x

Szybki kontakt

Kontakt z biurem: 536 324 555

Zamów koncepcję architektoniczną 

Kontakt z projektantem: 535 585 492

Stopnie betonowe vs. schody murowane. Porównujemy dwa popularne rozwiązania

Stopnie betonowe vs. schody murowane. Porównujemy dwa popularne rozwiązania

Wejście do większości budynków, w tym domów jednorodzinnych, wymaga skorzystania ze schodów. Te trzeba oczywiście najpierw wykonać. Klasyczną metodą jest murowanie schodów, a następnie obłożenie ich np. płytkami ceramicznymi, gresem czy klinkierem. Coraz więcej inwestorów decyduje się jednak na alternatywne rozwiązanie, czyli schody z kostki brukowej lub płyt tarasowych oraz stopni betonowych (nazywanych też stopniami blokowymi).

W kolejnym poradniku porównujemy oba rozwiązania, wykazując ewidentne przewagi stopni betonowych nad murowanymi. Zapraszamy do lektury.

Czym właściwie są stopnie betonowe?

Stopnie betonowe lub stopnie blokowe to prefabrykowane elementy wykonane z betonu, które wyglądem nawiązują do kostki brukowej, płyt czy innych produktów ozdobnych stosowanych w projektach małej architektury ogrodowej.

Stopnie pozwalają na szybkie wykonanie schodów wejściowych np. do drzwi czy na taras, ale śmiało można je też wykorzystać np. do niwelacji różnic w poziomach terenu. Stopnie blokowe są przy tym bardzo solidne, wygodne i szybkie w układaniu, trwałe oraz estetyczne, stanowiąc doskonałą alternatywę dla stopni murowanych.

Poznaj najważniejsze zalety stopni betonowych

W Świecie Kostki zauważamy szybko rosnące zainteresowanie stopniami blokowymi, co tylko potwierdza tezę, że jest to bardzo interesujący wybór inwestorów, którym zależy na z jednej strony wygodnych, a z drugiej estetycznych schodach wejściowych. Warto podkreślić, że tradycyjne schody murowane powoli odchodzą do lamusa, ustępując miejsca właśnie schodom z kostki brukowej i stopni betonowych, przynajmniej w domach jednorodzinnych.

Wynika to z kilku oczywistych zalet stopni blokowych, które omawiamy poniżej:

  • Bardzo łatwy montaż– z poprawnym osadzeniem stopni blokowych poradzi sobie każdy brukarz, a nawet osoba, która nigdy wcześniej nie miała do czynienia z takimi pracami. Roboty murarskie są jednak nieco bardziej uciążliwe i wymagające pod kątem technicznym.
  • Szybkość wykonania– korzystając ze stopni betonowych i kostki brukowej czy np. płyt tarasowych, z powodzeniem można wykonać standardowe schody wejściowe do domu wraz z podestem w ciągu jednego dnia. Nie trzeba tutaj stosować żadnych przerw technologicznych na schnięcie betonu. To duża zaleta, gdy liczy się czas.
  • Trwałość– stopnie betonowe to wybór na lata, zresztą jak całe schody z prefabrykowanych elementów betonowych. Decydując się na to rozwiązanie możesz mieć pewność, że w przewidywalnej przyszłości ze stopniami nic złego się nie zadzieje. Są odporne na zmienne warunki pogodowe, intensywne użytkowanie, można je łatwo umyć czy zamieść, a okresowo wystarczy tylko je zaimpregnować, aby podkreślić ich kolor. Nie ma tutaj mowy o tak frustrujących zabiegach, jak chociażby uzupełnianie fug po każdej zimie czy wymiana popękanych płytek, co niestety jest normą w przypadku schodów murowanych obłożonych ceramiką/gresem.
  • Bezpieczeństwo– stopnie blokowe najczęściej mają porowatą fakturę, co zapewnia im naturalne właściwości antypoślizgowe. To ważne w sytuacji, gdy schody nie są zadaszone i latem mogą być mokre, a zimą zasypane śniegiem czy oblodzone.
  • Świetna estetyka– dla wielu osób będzie to koronny argument przemawiający za wybraniem stopni blokowych zamiast schodów murowanych. Stopnie można bardzo łatwo dopasować do kostki czy płyt, a tym samym do architektury budynku czy całego projektu architektonicznego otoczenia domu.

Gdy dodamy do tego fakt, iż wykonanie schodów ze stopni betonowych praktycznie zawsze jest tańsze w porównaniu z murowaniem, to wybór wydaje się być dość oczywisty.

Po stopnie betonowe zapraszamy do Świata Kostki

W stałej ofercie Świata Kostki, jednego z największych składów kostki brukowej w regionie, znajdziesz nie tylko stopnie betonowe. Oferujemy także szereg innych produktów prefabrykowanych z betonu, jak obrzegowania, palisady czy elementy murków i ogrodzeń. Na miejscu skorzystasz z fachowego doradztwa doświadczonych ekspertów, jak i z profesjonalnej usługi projektowania kostki brukowej.

Dodatkowo zapewniamy transport zakupionych materiałów pod wskazany adres wraz z rozładunkiem HDS-em. Dostawy realizujemy na terenie Sosnowca, Siemianowic Śląskich, Mysłowic, Katowic, Jaworzna, Dąbrowy Górniczej, Czeladzi, Chorzowa i Będzina oraz innych okolicznych miejscowości.

Napisz komentarz