x

Szybki kontakt

Kontakt z biurem: 536 324 555

Zamów koncepcję architektoniczną 

Kontakt z projektantem: 535 585 492

Czym wyłożyć taras? Płyty, a może kostka?

Czym wyłożyć taras? Płyty, a może kostka?

Przydomowe tarasy wykonane z elementów betonowych cieszą się coraz większą popularnością i w zasadzie stały się pierwszym wyborem dla większości inwestorów. Ich zalety są oczywiste: trwałość, estetyczny wygląd, łatwe i szybkie wykonanie, brak konieczności konserwacji i specjalnej pielęgnacji, a do tego możliwość zrealizowania bardzo kreatywnego projektu. Pozostaje jeszcze kwestia tego, czym wyłożyć taras – płytami betonowymi, a może klasycznie kostką brukową? Wybór nie jest wcale taki prosty, dlatego w naszym poradniku przyglądamy się tej sprawie nieco bliżej. Z pewnością ułatwi Ci to podjęcie dobrej decyzji.

Taras wyłożony płytami betonowymi

Mamy tutaj na myśli płyty wielkoformatowe, o minimalnych wymiarach 40x40 cm lub większych. Bez wątpienia prezentują się one znakomicie, szczególnie na dużych, słonecznych i wyniesionych tarasach przydomowych. Praktycznie każdy liczący się producent ma dziś w swojej ofercie płytki tarasowe, które do złudzenia imitują klasyczne płytki ceramiczne/gresowe, ale są od nich o wiele praktyczniejsze i trwalsze.

Płyty tarasowe mają wiele zalet, a te najważniejsze wymieniamy poniżej:

  • Bardzo efektowny design – płyty tarasowe robią świetne wrażenie, prezentują się niezwykle elegancko (szczególnie lakierowane), tworzą równą nawierzchnię, która idealnie pasuje do dużych tarasów, zarówno wyniesionych, jak i ziemnych.
  • Trwałość – płyty betonowe są idealną alternatywą dla ceramiki czy płytek klinkierowych. Są niewrażliwe na trudne warunki atmosferyczne, nie pękają pod wpływem mrozu czy gwałtownych zmian temperatur, nie reagują na wilgoć czy ostre słońce, można z nich intensywnie korzystać nie martwiąc się ścieraniem nawierzchni.
  • Brak problemów użytkowych – taras wykończony płytkami betonowymi jest bardzo łatwy w utrzymaniu. W zasadzie wystarczy tylko od czasu do czasu go zamieść, ewentualnie umyć wodą pod ciśnieniem i gotowe. Jeśli pojawią się jakieś plamy, to łatwo usuniemy je przy pomocy dostępnych środków chemicznych do czyszczenia kostki brukowej.
  • Szybkie wykonawstwo – płyty tarasowe są dostępne w dużych formatach, co oczywiście znacząco przyspiesza ich układanie. W praktyce sprawna ekipa jest w stanie wykonać taras z palisad i płyt betonowych o powierzchni 50 metrów kwadratowych w ciągu maksymalnie 2 dni.
  • Wąska fuga – tutaj szczególnie można polecić płyty z fazą, które ściśle do siebie przylegają, dzięki czemu nie powstaje szeroka fuga. Ma to tę zaletę, że unikamy wywiewania piasku z fug, a tym samym można łatwiej utrzymać taras w czystości. Inną opcją jest zdecydowanie się na specjalną fugę do bruku, która eliminuje konieczność stosowania piasku.

Choć lista zalet płyt tarasowych robi duże wrażenie, to nie możemy zapominać także o wadach tego rozwiązania:

  • Wysoki koszt zakupu płyt tarasowych – przeciętnie są one 2-3 krotnie droższe niż typowa kostka brukowa. Jeśli planujesz wyłożyć duży taras płytami, to radzimy najpierw dokładnie policzyć koszt tej operacji (może być bolesny).
  • Mniejsza dostępność – co prawda w ofertach czołowych producentów znajdziemy wiele modeli płyt tarasowych, ale często okazuje się, że są to produkty dostępne tylko na zamówienie, a to oznacza czekanie, w skrajnym przypadku nawet do kilkunastu tygodni.
  • Wymaga kunsztu brukarskiego – nie każda ekipa poradzi sobie z ułożeniem płytek tarasowych w taki sposób, aby wyeksponować ich piękno. Wymaga to olbrzymiej precyzji i doświadczenia (m.in. zachowania idealnych linii). Do tego dochodzą dość uciążliwe docinki, ponieważ trudno będzie rozplanować taras w taki sposób, aby było możliwe wykorzystanie wyłącznie całych płyt.

Taras wyłożony kostką brukową

Kostka brukowa to bardzo popularny materiał do wykończenia nawierzchni tarasu. Na pewno powinni ją wziąć pod uwagę ci inwestorzy, którzy dysponują dość ograniczonym budżetem – opcja z kostką praktycznie zawsze będzie tańsza niż z płytami tarasowymi (choć to też zależy od konkretnego modelu płyt i kostki).

Jeśli chodzi o najważniejsze zalety tarasu wyłożonego kostką brukową, to w dużej mierze pokrywają się one z tymi, które wymieniliśmy w kontekście płytek tarasowych. Można jednak wspomnieć także o:

  • Niższym koszcie wykonania tarasu w porównaniu z płytami – i chodzi nie tylko o cenę samego materiału, ale także robocizny. Każda ekipa brukarska policzy więcej za układanie płyt.
  • Bardzo dobrej estetycekostka brukowa wcale nie musi mieć małego formatu. Obecnie czołowi producenci oferują kostkę, która pod względem wymiarów wręcz do złudzenia przypomina płyty tarasowe.
  • Ogromnej dostępności wariantów kolorystycznych i faktur – decydując się na kostkę brukową można łatwiej dopasować jej wygląd do architektury budynku, ogrodu czy własnych preferencji estetycznych.

Co z wadami? Do tych najważniejszych zaliczymy:

  • Mimo wszystko niższy prestiż kostki brukowej w porównaniu z płytami tarasowymi, zwłaszcza premium.
  • Nieco dłuższy czas wykonania tarasu.

Po przeczytaniu tego poradnika powinno Ci już być znacznie łatwiej podjąć decyzję odnośnie do wyboru materiału do wyłożenia tarasu. Zapraszamy Cię również do składu Świata Kostki w Sosnowcu przy ulicy Stawowej 4, gdzie możesz na żywo porównać ze sobą kostki oraz płyty tarasowe.

Napisz komentarz