x

Szybki kontakt

Kontakt z biurem: 536 324 555

Zamów koncepcję architektoniczną 

Kontakt z projektantem: 535 585 492

Podbudowa pod kostkę: dlaczego to takie ważne?

Podbudowa pod kostkę: dlaczego to takie ważne?

Dobra podbudowa jest dla kostki brukowej tym, czym fundament dla domu. Od jej jakości i solidności zależy trwałość całej nawierzchni. Wielu inwestorów niestety nie zdaje sobie z tego sprawy lub zanadto ufa wykonawcom, którzy nie do końca przykładają się do powierzonych im obowiązków. Dlaczego poprawne wykonanie podbudowy pod kostkę brukową jest tak ważne? O czym trzeba tutaj pamiętać i na co zwrócić uwagę wykonawcy? Z czego najczęściej wykonuje się podbudowę? Odpowiedzi na wszystkie te pytania znajdziesz w naszym artykule.

Czym właściwie jest podbudowa pod kostkę?

Podbudowa to warstwa, na której układa się kostkę brukową. Powinna być nie tylko ustabilizowana, ale także posiadać odpowiedni spadek, dzięki czemu woda opadowa czy np. z mycia pojazdów będzie sprawnie ściekać w kierunku studzienek czy terenu zielonego.

I choć podbudowy pod kostkę nie widać, to pełni ona znacznie ważniejszą funkcję niż sam materiał wierzchni. Stąd niezwykle istotne jest, aby jej wykonania nie traktować po macoszemu i dobrać właściwą technologię w zależności od warunków lokalnych.

Z czego wykonuje się podbudowę?

Materiał do wykonania podbudowy dobiera się w zależności od tego, z jakim gruntem macierzystym mamy do czynienia. Jeśli jest to grunt gliniasty, a więc niestabilny i podmokły, wówczas należy wykonać głębokie korytowanie i zastosować warstwę stabilizującą np. z tłucznia pod budowę dróg.

Docelową warstwę podbudowy pod kostkę brukową wykonuje się natomiast z tzw. suchego betonu o odpowiedniej grubości – zwykle 10-15 centymetrów.

Poprawne wykonanie podbudowy pod kostkę krok po kroku

Jak wykonać podbudowę pod kostkę brukową? Odpowiedź na to pytanie musi znać Twój wykonawca. Jeśli jednak nie masz do niego pełnego zaufania lub chcesz zrealizować projekt brukarski własnymi siłami, to poniżej krótko (i oczywiście w dużym uproszczeniu) omawiamy poszczególne etapy wykonania podbudowy pod kostkę.

Krok 1: korytowanie, czyli wybranie warstwy gruntu macierzystego na taką głębokość, aby możliwe było ustabilizowanie terenu pod docelowe ułożenie kostki.

Krok 2: pierwsza warstwa podbudowy, którą najczęściej jest tłuczeń, ewentualnie szlaka (nigdy odpady pobudowlane!).

Krok 3: warstwa z suchego betonu, z zachowaniem odpowiednich spadków.

Krok 4: ułożenie kostki brukowej, zagęszczenie i zapiaskowanie.

Błędy w wykonaniu podbudowy pod kostkę: jakie będą tego konsekwencje?

Błędnie wykonana podbudowa to tzw. grzech pierwotny, który będzie przez cały czas odbijać się czkawką – niestety, nie samemu wykonawcy, który nierzetelnie zrealizował swoją pracę, ale inwestorowi.

W przypadku niepoprawnego wykonania podbudowy należy się spodziewać takich problemów, jak przede wszystkim:

  • Miejscowe zapadanie się kostki;
  • Tworzenie się kolein;
  • Rozjeżdżanie się kostek, tworzenie się bardzo szerokich przerw między kostkami, z których będą wyrastać chwasty;

Istnieje również ryzyko, że po intensywnych opadach deszczu dojdzie do powstania wielkiej dziury w nawierzchni z kostki brukowej, co np. uniemożliwi wyjazd samochodem z garażu.

Są to wystarczające argumenty, aby przypilnować poprawnego wykonania podbudowy pod kostkę brukową, nie oszczędzając na materiałach niezbędnych do ustabilizowania gruntu. Dobra podbudowa to pewność wieloletniej trwałości i estetycznego wyglądu nawierzchni z kostki.

Nie masz wykonawcy? Skorzystaj z naszych rekomendacji

Jeśli wciąż szukasz ekipy, która prawidłowo zrealizuje Twój projekt brukarski, w tym zadba o poprawne wykonanie podbudowy pod kostkę, to zgłoś się do nas. Świat Kostki od wielu lat współpracuje ze sprawdzonymi ekipami brukarskimi, dlatego możemy podzielić się z Tobą wiarygodnymi rekomendacjami.

To warto wiedzieć

W przypadku większych projektów możesz skorzystać z fachowego wykonawstwa ekipy Świata Kostki. Koniecznie zapytaj nas o szczegóły na temat świadczonych usług brukarskich.

Dodajmy, że Świat Kostki zapewnia swoim klientom usługę projektowania kostki brukowej, wraz z przygotowaniem zestawienia niezbędnych materiałów oraz wskazówkami technicznymi. Taki projekt możesz mieć nawet za symboliczną kwotę, jeśli tylko zdecydujesz się na zakup kostki brukowej w naszym składzie. Szczegóły przedstawi Ci doradca Świata Kostki.

Odwiedź Świat Kostki i znajdź perfekcyjną kostkę brukową dla siebie

Świat Kostki to jeden z największych składów kostki brukowej w regionie, mieszczący się w Sosnowcu przy ulicy Stawowej 4. Nasza oferta to nie tylko kostka brukowa, ale też szereg innych materiałów niezbędnych do realizacji inwestycji brukarskiej, w tym: palisady, obrzegowania, stopnie, płyty tarasowe, meble betonowe czy murki i elementy ogrodzeniowe.

Dostarczamy materiały zarówno dla klientów indywidualnych, jak i biznesowych, m.in. obsługując inwestycje deweloperskie.

Pamiętaj również, że kupując materiały w Świecie Kostki, skorzystasz z naszej usługi transportu pod wskazany adres. Dostawy realizujemy samochodem z HDS-em na terenie Sosnowca, Siemianowic Śląskich, Mysłowic, Katowic, Jaworzna, Dąbrowy Górniczej, Czeladzi, Chorzowa i Będzina oraz innych okolicznych miejscowości.

Napisz komentarz