x

Szybki kontakt

Kontakt z biurem: 536 324 555

Zamów koncepcję architektoniczną 

Kontakt z projektantem: 535 585 492

Kostka ogrodowa: czym się kierować przy jej wyborze?

Kostka ogrodowa: czym się kierować przy jej wyborze?

Kostka brukowa jest bardzo popularnym materiałem wykorzystywanym do wykańczania ogrodów i zagospodarowywania terenu zielonego wokół domu. Ma mnóstwo zalet, które omówimy w dalszej części tego poradnika. Obecnie na rynku jest tak ogromny wybór kostek różnych producentów, że naprawdę można mieć spory problem z podjęciem dobrej decyzji. Na co dzień gościmy w Świecie Kostki klientów proszących nas o jakieś wskazówki w tym zakresie. Postanowiliśmy więc przygotować poradnik, w którym podpowiadamy, jaka kostka ogrodowa będzie odpowiednia do Twojego ogrodu. Najważniejsze, abyś na etapie wyboru zwrócił uwagę na kilka istotnych szczegółów.

Dlaczego warto postawić właśnie na kostkę ogrodową?

Kostka ogrodowa ma szereg zalet decydujących o tym, że stanowi optymalny wybór do wykończenia przydomowego terenu zielonego i rekreacyjnego. Mamy na myśli przede wszystkim:

  • Wysoką trwałość – można nawet zaryzykować stwierdzeniem, że kostka ogrodowa jest niezniszczalna, o ile nie próbujemy jej uszkodzić w sposób mechaniczny.
  • Szeroki wybór wariantów kolorystycznych – dzięki temu nie będzie najmniejszego problemu z dobraniem kostki pod kątem charakteru ogrodu, innych elementów małej architektury czy po prostu wyglądu domu.
  • Dużą liczbę przydatnych elementów brukarskich – do budowy przydomowego ogrodu sprawdzi się nie tylko kostka ogrodowa, ale także takie elementy, jak stopnie, palisady, obrzegowania czy nawet płyty tarasowe, z których z powodzeniem można ułożyć efektowny taras na gruncie, stanowiący centralny punkt ogrodu.
  • Łatwość układania – jest to o tyle ważne, że jeśli inwestorzy dysponują wolnym czasem, siłami, chęciami i dobrym projektem (można go zamówić w Świecie Kostki), to są w stanie samodzielnie zagospodarować teren ogrodu, bez konieczności korzystania z usług profesjonalnej firmy.

Te argumenty decydują o tym, że kostka ogrodowa sukcesywnie zyskuje na popularności, a wręcz jest dziś podstawowym elementem wykorzystywanym do budowy efektownych ogrodów. Zwłaszcza, gdy alternatywą dla niej ma być znacznie droższa w zakupie, ale i mniej funkcjonalna kostka granitowa.

Jak wykorzystać kostkę ogrodową?

Przy pomocy kostki ogrodowej możemy stworzyć wymarzony ogród, który nie tylko będzie cieszyć oczy, ale także będzie łatwy w pielęgnacji, wygodny w użytkowaniu i bezpieczny. Posłużmy się tutaj prostym przykładem: wielu naszych klientów decyduje się użyć kostki ogrodowej do wykonania obrzeży trawnikowych. Jest to świetny pomysł, ponieważ takie obrzeże nie tylko skutecznie oddzieli trawnik od rabaty kwiatowej czy żywopłotu, ale także bardzo ułatwi koszenie (możliwość wjechania kołami kosiarki).

Kostka ogrodowa może być oczywiście wykorzystana do zbudowania ścieżek, które poprawiają komunikację w ogrodzie. Ścieżki najczęściej prowadzi się w kierunku obiektów funkcjonalnych, jak domek narzędziowy, wiata na śmieci, kompostownik, właz studni głębinowej etc.

Elementy brukarskie pochodzące z tej samej kolekcji, co kostka ogrodowa, można również wykorzystać w celu wykonania skarp, skalniaków czy oczek wodnych. Najlepiej sprawdzą się tutaj palisady, które skutecznie zabezpieczą przed osuwaniem się ziemi.

Jaką kostkę ogrodową wybrać?

Zacznijmy od kwestii czysto technicznej. Do celów typowo ogrodowych w zupełności wystarczająca będzie kostka brukowa o grubości 4 centymetrów. Można z niej zbudować wszelkie ciągi piesze, a także wykorzystać jako tzw. brzegówki. Nie ma sensu inwestować w grubszą kostkę, skoro po ogrodzie i tak nie jeździmy ciężkimi pojazdami.

Jeśli natomiast chodzi o funkcjonalność, to przede wszystkim zalecamy, aby zdecydować się na taką kostkę ogrodową, która występuje z dodatkowymi elementami brukarskimi w ramach jednej kolekcji – ewentualnie będzie można je dobrać z innej kolekcji, ale przy zachowaniu wymaganej estetyki. Warto także upewnić się, że dana kostka występuje w różnych wymiarach – dzięki temu można osiągnąć bardzo ciekawe efekty wizualne oraz wykorzystać kostkę w ogrodzie o nieregularnym kształcie.

Oczywiście nie zapominamy o estetyce. Wygląd kostki ogrodowej jest kwestią gustu, natomiast zawsze należy zwrócić uwagę na to, czy dany model będzie dobrze korespondować z roślinami oraz ogólnym klimatem ogrodu.

Przykładowo: jeśli zależy nam na posiadaniu ogrodu w wiejskim, naturalnym stylu, to bardzo fajnie sprawdzi się w nim klasyczna kostka typu Nostalit czy nawet popularna Holland. Jeśli natomiast celujemy w ogród w stylu japońskim, minimalistycznym, bardzo nowoczesnym, to warto zainteresować się kostkami utrzymanymi w takiej estetyce – jak chociażby Novator Forte.

Niezależnie od tego, jaką kostkę ogrodową zamierzasz zastosować w swoim przydomowym ogrodzie, na pewno znajdziesz ją w Świecie Kostki. Zapraszamy na zakupy zarówno online, jak i w naszym punkcie stacjonarnym w Sosnowcu.

Przypominamy również, że zapewniamy transport zakupionej kostki ogrodowej pod wskazany adres. Dostawy realizujemy na terenie Sosnowca, Siemianowic Śląskich, Mysłowic, Katowic, Jaworzna, Dąbrowy Górniczej, Czeladzi, Chorzowa i Będzina oraz innych okolicznych miejscowości.

Napisz komentarz