakresie, używając do tego specjalnego środka (dostępnego m.in. w Świecie Kostki), wałka lub pędzla. Jednorazowa impregnacja powinna wystarczyć na 2-3 sezony.

Bieżące utrzymanie kostki w czystości

Kostkę brukową trzeba oczywiście regularnie zamiatać przy pomocy szczotki z twardym włosiem. Pozwoli to utrzymać ją w estetycznym stanie, uzupełnić braki piasku w fugach (co często jest sprawką mrówek) oraz w porę zauważyć ewentualne uszkodzenia czy zabrudzenia.

Okresowe mycie kostki wodą pod wysokim ciśnieniem

Co najmniej raz w roku warto umyć kostkę brukową przy pomocy myjki wysokociśnieniowej. Jest to stosunkowo łatwa, choć czasochłonna praca. Myjka pozwoli usunąć z kostki większość nawet uporczywych zabrudzeń, pozbyć się mchu, części chwastów itd. Należy natomiast pamiętać, aby po zakończeniu mycia kostki koniecznie uzupełnić piasek w fugach – w przeciwnym razie szybko zaczną z nich wyrastać wieloletnie chwasty.

Szybkie usuwanie tłustych plam

Tłuste plamy na kostce brukowej to norma – najczęściej pochodzą z wycieków z samochodu lub powstają po grillowaniu w ogrodzie. Gdy zauważysz taką plamę, to od razu przystąp do jej usunięcia, póki jeszcze nie zaschła. Można do tego użyć specjalnego preparatu do mycia kostki brukowej, choć w przypadku świeżej plamy dobry efekt przyniesie nawet zastosowanie zwykłego płynu do naczyń.

Odchwaszczanie kostki brukowej

Na dłuższą metę bardzo trudno jest uniknąć zachwaszczenia kostki brukowej. Chwasty wyrastają z fug, w których z czasem zbierają się zanieczyszczenia tworzące roślinom całkiem niezłe warunki bytowe. Nie ma innego wyjścia, jak konsekwentnie usuwać chwasty, po prostu je wyrywając, zanim zdążą się dobrze ukorzenić. Jeśli zaniedbasz ten etap, to pozostanie Ci tylko zwalczanie chwastów metodami chemicznymi (np. octem czy herbicydem) lub wypalanie. Docelowo natomiast warto pomyśleć o wykonaniu twardej fugi między kostkami, co zapobiegnie wyrastaniu chwastów.

Po kostkę brukową zapraszamy do Świata Kostki

Świat Kostki to jeden z największych składów kostki w regionie. W naszej ofercie znajdziesz nie tylko kostkę brukową, ale też wszystkie inne elementy niezbędne do zrealizowania inwestycji brukarskiej – jak obrzegowania, palisady, płyty tarasowe, stopnie, nawet meble betonowe, murki i ogrodzenia. Na miejscu możesz skorzystać z fachowego doradztwa naszych specjalistów. Zachęcamy również do zamówienia projektu kostki brukowej w specjalnej cenie, dzięki któremu zyskasz pewność, że teren wokół domu zostanie zagospodarowany w 100% zgodnie z Twoimi oczekiwaniami. Nie masz sprawdzonej ekipy brukarskiej? Zapytaj nas o namiary na rekomendowane firmy – w przypadku większych inwestycji możemy zaoferować własną usługę wykonawczą. Już teraz zapraszamy do odwiedzenia naszego salonu wystawowego w Sosnowcu przy ulicy Stawowej 4 oraz do zapoznania się z ofertą Świata Kostki online. Pamiętaj, że zamawiając kostkę brukową i inne materiały w Świecie Kostki, możesz skorzystać z usługi transportu pod wskazany adres. Dostawy realizujemy samochodem z HDS-em na terenie Sosnowca, Siemianowic Śląskich, Mysłowic, Katowic, Jaworzna, Dąbrowy Górniczej, Czeladzi, Chorzowa i Będzina oraz innych okolicznych miejscowości.

Napisz komentarz