x

Szybki kontakt

Kontakt z biurem: 536 324 555

Zamów koncepcję architektoniczną 

Kontakt z projektantem: 535 585 492

Obrzeże palisadowe: 7 pomysłów na jego wykorzystanie w ogrodzie

Obrzeże palisadowe: 7 pomysłów na jego wykorzystanie w ogrodzie

Elementy betonowe, na czele z kostką brukową, to niedrogi sposób na to, aby estetycznie i funkcjonalnie zagospodarować przestrzeń wokół budynku – na przykład domu jednorodzinnego. Producenci prześcigają się w pomysłach na zaoferowanie swoim klientom takich rozwiązań, które umożliwią uzyskanie niebanalnego efektu wizualnego. Dobrym przykładem może być tutaj obrzeże palisadowe. W Świecie Kostki od kilku lat obserwujemy rosnące zainteresowanie tymi elementami, co tylko dowodzi, że producenci idealnie „wstrzelili się” w oczekiwania i potrzeby inwestorów. Obrzeże palisadowe charakteryzuje się uniwersalnością, co oznacza, że można je wykorzystać w ogrodzie na wiele interesujących sposobów. W naszym poradniku prezentujemy 7 gotowych pomysłów.

Wydzielenie rabat roślinnych

Przydomowy ogród bez rabat prezentuje się mało efektownie, a przede wszystkim jest nudny. Dlatego większość właścicieli stara się wydzielić co najmniej kilka rabatek kwiatowych. Można to zrobić na wiele sposobów, przy czym najważniejsze jest to, aby rabata została wyraźnie oddzielona od trawnika. Świetnie nadaje się do tego właśnie obrzeże palisadowe. Dzięki temu, że dość znacznie wystaje ono nad poziom gruntu, zapobiega wywiewaniu np. kory sosnowej, ozdobnych zrębek czy przesypywaniu się kamieni.

Rada

Trawę przy obrzeżu palisadowej najlepiej jest kosić podkaszarką lub nożycami elektrycznymi. Pozwoli to zachować oczekiwaną estetykę murawy.

Obrzeże palisadowe do wyznaczenia trawnika

Nie ma chyba ogrodu, w którym nie znalazłoby się miejsce na trawnik. Stanowi on naturalną ozdobę, jest dość łatwy w utrzymaniu, tworzy przestrzeń do relaksu, zabawy, aktywnego wypoczynku. Trawnik musi zostać odseparowany od rabat kwiatowych, ścieżek oraz tarasu, aby nie dochodziło do zjawiska przerastania trawy. W tym celu można użyć obrzeży palisadowych, które same w sobie prezentują się bardzo efektownie, a do tego są łatwe do samodzielnego ułożenia.

Wzmocnienie skarpy

Obrzeże palisadowe bardzo dobrze nadaje się do wykorzystania go w roli murka oporowego. Jest lekkie, dlatego nie wymaga przygotowywania solidnej podbudowy. Z uwagi na wysoką estetykę prezentuje się znacznie lepiej niż np. zwykłe krawężniki. Jeśli więc planujemy wykonanie skarpy w ogrodzie czy na przykład zbudowanie skalniaka, to warto zainwestować w obrzeże palisadowe, które zapobiegnie zjawisku osuwania się ziemi.

Wyznaczenie ścieżek ogrodowych

Standardowo wykorzystuje się do tego krawężniki, ale obrzeże palisadowe oferuje znacznie lepszą estetykę, a przy tym wcale nie musi istotnie zwiększyć kosztu inwestycji – wszystko zależy od łącznej długości zaplanowanych ścieżek. Wielu inwestorów rezygnuje dziś z krawężników, decydując się na wykonanie tzw. brzegówki, czyli niewidocznego murka oporowego z betonu. To dobry pomysł, jednak niesie on ze sobą ryzyko, że po kilku latach taka brzegówka zacznie pękać pod wpływem zmian temperatury.

Jeśli zależy nam, aby ścieżki pozostały na swoim miejscu przez wiele lat i aby można było po nich jeździć taczką czy ciężką kosiarką, to jednak zalecamy wykonanie solidniejszego obrzegowania, do czego idealnie nadają się właśnie obrzeża palisadowe.

Oddzielenie podjazdu od terenu zielonego

Podjazd do garażu wykonany z kostki brukowej jest bardzo funkcjonalny, ale jednocześnie może powodować, że frontowa część terenu będzie wyglądać na „ciężką”, nieprzyjazną. Aby tego uniknąć warto od razu przewidzieć w tym miejscu niewielki teren zielony, na przykład rabatę czy początek trawnika.

To jednak wymaga solidnego oddzielenia podjazdu w taki sposób, aby liście, kora czy kamienie nie trafiały na podłoże, po którym jeździmy samochodem. Ponownie można do tego wykorzystać obrzeże palisadowe, które dodatkowo „ożywi” podjazd.

Wykonanie schodów/podestu

Obrzeża palisadowe mogą być bardzo interesującą alternatywą dla tradycyjnych palisad oraz krawężników, z których wykonujemy schody i podesty w ogrodzie – na przykład prowadzące na taras czy do drzwi wejściowych do budynku. Ponieważ mówimy tutaj wyłącznie o ruchu pieszym, nie ma konieczności stosowania bardzo solidnej konstrukcji oporowej. Estetyczne obrzeża palisadowe będą w zupełności wystarczające.

Wydzielenie przestrzeni do zabawy dla dzieci

Przydomowy ogród jest naturalnym miejscem zabaw dzieci, ale rodzicom często zależy na tym, aby pociechy miały do dyspozycji własną przestrzeń – dzięki temu maleje ryzyko zniszczenia roślin czy zadeptania wypielęgnowanego trawnika. Do wydzielenia placu zabaw można użyć właśnie obrzeży palisadowych, które będą o tyle dobrym wyborem, że zapobiegną na przykład przesypywaniu się piasku z piaskownicy na trawnik.

Szeroki wybór obrzeży palisadowych czołowych producentów znajdziesz w Świecie Kostki. Zapoznaj się z ofertą online lub odwiedź nasz salon wystawowy w Sosnowcu przy ulicy Stawowej 4. Pamiętaj również o możliwości skorzystania usługi transportu zakupionych materiałów pod wskazany adres. Dostawy realizujemy na terenie Sosnowca, Siemianowic Śląskich, Mysłowic, Katowic, Jaworzna, Dąbrowy Górniczej, Czeladzi, Chorzowa i Będzina oraz innych okolicznych miejscowości.

Napisz komentarz