x

Szybki kontakt

Kontakt z biurem: 536 324 555

Zamów koncepcję architektoniczną 

Kontakt z projektantem: 535 585 492

Kostka brukowa czy beton? Poznaj zalety obu rozwiązań

Kostka brukowa czy beton? Poznaj zalety obu rozwiązań

Choć kostka brukowa jest zdecydowanie najpopularniejszym sposobem na utwardzenie terenu wokół domu, osiedla czy firmy, to na rynku wciąż pojawiają się nowe rozwiązania, które mogą stanowić dla niej ciekawą alternatywę. Dobrym przykładem będzie tutaj beton – coraz modniejszy i chętnie wybierany nie tylko przez inwestorów dysponujących ograniczonym budżetem. Na które rozwiązanie się zdecydować – kostkę brukową czy beton? Najpierw warto poznać najważniejsze zalety obu tych opcji, aby móc je ze sobą rzetelnie porównać. Zapraszamy do lektury naszego poradnika.

Zalety kostki brukowej

Kostka brukowa ma liczne zalety, które zadecydowały o tym, że jest najczęściej wybieranym materiałem do utwardzania powierzchni – i to zarówno przez inwestorów indywidualnych, jak i biznesowych (np. firmy deweloperskie). Zacznijmy od dostępności.

Producenci kostki brukowej oferują dziś dziesiątki różnych modeli, dzięki czemu nie ma najmniejszego problemu z tym, aby dobrać odpowiedni materiał pod kątem własnych preferencji estetycznych oraz skorelować go z architekturą budynku. Niezależnie od tego, czy Twój dom jest nowoczesny, klasycystyczny, rustykalny czy minimalistyczny, zawsze znajdziesz taki model kostki, który będzie do niego idealnie pasować. Zwróć uwagę, że producenci oferują kostki różniące się nie tylko formatem oraz kształtem, ale też kolorem oraz sposobem wykończenia (gładkie, nakrapiane etc.).

Kolejną ważną zaletą kostki brukowej jest wysoka estetyka. Ten materiał prezentuje się po prostu najlepiej, a już szczególnie w porównaniu z betonem czy nawet modną do niedawna kostką granitową. Aby się o tym przekonać po prostu sprawdź model dostępne w Świecie Kostki online lub odwiedź nasz skład kostki brukowej w Sosnowcu przy ulicy Stawowej 4.

Praktyczność – to również istotny atut kostki brukowej. Po ułożeniu może ona tworzyć idealnie równą powierzchnię, co bardzo ułatwia np. odśnieżanie czy zamiatanie, a także zwiększa funkcjonalność otoczenia budynku.

Warto również wspomnieć o łatwości utwardzenia terenu przy wykorzystaniu kostki brukowej. Duża dostępność kostek w różnych formatach i kształtach umożliwia stworzenie indywidualnego projektu, który pozwoli w 100% wykorzystać dostępną przestrzeń i perfekcyjnie dopasować ją do potrzeb użytkowników oraz ich oczekiwań estetycznych. Potrzebujesz podjazdu na dwa samochody? Żaden problem. Myślisz o wydzieleniu dodatkowego miejsca parkingowego? Dla dobrego projektanta i wykonawcy nie będzie to stanowić wyzwania. Chcesz wyznaczyć wygodne ścieżki spacerowe w ogrodzie? To także nie jest nic trudnego.

Poza tym kostka brukowa jest materiałem dość uniwersalnym. Oznacza to, że można ją wykorzystać nie tylko do budowy ścieżek, chodników, podjazdu czy parkingu na terenie posesji, ale też np. do wydzielenia rabatek, wyznaczenia granicy trawnika czy wybudowania tarasu naziemnego, schodów wejściowych itd. W ten sposób jeden rodzaj materiału pozwala w pełni zagospodarować przestrzeń ogrodu, co dla wielu inwestorów będzie wystarczającym argumentem za wybraniem właśnie kostki brukowej.

Co z betonem? Czy to dobra alternatywa dla kostki?

Utwardzanie terenu przy pomocy zwykłego betonu nie jest jeszcze tak powszechne, jak używanie do tego kostki brukowej, jednak ta metoda sukcesywnie zyskuje na popularności. Trzeba natomiast podkreślić, że bardzo rzadko beton jest traktowany, jako materiał ostateczny. Częściej wybierają go inwestorzy, którzy z góry zakładają, że za np. 2-3 lata uzbierają pieniądze na zakup wymarzonej kostki i zatrudnienie ekipy brukarskiej.

Płynie z tego prosty wniosek: beton stanowi raczej tani substytut kostki brukowej, ewentualnie materiał przejściowy, natomiast niekoniecznie docelową metodę utwardzenia i zagospodarowania terenu wokół domu czy firmy.

Zaletą betonu niewątpliwie jest atrakcyjna cena. Nawet zamawiając gotowy beton z betoniarni jesteśmy w stanie sporo zaoszczędzić w porównaniu z zakupem kostki, a już szczególnie tej z wyższej półki. W dodatku czas wykonania np. podjazdu do garażu jest znacznie krótszy – włącznie z przygotowaniem szalunków można to zrobić w ciągu jednego dnia.

Rada

Jeśli planujemy użytkowanie betonowego podjazdu w dłuższym okresie, to koniecznie trzeba pamiętać o wykonaniu zbrojenia. W przeciwnym razie już po pierwszej zimie podjazd będzie się nadawać tylko do skucia.

Zaletą betonu jest również to, że może on stanowić bardzo dobrą bazę pod przyszłe wykonanie nawierzchni z kostki brukowej. Tak solidna podbudowa powinna być w zupełności wystarczająca i znacząco skrócić czas realizacji inwestycji (oraz obniżyć jej koszt).

Wspomnijmy także o względach estetycznych. Można sobie łatwo wyobrazić budynki mieszkalne, które z uwagi na specyficzną architekturę będą wręcz idealnie współgrać z podjazdem, chodnikiem czy ścieżkami z surowego betonu. Pozwoli to uzyskać bardzo modny efekt minimalistycznego designu.

Jak widać kostka brukowa ma zdecydowanie więcej zalet. W dodatku w ofertach czołowych producentów bez problemu znajdziesz takie modele, które idealnie imitują surowy beton.

1- Liczba komentarzy

  • Avatar
   אינסטלטור בעכו
   mar 8, 2021

   I enjoy the efforts you have put in this, regards for all the great blog posts. Visit Our Site At: <a title="אינסטלטור בעכו" href=https://www.247instelator.com/plumber/akko-plumber/" target="_blank" rel="noopener">אינסטלטור בעכו</a>

Napisz komentarz