x

Szybki kontakt

Kontakt z biurem: 536 324 555

Zamów koncepcję architektoniczną 

Kontakt z projektantem: 535 585 492

Bloki schodowe: kiedy warto zastosować je w ogrodzie?

Bloki schodowe: kiedy warto zastosować je w ogrodzie?

Budowa ogrodu, zwykle połączona z zagospodarowaniem całego terenu wokół domu, jest bardzo czasochłonna, kosztowna i powoduje mnóstwo nerwów. Każdemu właścicielowi zależy przecież na tym, aby teren zielony i rekreacyjny prezentował się efektownie, a przy tym był funkcjonalny, wygodny w użytkowaniu i świetnie dopasowany estetycznie do architektury domu. Na szczęście obecnie dysponujemy bardzo szerokim wyborem rozwiązań, dzięki którym można stworzyć fantastyczny ogród spełniający wszystkie te kryteria, nawet jeśli mamy do czynienia z dość problematycznym terenem pod względem ukształtowania. Jednym z takich rozwiązań są bloki schodowe, dostępne w Świecie Kostki zarówno w sprzedaży online, jak i stacjonarnie w salonie w Sosnowcu. W naszym poradniku podpowiadamy, kiedy i dlaczego warto je stosować w przydomowym ogrodzie.

Nierówny teren wokół budynku

Teoretycznie w takiej sytuacji wystarczy zamówić kilka czy kilkanaście wywrotek ziemi i wyrównać teren, aby uzyskać efekt idealnego ogrodu z równą niczym stół murawą. Tyle, że… nie wszyscy tak chcą. Powoli przemija moda na zakładanie ogrodów „pod sznurek”. Coraz więcej osób zdaje sobie sprawę z tego, że ich utrzymanie jest bardzo czasochłonne, kosztowne (m.in. z uwagi na konieczność obfitego nawadniania), a przy tym niespecjalnie ekologiczne (takie ogrody odstraszają ptaki, owady, jeże).

Rośnie natomiast zainteresowanie ogrodami naturalnymi, swojskimi, w których wysiewa się łąkę kwietną zamiast idealnego trawnika, sadzi rodzime odmiany drzew i krzewów, preferuje kwiaty zamiast nudnych iglaków. W takich ogrodach wszelkie nierówności terenu są wręcz mile widziane, bo wprowadzają do nich ożywienie. Konieczne jest wówczas zastosowanie bloków schodowych lub innych elementów, które ułatwią komunikację, czyli po prostu przemieszczanie się po ogrodzie.

Bloki schodowe są o tyle dobrym wyborem, że mamy tutaj do czynienia z elementami bardzo odpornymi na uszkodzenia mechaniczne i niesprzyjające warunki atmosferyczne. Z tego powodu większość osób preferuje bloki zamiast np. elementów drewnianych, wymagających zabezpieczania i odnawiania, a po kilku latach po prostu wymiany.

Wyniesiony taras

Bloki schodowe doskonale sprawdzają się do budowy wyniesionych tarasów – także tych przylegających do budynku mieszkalnego. Zwykle jest tak, że nie ma możliwości stworzenia przydomowego tarasu na gruncie lub też byłoby to bardzo kłopotliwe i groziło np. zawilgacaniem elewacji. Delikatne wyniesienie tarasu rozwiązuje ten problem.

W takiej sytuacji musimy jednak zadbać o bezpieczną i komfortową komunikację między tarasem a ogrodem. Niezbędne są bloki schodowe, które pozwolą wygodnie schodzić z tarasu na przykład na trawnik czy łąkę kwietną. Takie bloki zdecydowanie najlepiej sprawdzają się w przypadku tarasu zbudowanego z płyt tarasowych lub kostki brukowej.

Bloki schodowe pozwolą stworzyć efektowne kaskady

Mogłoby się wydawać, że ogrody kaskadowe wymagają bardzo dużego terenu, na pewno większego, niż te standardowe 800-1000 metrów kwadratowych. Tymczasem przy pomocy bloków schodowych można uzyskać efekt kaskady i wprowadzić do ogrodu coś nowego, efektownego, a przy tym całkiem praktycznego niezależnie od powierzchni, jaką dysponujemy.  

Kaskadowy układ ogrodu fajnie sprawdza się w sytuacji, gdy nie zależy nam na idealnym trawniku, a bardziej cenimy sobie rabaty, klimatyczne ścieżki etc. Przy pomocy kaskad zbudowanych z bloków schodowych można też estetycznie wydzielić poszczególne strefy w ogrodzie – na przykład część roboczą z domkiem narzędziowym i kompostownikiem, część rekreacyjną z placem zabaw dla dzieci i część biesiadną z miejscem na grill oraz meblami ogrodowymi.

Budowa schodów wejściowych

Bloki schodowe z powodzeniem można wykorzystać do zbudowania schodów prowadzących do drzwi wejściowych. To coraz popularniejsze rozwiązanie, cenione zwłaszcza przez osoby, które mają złe doświadczenia z podestami wykończonymi płytkami ceramicznymi. Jak wiadomo, takie płytki są równie ładne, co niebezpieczne. Można się na nich łatwo poślizgnąć.

Nie wspominając już o tym, że w polskich warunkach klimatycznych naprawdę trudno jest utrzymać powierzchnie zewnętrzne wykończone płytkami w należytym stanie – pęknięcia, urwane całe fragmenty płytek, sczerniałe fugi są właściwie standardem.

Żaden z tych problemów nie dotyczy natomiast schodów zbudowanych z np. płyt tarasowych czy kostki brukowej oraz właśnie bloków schodowych pełniących tutaj funkcję nie tylko stopni, ale także murka oporowego dla podbudowy.

Bloki schodowe w bardzo ciekawych wariantach kolorystycznych, różnych rozmiarach i fakturach kupisz w Świecie Kostki. Sprawdź wszystkie propozycje online lub odwiedź nasz salon wystawowy w Sosnowcu. Na miejscu możesz skorzystać również z usługi projektowania oraz uzyskać namiary na sprawdzone ekipy brukarskie.

Pamiętaj także, że zapewniamy transport zakupionych materiałów, w tym bloków schodowych, pod wskazany adres. Dostawy realizujemy na terenie Sosnowca, Siemianowic Śląskich, Mysłowic, Katowic, Jaworzna, Dąbrowy Górniczej, Czeladzi, Chorzowa i Będzina oraz innych okolicznych miejscowości.

Napisz komentarz