x

Szybki kontakt

Kontakt z biurem: 536 324 555

Zamów koncepcję architektoniczną 

Kontakt z projektantem: 535 585 492

Stopnice betonowe, czyli praktyczny i estetyczny sposób na schody zewnętrzne

Stopnice betonowe, czyli praktyczny i estetyczny sposób na schody zewnętrzne

W każdym domu jednorodzinnym pojawia się potrzeba wykonania schodów zewnętrznych. Nawet jeśli budynek jest nisko wyniesiony nad poziom gruntu, to i tak mieszkańcy oraz ich goście muszą mieć zapewnione wygodne oraz bezpieczne wejście do środka, co zapewniają właśnie schody. Można je wykonać na wiele sposobów, jednak szczególnie polecanym rozwiązaniem jest zbudowanie schodów z kostki brukowej lub płyt betonowych. Oba materiały można bardzo estetycznie połączyć z gotowymi stopnicami betonowymi, które są dostępne w Świecie Kostki. W naszym poradniku wyjaśniamy, dlaczego stopnie betonowe idealnie nadają się do wybudowania schodów – czy to wejściowych, czy prowadzących na taras.

Szeroki wybór wariantów kolorystycznych

Stopnice betonowe mogą się kojarzyć z mało efektownym materiałem, ale nic bardziej mylnego. Obecnie w ofertach producentów znajdziemy tak szeroki wybór wersji kolorystycznych, faktur i wymiarów, że śmiało można traktować takie stopnice w kategorii ozdoby ogrodu czy całego budynku. Nie wspominając już o ich walorach praktycznych, do czego jeszcze przejdziemy.

Stopnice betonowe mogą imitować drewno, marmur, piaskowiec, klinkier czy nawet płytki ceramiczne. Dzięki temu nie ma problemu z idealnym dopasowaniem ich do architektury budynku, użytej kostki brukowej czy charakteru ogrodu. Jest to niewątpliwy atut tego materiału i jeden z ważniejszych powodów, dla których warto się nim zainteresować.

Stopnice betonowe są bardzo trwałe

Pod tym względem dystansują wszystkie inne popularne materiały wykorzystywane do budowy schodów zewnętrznych. Beton użyty do produkcji stopnic jest odporny na działanie niekorzystnych warunków atmosferycznych. Nie pęka pod wpływem zmian temperatur, nie odbarwia się od promieniowania słonecznego, jest niewrażliwy na opady deszczu, śniegu, mróz, upał etc.

Stopnice betonowe powinny więc znaleźć się w orbicie zainteresowania każdego inwestora, który chce wykonać schody zewnętrzne raz i porządnie, a następnie już tylko cieszyć się ich efektownym wyglądem przez długie lata. Ten argument z pewnością zrozumieją osoby, które wielokrotnie musiały już naprawiać schody wykończone płytkami czy odnawiać stopnie wykonane z drewna.

Najwyższy poziom bezpieczeństwa

Wybierając materiał do budowy schodów zewnętrznych zawsze należy mieć na uwadze to, czy korzystanie z nich będzie bezpieczne – szczególnie dla dzieci i osób starszych. W polskim klimacie, gdzie sezon jesienno-zimowy trwa pół roku, nie można dopuścić do sytuacji, w której każde wejście po schodach będzie wiązać się z ryzykiem bolesnego upadku i doznania kontuzji.

Stopnice betonowe mają naturalne właściwości antypoślizgowe. Nawet w przypadku wystąpienia oblodzenia można bardzo szybko doprowadzić je do pełnej używalności stosując zwykły piasek.

Brak konieczności odnawiania czy zabezpieczania stopnic

To naturalne, że wybierając różne materiały budowlane i wykończeniowe chcemy, aby cieszyły one oczy przez wiele lata, nie wymagając przy tym ani poświęcania im specjalnej uwagi, ani tym bardziej inwestowania cennego czasu w ich ciągłe odnawianie. Te kryteria z nawiązką spełniają stopnice betonowe.

Stopnice nie muszą być w żaden sposób zabezpieczane przed wpływem niekorzystnych czynników atmosferycznych – w odróżnieniu od chociażby popularnego drewna, które w polskich warunkach klimatycznych wymaga praktycznie corocznego lakierowania/bejcowania. Elementy z betonu można natomiast impregnować, dzięki czemu zachowają głębię koloru i będą prezentować się znacznie lepiej – jest to jednak zabieg, który wykonujemy raz na kilka lat (i nie jest on konieczny).

Są uniwersalne

Stopnice betonowe można wykorzystać zarówno do zbudowania schodów wejściowych do budynku, jak również do wykonania schodów prowadzących na wyniesiony taras. Na tym jednak ich zastosowanie się nie kończy. Jest to doskonały materiał do niwelacji terenu, kiedy np. mamy nierówną działkę i chcemy się po niej wygodnie przemieszczać, zachowując przy tym oryginalne ukształtowanie. Stopnice mogą również służyć do zbudowania wygodnego i bezpiecznego zejścia z podjazdu garażowego na ścieżkę ogrodową.

Prosty i szybki sposób na schody w ogrodzie

Wielką zaletą stopnic betonowych jest to, że mamy tutaj do czynienia z materiałem gotowym do układania. Wystarczy wykonać podbudowę z murkami oporowymi, ewentualnie wylać betonową płytę. Praca postępuje szybko, a przy tym nie generuje przesadnych kosztów, co ma duże znaczenie na etapie zagospodarowywania terenu po męczącej i drogiej budowie domu.

Stopnice betonowe w wielu wariantach kolorystycznych i wymiarowych kupisz w Świecie Kostki – z naszą aktualną ofertą możesz się zapoznać online, ale zapraszamy też do salonu wystawowego w Sosnowcu przy ulicy Stawowej 4, gdzie skorzystasz z pomocy naszych doradców.

Zapewniamy transport zakupionych materiałów na terenie Sosnowca, Siemianowic Śląskich, Mysłowic, Katowic, Jaworzna, Dąbrowy Górniczej, Czeladzi, Chorzowa i Będzina oraz innych okolicznych miejscowości.

1- Liczba komentarzy

  • Avatar
   test
   mar 5, 2021

   <a href="https://exemple.com">exemple</a>

Napisz komentarz