Jak odświeżyć starą kostkę brukową?
Kotka brukowa to bardzo praktyczny materiał, który umożliwia wykonanie trwałych i estetycznych ścieżek czy podjazdów. Ponieważ jednak jest wystawiona na ciągłe oddziaływanie niekorzystnych czynników (deszcz, śnieg, pyły, brud z samochodu etc.), to już po kilku latrach normalnego użytkowania może wyglądać niezbyt ciekawie – i to pisząc delikatnie. Na szczęście istnieją sposoby na to, aby przywrócić kostce niemal fabryczny wygląd. W naszym artykule podpowiadamy, jak odświeżyć starą kostkę brukową krok po kroku.
Usuwanie chwastów
Po latach w kostce brukowej, a dokładnie w spoinach między kostkami, na pewno jest mnóstwo chwastów, których pozbycie się nie jest takie proste. Można to zrobić ręcznie lub wspierać się opryskiem chemicznym. Inną metodą jest wypalanie chwastów lub użycie gorącej wody. Po usunięciu chwastów kostka od razu zacznie wyglądać lepiej, ale to dopiero początek pracy.
Zamiatanie
Kolejnym krokiem jest dokładne zamiecenie kostki, na której z pewnością nagromadziło się sporo piasku i suchego błota nawiezionego pod kołami samochodu. Warto chwycić za miotłę z twardym włosiem, ponieważ to ułatwi dalsze prace związane z odświeżeniem kostki.
Myjka ciśnieniowa
Jeśli masz myjkę ciśnieniową lub możesz ją od kogoś pożyczyć, to odświeżenie kostki brukowej będzie znacznie łatwiejsze. Myjka o odpowiedniej wydajności (zalecane minimum 100 barów) oraz z końcówką rotacyjną, potrafi czynić cuda i usunąć nawet wieloletnie zabrudzenia, mech, wżery czy żywice roślinne. Używaj jej miejsce przy miejscu, kostka po kostce – jest to oczywiście bardzo czasochłonne, natomiast efekt może Cię pozytywnie zaskoczyć. Radzimy korzystać ze środków ochrony osobistej, minimum okularów, a najlepiej przyłbicy, aby nie ryzykować np. uszkodzenia wzroku. Używanie myjki generującej wysokie ciśnienie wody to nie zabawa!
Środki chemiczne
Myjka nie jest remedium na wszystko. Zdarzają się takie zabrudzenia, na przykład po olejach i smarach, których usunięcie będzie możliwe dopiero po użyciu specjalnego preparatu chemicznego. Takie preparaty doskonale radzą sobie z uporczywymi zabrudzeniami na kostce, a dobiera się je zawsze pod kątem rodzaju plamy – czy jest to tłuszcz, a może rdzawy nalot czy ślady żelaza po podlewaniu trawnika wodą ze studni?
Uzupełnienie piasku i impregnacja
Po dokładnym umyciu kostki brukowej trzeba jeszcze uzupełnić wypłukany piasek w szczelinach między kostkami, do czego używamy piasku kwarcowego, przesianego (można go kupić np. w markecie budowlanym). Na koniec warto również zaimpregnować kostkę, aby pogłębić i przedłużyć trwałość koloru oraz dodatkowo zabezpieczyć ją przed zabrudzeniami na dobrych kilka lat. Zaimpregnowaną kostkę dużo łatwiej się też myje, a odpowiedni preparat możesz kupić w naszym składzie kostki brukowej.
Wymiana kostki? Zapraszamy na Stawową 4 w Sosnowcu
Może się oczywiście okazać, że stara kostka jest już na tyle zużyta, że nie ma możliwości doprowadzenia jej do choćby w miarę estetycznego stanu. Po wielu latach kostka może się też miejscowo zapadać, pękać, wyszczerbiać etc. Zdarza się również, że po zmianach w ogrodzie kostka nie pasuje już do otoczenia. W każdej z takich sytuacji warto rozważyć wymianę kostki, co wcale nie musi być bardzo kosztowne. W poszukiwaniu inspiracji, nowości i trendów na rynku kostki brukowej zajrzyj do Świata Kostki przy ulicy Stawowej 4 w Sosnowcu. Świat Kostki to jeden z największych w regionie składów kostki brukowej, w którego stałej ofercie znajdziesz także m.in. płyty tarasowe, obrzegowania czy elementy ogrodzeń. Odwiedź nas i skorzystaj z fachowego doradztwa ekspertów, a także zapytaj o usługę projektowania kostki brukowej – profesjonalny projekt możesz mieć nawet za symboliczną cenę. Kupując kostkę i inne elementy betonowe w naszym składzie, możesz skorzystać z usługi transportu pod wskazany adres. Dostawy realizujemy na terenie Sosnowca, Siemianowic Śląskich, Mysłowic, Katowic, Jaworzna, Dąbrowy Górniczej, Czeladzi, Chorzowa i Będzina oraz innych okolicznych miejscowości.
Napisz komentarz Anuluj