x

Szybki kontakt

Kontakt z biurem: 536 324 555

Zamów koncepcję architektoniczną 

Kontakt z projektantem: 535 585 492

Jaką kostkę brukową wybrać na podwórko? Praktyczne porady

Jaką kostkę brukową wybrać na podwórko? Praktyczne porady

Podwórko czy generalnie obejście domu ma bardzo duży wpływ zarówno na estetykę otoczenia budynku, jak i jego funkcjonalność. Trudno sobie wyobrazić komfortowe użytkowanie domu, gdy trzeba grzęznąć w błocie czy obserwować tumany unoszącego się kurzu. Kostka brukowa jest zdecydowanie najpraktyczniejszym materiałem do utwardzenia terenu wokół domu. Świetnie nadaje się do wykonania podjazdu do garażu, chodnika prowadzącego od bramki do drzwi wejściowych czy ścieżek komunikacyjnych w ogrodzie. Wybór modeli, faktur i kolorów jest ogromny, stąd inwestorzy mogą mieć nie lada problem z podjęciem decyzji zakupowej. Aby nie odwlekać tego w nieskończoność warto skupić się na kilku najważniejszych kwestiach. W naszym poradniku podpowiadamy, jaką kostkę brukową wybrać na podwórko, by później nie żałować.

Najważniejsza jest grubość

Pierwszym parametrem, nad którym trzeba się pochylić wybierając kostkę brukową na podwórku, jest jej grubość. Dlaczego to takie ważne? Ponieważ w głównej mierze to od grubości materiału zależy jego wytrzymałość na nacisk, a tym samym na uszkodzenia mechaniczne. Należy więc odpowiedzieć sobie na kilka ważnych pytań:

  • Czy na podwórko będą wjeżdżać pojazdy ciężarowe, na przykład wóz asenizacyjny lub śmieciarka? – jeśli tak, wówczas dobrze będzie wybrać kostkę brukową o grubości co najmniej 8 centymetrów.
  • Jak intensywny będzie ruch samochodowy na podwórku? – w przypadku normalnego ruchu, czyli codziennego korzystania z podwórka przez samochody osobowe (np. w celu wjechania do garażu czy pod wiatę) w zupełności wystarczająca będzie kostka brukowa o grubości 6 centymetrów.
  • Czy na podwórku zostaną wydzielone miejsca parkingowe, z których właściciele nieruchomości mają zamiar regularnie korzystać? – miejsca parkingowe dla samochodów osobowych mogą zostać wykonane z kostki brukowej o grubości 6 centymetrów. Jeśli jednak na podwórku mają parkować cięższe pojazdy, o DMC powyżej 3,5 tony, wówczas warto już zainwestować w kostkę o grubości 8 centymetrów.

Ważne!

Nawet bardzo gruba kostka brukowa niewiele da, jeśli ekipa brukarska nie wykona prawidłowej podbudowy betonowej.

Oczywiście grubość kostki brukowej ma istotny wpływ na cenę produktu, jednak naprawdę nie warto tutaj szukać przesadnych oszczędności. Przykładowo: na podjazdy i wszelkie powierzchnie, po których mają się poruszać pojazdy mechaniczne, nie stosujemy kostki cieńszej niż 6 centymetrów. Z kolei na ciągi piesze w zupełności wystarczy kostka 4-centymetrowa.

Względy praktyczne

Wybierając kostkę brukową na podwórko warto myśleć przyszłościowo i wziąć pod uwagę tak prozaiczne kwestie, jak chociażby odśnieżanie podjazdu i chodników, czyszczenie oraz zamiatanie. Obowiązuje tutaj prosta zasada: im równiejsza powierzchnia i im cieńsze przerwy pomiędzy poszczególnymi kostkami (fugi), tym łatwiej będzie wykonywać wymienione czynności.

Warto także zwrócić uwagę na sposób łączenia poszczególnych kostek. Im ściślej przylegają one do siebie, tym mniejsze jest ryzyko rozwoju chwastów i mchu w fugach. Przykładem bezfazowej kostki brukowej jest model Tercet, który dodatkowo charakteryzuje się bardzo nowoczesną stylistyką i pozwala uzyskać piękne, nietuzinkowe efekty architektoniczne.

Dopasowanie do charakteru budynku i otoczenia

Wybierając kostkę brukową na podwórko trzeba koniecznie pamiętać, że będzie ona decydować o wyglądzie ogrodu, przedogródka oraz samego domu. Niezmiennie obowiązującym trendem jest stawianie na taką kostkę, która perfekcyjnie licuje z architekturą budynku. Dzięki temu nie dochodzi do sytuacji, w których np. wokół nowoczesnego, minimalistycznego domu utwardzono teren korzystając z kostki w stylu rustykalnym.

Równie istotna jest kolorystyka, przy czym wcale nie trzeba tutaj decydować się na utarte schematy. Przykładowo: wydaje się być naturalne, że podwórko wokół nowocześnie zaprojektowanego i wykończonego domu powinno zostać utwardzone z wykorzystaniem szarej kostki, najlepiej wielkoformatowej. Tymczasem bardzo interesujące efekty można osiągnąć decydując się na kostkę w odcieniu brązu czy piasku.

Rada

Nie zalecamy stosowania bardzo jasnej kostki brukowej na podjazdy i parkingi, z uwagi na trudność w utrzymaniu jej w czystości.

Jeszcze ciekawszym wyborem może być kostka wielokolorowa. Warto zwrócić uwagę chociażby na model Visio, który pod względem kolorystyki, faktury oraz wymiarów fantastycznie koresponduje z budynkami zaprojektowanym w praktycznie dowolnym stylu architektonicznych.

Zwracamy również uwagę na jeden z najgorętszych trendów w brukarstwie, czyli kostki celowo postarzane. Trudno jest jednoznacznie określić ich kolorystykę, dzięki czemu można osiągnąć naprawdę interesujący efekt stylistyczny.

Ogromny wybór kostek brukowych w najróżniejszych formatach, rodzajach wykończenia i oczywiście kolorach nie ułatwia podjęcia ostatecznej decyzji. Dlatego zachęcamy, aby w pierwszej kolejności odwiedzić nasz punkt stacjonarny w Sosnowcu przy ulicy Stawowej 4, gdzie w jednym miejscu można obejrzeć z bliska wszystkie dostępne modele kostek brukowych i dzięki temu znacznie lepiej ocenić, który będzie najlepszym wyborem do konkretnego domu.

Napisz komentarz