x

Szybki kontakt

Kontakt z biurem: 536 324 555

Zamów koncepcję architektoniczną 

Kontakt z projektantem: 535 585 492

Schody zewnętrzne z kostki – dlaczego to dobry pomysł?

Schody zewnętrzne z kostki – dlaczego to dobry pomysł?

Wejście do jakiegokolwiek budynku – czy to mieszkalnego, czy firmowego – powinno być zarówno wygodne, jak i bezpieczne. Najczęściej wykonuje się w tym celu schody betonowe, które następnie wykańcza się np. gresem. Nie jest to najlepsze rozwiązanie z uwagi na panujące w Polsce warunki atmosferyczne (wysokie ryzyko odspajania się płytek). Poza tym powierzchnia płytek po opadach deszczu czy śniegu staje się bardzo śliska. Alternatywa? Schody zewnętrzne z kostki brukowej, które cieszą się coraz większą popularnością w naszym kraju. Dlaczego warto zdecydować się na takie rozwiązanie? Najważniejsze argumenty podajemy w naszym poradniku.

Schody zewnętrzne z kostki są praktycznie niezniszczalne

Trwałość schodów z kostki brukowej jest jednym z najważniejszych argumentów przemawiających za tym, aby postawić właśnie na takie rozwiązanie. Jak już wspomnieliśmy schody betonowe wykończone płytkami są źródłem ciągłych problemów. Praktycznie po każdej zimie można się spodziewać mniejszych lub większych uszkodzeń, włącznie z pękaniem płytek. Dotyczy to nawet rekomendowanych do takiego użytku płytek klinkierowych oraz mrozoodpornego gresu.

Decydując się na schody zewnętrzne z kostki można zapomnieć o takich problemach. To jednorazowa inwestycja, która posłuży przez wiele lat. Nie bez znaczenia jest również to, że kostka brukowa nie wymaga żadnych zabiegów pielęgnacyjnych, dzięki czemu utrzymanie schodów nie zajmuje dużo czasu i energii – wystarczy tylko raz na jakiś czas zamieść je szczotką.

Rada

Chcąc przedłużyć trwałość i intensywność koloru kostki brukowej użytej do budowy schodów zewnętrznych warto zainwestować w impregnację.

Są bardzo bezpieczne

W przeciwieństwie do tych wykończonych płytkami. Schody zewnętrzne z kostki brukowej gwarantują bardzo wysoki poziom bezpieczeństwa, co jest oczywiście zasługą ich chropowatej powierzchni. Poślizgnięcie się na mokrej kostce jest praktycznie niemożliwe, a jeśli pojawi się na niej śnieg czy lód, to można takie zagrożenie łatwo usunąć poprzez wysypanie piasku czy soli drogowej.

Nie bez znaczenia jest również to, że kostka brukowa daje nam szerokie pole do popisu w zakresie zbudowania takich schodów wejściowych, które będą bezpieczne również dla osób z niepełnosprawnościami – nie ma np. problemu ze stworzeniem wygodnego podjazdu dla wózków, co w przypadku schodów betonowych byłoby już bardzo kłopotliwe.

Świetna estetyka

Jednym z koronnych argumentów przemawiających za wybraniem schodów zewnętrznych z kostki brukowej jest właśnie ich wygląd. Kostkę oraz palisady (ładniejsze niż krawężniki) można bez najmniejszego problemu dopasować do charakteru budynku czy po prostu wizji estetycznej właścicieli.

Schody można wykonać na przykład z nowoczesnej kostki brukowej, która perfekcyjnie koresponduje z minimalistyczną zabudową.

Szybkie i niedrogie wykonawstwo

Budowa schodów betonowych, a następnie wykończenie ich płytkami, to bardzo czasochłonne zadanie wymagające dużej precyzji. Przekłada się to również na wysoki koszt wykonawstwa, nie dając gwarancji, że po kilku latach schody nie będą wymagały kapitalnego remontu.

W przypadku schodów zewnętrznych z kostki brukowej sprawa wygląda zupełnie inaczej. Ponieważ do budowy wykorzystuje się suchą zaprawę, to nie ma potrzeby długiego oczekiwania na wyschnięcie betonu. Prace można więc zakończyć w ciągu kilku godzin. Sama kostka brukowa jest również niedrogim materiałem, zwłaszcza w stosunku do jej trwałości oraz walorów estetycznych. Do wykonania schodów potrzebne będą również palisady, ewentualnie krawężniki.

Możliwość rozbudowy schodów w przyszłości

Nie zawsze udaje się wszystko przewidzieć i wykonać poszczególne elementy tak, aby zachowały swoją funkcjonalność w całym okresie eksploatacji. Życie lubi zaskakiwać, po latach może się też okazać, że pierwotnie zaprojektowane i wykonane schody jednak nie są tak wygodne, jak się wcześniej wydawało. Co wtedy?

Jeśli schody zostały zbudowane z betonu i wykończone płytkami, to ich ewentualna rozbudowa będzie bardzo problematyczna – wiąże się to z koniecznością przeprowadzenia robót murarskich oraz glazurniczych.

Ze schodami zewnętrznymi wykonanymi z kostki brukowej sprawa jest o wiele prostsza. Rozbudowanie ich, np. dodanie jednego stopnia czy poszerzenie podestu przed drzwiami, to dla fachowej ekipy kwestia jednego dnia pracy. Nie ma również mowy o zniszczeniu otoczenia schodów, np. roślinności.

Wiesz już, że schody zewnętrzne z kostki brukowej będą dobrym wyborem dla Ciebie? Odwiedź salon wystawowy Świata Kostki w Sosnowcu przy ulicy Stawowej 4 i skorzystaj z pomocy naszych doradców w skompletowaniu potrzebnych elementów. Z naszą ofertą możesz się również wygodnie zapoznać online.

Pamiętaj, że oferujemy transport zakupionej kostki brukowej pod wskazany adres – nie musisz więc kłopotać się organizacją samochodu i rozładunku. Dostawy realizujemy na terenie Sosnowca, Siemianowic Śląskich, Mysłowic, Katowic, Jaworzna, Dąbrowy Górniczej, Czeladzi, Chorzowa i Będzina oraz innych okolicznych miejscowości.

Napisz komentarz