x

Szybki kontakt

Kontakt z biurem: 536 324 555

Zamów koncepcję architektoniczną 

Kontakt z projektantem: 535 585 492

Jak prawidłowo dobrać grubość kostki brukowej?

Jak prawidłowo dobrać grubość kostki brukowej?

Kostka brukowa występuje w ogromnym wyborze wariantów kolorystycznych, formatów, faktur i kształtów. To pozwala zrealizować nawet najambitniejszy projekt architektoniczny i spełnić oczekiwania inwestorów celujących w indywidualny styl zagospodarowania terenu wokół domu. Pamiętajmy natomiast, że kryterium wyboru kostki jest nie tylko jej wygląd, ale także parametry techniczne. Kluczową kwestią będzie tutaj grubość kostki brukowej, która w praktyce determinuje przeznaczenie danego materiału. Wszystko dokładnie wyjaśniamy w poradniku przygotowanym przez ekspertów Świata Kostki.

Dlaczego grubość kostki brukowej ma tak duże znaczenie?

Powód jest prosty: od grubości kostki brukowej zależy to, gdzie możemy ją zastosować. Pisząc precyzyjniej – parametr ten określa wytrzymałość kostki na nacisk, a tym samym pozwala ocenić, czy będzie się ona nadawać na przykład do budowy ścieżek w ogrodzie, podjazdu do garażu czy może parkingu dla gości.

W praktyce trudno jest zastosować jedną grubość kostki brukowej wokół domu, a tym bardziej firmy czy np. obiektu handlowego. Zgodnie ze sztuką powinno się wybierać kostki o takiej grubości, jaka odpowiada planowanemu ruchowi (pieszy lub samochodowy), a tym samym obciążeniu.

Liczy się także podbudowa

Musimy oczywiście pamiętać o tym, że nawet najgrubsza kostka brukowa nie zagwarantuje odpowiedniej nośności, jeśli nie zadbamy o prawidłowe wykonanie podbudowy. To od niej w dużej mierze zależy trwałość nawierzchni i to właśnie błędy popełnione na tym etapie najczęściej powodują np. zapadanie się kostki, tworzenie się szerokich szczelin pomiędzy kostkami, powstawanie kolein, a w konsekwencji konieczność wykonania prac naprawczych.

Rodzaj i grubość podbudowy zawsze dobieramy pod kątem przeznaczenia danego terenu. Taką informację należy przekazać wykonawcy, który będzie wiedział, czy docelowo w tym miejscu planowany jest ruch samochodów osobowych, ciężarowych, a może tylko ruch pieszy.

W dużym uproszczeniu można napisać, że podbudowa pod ścieżki dla pieszych powinna mieć grubość około 10-20 centymetrów (może to być podbudowa piaskowa). Wykonując podjazd do garażu dla samochodów osobowych należy przewidzieć podbudowę z suchego betonu o grubości około 25-30 centymetrów, natomiast pod ruch ciężarowy powinna ona mieć około 40 centymetrów.

Rada

Na grubość i rodzaj podbudowy wpływ ma także stabilność gruntu. Powinna być ona znacznie solidniejsza na gruncie nieprzepuszczalnym, na przykład gliniastym.

Kostka brukowa o grubości 4 centymetrów

Jest to najcieńsza spośród powszechnie dostępnych kostek, którą znajdziemy w ofercie każdego popularnego producenta kostki brukowej. 4 centymetry to niewiele, dlatego można się łatwo domyślić, że taką kostkę stosuje się wyłącznie pod ruch pieszy, ewentualnie rowerowy. Będzie więc to dobry wybór do budowy ścieżek w ogrodzie, chodnika prowadzącego od bramki do drzwi wejściowych, a także wykończenia schodów zewnętrznych czy nawet tarasu.

Rada

Do budowy chodników i ścieżek bardzo dobre sprawdzi się kostka brukowa Nostalit, która oczywiście jest dostępna w wariancie 4 cm.

Kostka brukowa o grubości 6 centymetrów

To najchętniej wybierana kostka brukowa w naszym kraju, co wynika przede wszystkim z jej uniwersalności. Tak zwana „szóstka” spokojnie sprawdzi się do budowy zarówno ciągów pieszych, jak i podjazdu do garażu czy nawet parkingu dla ograniczonej liczby samochodów osobowych. Inwestorzy chętnie decydują się na tę grubość z uwagi na to, że nie muszą składać osobnych zamówień na kostkę pod ruch pieszy i samochodowy. Dzięki temu nie ma ryzyka, że np. źle policzymy potrzebną ilość kostki.

Sześciocentymetrowe kostki brukowe, na przykład Holland, są często wybierane do budowy ścieżek rowerowych, chodników w miastach, ale też osiedlowych parkingów, gdzie nie przewiduje się ruchu pojazdów ciężarowych.

Kostka brukowa o grubości 8 centymetrów

Jest to kostka specjalnego przeznaczenia, która z uwagi na swoją grubość bez problemy znosi duże obciążenia. Można ją zatem zastosować wszędzie tam, gdzie przewidujemy ruch samochodów ciężarowych – na przykład śmieciarki, wozu asenizacyjnego czy aut dowożących zaopatrzenie do sklepu, materiały budowlane etc. Kostkę brukową o grubości 8 centymetrów, na przykład Behaton, należy także stosować na dużych parkingach oraz drogach dojazdowych, na których będzie panować spory ruch samochodowy.

Kostka brukowa we wszystkich wariantach grubości jest oczywiście dostępna w Świecie Kostki. Możesz ją zamówić w naszym sklepie internetowym lub odwiedzając nasz salon wystawienniczy w Sosnowcu przy ulicy Stawowej 4. Na miejscu czekają na Ciebie wykwalifikowani doradcy, którzy pomogą Ci wybrać odpowiednią kostkę oraz inne potrzebne akcesoria betonowe.

Pamiętaj również, że zapewniamy transport zakupionej kostki brukowej pod wskazany adres. Dostawy realizujemy na terenie Sosnowca, Siemianowic Śląskich, Mysłowic, Katowic, Jaworzna, Dąbrowy Górniczej, Czeladzi, Chorzowa i Będzina oraz innych okolicznych miejscowości.

Napisz komentarz