x

Szybki kontakt

Kontakt z biurem: 536 324 555

Zamów koncepcję architektoniczną 

Kontakt z projektantem: 535 585 492

Zalety i wady kostki brukowej. Czy to dobry wybór dla Ciebie?

Zalety i wady kostki brukowej. Czy to dobry wybór dla Ciebie?

Kostka brukowa jest bezsprzecznie najchętniej wybieranym materiałem do przydomowych ogrodów, wykorzystywanym również do utwardzania ulic, terenów firmowych czy osiedli domów wielorodzinnych. Olbrzymi wybór kostek pozwala dopasować jej charakter do preferowanego stylu otoczenia, architektury budynku, a przede wszystkim do oczekiwań estetycznych inwestorów.

I choć kostka brukowa wydaje się być idealnym rozwiązaniem, to można także wskazać kilka wad tego materiału. W naszym artykule omawiamy najważniejsze zalety i wady kostki brukowej, co powinno ułatwić Ci podjęcie decyzji odnośnie do ewentualnego wyboru technologii utwardzania terenu.

Poznaj główne zalety kostki brukowej. Dlaczego warto ją wybrać?

Dla większości inwestorów, zarówno osób prywatnych, jak i przedsiębiorców, kostka brukowa stanowi oczywisty wybór do utwardzenia terenu. Wykorzystuje się ją do zbudowania podjazdu do garażu, wykonania ścieżek i chodników, opaski oddzielającej rabaty kwiatowe od trawnika, coraz częściej także do budowy efektownego, trwałego tarasu.

Faktem jest, że trudno byłoby znaleźć sensowną alternatywę dla kostki brukowej. Może nią być kostka granitowa, która jednak jest droga, a po ułożeniu nie tworzy równej nawierzchni, co będzie kłopotliwe podczas odśnieżania czy zamiatania. W dodatku kostka granitowa jest na tyle specyficzna, że nie będzie pasować do wielu projektów architektonicznych – zwłaszcza budynków o nowoczesnej, minimalistycznej zabudowie.

Inne alternatywy to m.in. grys, gruby żwir rzeczny czy utwardzenie nawierzchni z płytek drewnianych (np. wykonanych własnoręcznie z tzw. okrąglaków), jednak są to propozycje mocno budżetowe, które powinny być rozważane wyłącznie w sytuacji, gdy priorytetem są oszczędności finansowe. Nie są to rozwiązania, które mogą się równać z kostką brukową pod względem czy to wyglądu, czy tym bardziej trwałości i użyteczności.

Jeśli chodzi o najważniejsze zalety kostki brukowej, to trzeba tutaj wspomnieć o:

  • Ogromnym wyborze kostek, co pozwala bez trudu dopasować konkretny materiał do własnej wizji architektonicznej, charakteru budynku czy ogrodu – kostki są dostępne w wielu wariantach kolorystycznych, formatach, rodzajach wykończenia itd.
  • Trwałości – kostka brukowa to bez wątpienia wybór na lata. Solidny produkt sprawdzonego producenta posłuży nawet przez dekady. Szybciej wymienisz kostkę, bo Ci się znudzi, niż z powodu jej uszkodzenia.
  • Uniwersalności– kostkę brukową można wykorzystać do zrealizowania dowolnych projektów w ogrodzie, od budowy podjazdu, przez wykonanie ścieżek i tarasu, aż po wydzielenie rabat kwiatowych.
  • Braku problemów i kosztów związanych z konserwacją kostki– kostka brukowa nie wymaga żadnych zabiegów konserwacyjnych, jest w pełni odporna na panujące w Polsce zmienne warunki atmosferyczne. Wskazane jest jedynie okresowe zaimpregnowanie kostki, aby zachować jej oryginalny kolor i uchronić przed rozwojem glonów.
  • Łatwości w utrzymaniu w czystości– kostkę brukową wystarczy co jakiś czas zamieść szczotką z twardym włosiem, a raz w roku, na przykład po zimie, umyć wodą pod wysokim ciśnieniem, co można zrobić samodzielnie (wystarczy mieć lub pożyczyć myjkę ciśnieniową).

Wady kostki brukowej

Pomimo szeregu istotnych, a w praktyce decydujących zalet, można wskazać kilka wad kostki brukowej, które warto wziąć pod uwagę na etapie wyboru konkretnego materiału do utwardzenia terenu wokół domu, firmy etc.

Tymi wadami są:

  • Stosunkowo wysoka cena, zwłaszcza kostek klasy premium, wielkoformatowych, uszlachetnionych.
  • Wysokim koszcie usługi brukarskiej– kostkę trudno byłoby ułożyć samodzielnie, a już na pewno planując skomplikowany projekt wymagający licznych cięć.
  • Niefachowo ułożona kostkamoże się zapadać, będą się w niej tworzyć koleiny.
  • Między kostkami z czasem mogą zacząć wyrastać chwasty i tworzyć się mech(można tego uniknąć decydując się na twardą fugę zamiast standardowego piasku kwarcowego).

Po kostkę brukową zapraszamy do Świata Kostki

Świat Kostki jest jednym z największych składów kostki w regionie. W naszej ofercie znajdziesz nie tylko kostkę brukową, ale też inne elementy betonowe, które pozwolą Ci uzyskać zachwycający efekt tak pod względem estetycznym, jak i funkcjonalnym.

W Świecie Kostki kupisz m.in. palisady, obrzegowania, stopnie, płyty tarasowe, meble betonowe czy murki i elementy ogrodzeniowe. Możesz liczyć na fachowe doradztwo naszych ekspertów, którzy pomogą Ci w skompletowaniu takich produktów, które pozwolą stworzyć fantastyczny projekt brukarski.

Świat Kostki to nie tylko skład, ale też prawdziwe centrum inspiracji. Porównasz u nas dziesiątki modeli kostki brukowej, skorzystasz z usługi projektowania kostki (zapytaj o możliwość zakupu projektu za symboliczną opłatą!) czy otrzymasz namiary na sprawdzone, rekomendowane przez nas ekipy brukarskie.

Świat Kostki zapewnia również wygodną i korzystną usługę transportu zakupionej kostki brukowej oraz innych materiałów pod wskazany adres, Dostawy realizujemy samochodem z HDS-em na terenie Sosnowca, Siemianowic Śląskich, Mysłowic, Katowic, Jaworzna, Dąbrowy Górniczej, Czeladzi, Chorzowa i Będzina oraz innych okolicznych miejscowości.

Napisz komentarz