x

Szybki kontakt

Kontakt z biurem: 536 324 555

Zamów koncepcję architektoniczną 

Kontakt z projektantem: 535 585 492

Nowoczesne projekty kostki brukowej – co je charakteryzuje?

Nowoczesne projekty kostki brukowej – co je charakteryzuje?

Kostka brukowa jest i pewnie jeszcze długo będzie najpopularniejszym materiałem do utwardzania nawierzchni wokół domu czy firmy. Jednak obecnie oczekujemy od niej nie tylko bezdyskusyjnej funkcjonalności, ale także ponadprzeciętnej estetyki. Producenci kostki brukowej stają na wysokości zadania i regularnie wprowadzają na rynek coraz ciekawsze, bardziej kreatywne modele. To pozwala tworzyć nowoczesne projekty kostki brukowej, uwzględniające potrzeby praktyczne inwestorów oraz świetnie dopasowane do ich oczekiwań pod względem designu. W naszym poradniku wymieniamy najważniejsze cechy, które charakteryzują te szczególnie udane projekty kostki.

Idealna korelacja z budynkiem

Kostka brukowa musi być dobrze dopasowana do architektury budynku, w przeciwnym razie będziemy mieć do czynienia z estetycznym dysonansem. Często jest tak, że widzimy np. dom o klasycznej zabudowie, wokół którego inwestorzy zdecydowali się położyć bardzo nowoczesne, wielkoformatowe płyty betonowe. Owszem, nawierzchnia prezentuje się świetnie, natomiast ewidentnie „gryzie się” z budynkiem.

Nowoczesność i minimalizm

Są to najważniejsze trendy w projektowaniu kostki brukowej. Nie oznacza to oczywiście, że na rynku nie znajdziemy już klasycznych modeli, jak Holland czy Nostalite, ale jednak zdecydowana większość inwestorów odwiedzających nasz skład kostki brukowej zaczyna rozmowę z doradcą od prośby o zaproponowanie „czegoś nowoczesnego”. I jest tutaj w czym wybierać.

Nowoczesne projekty kostki brukowej można scharakteryzować jednym słowem: minimalizm. Widać go zarówno w wyborze kolorystki (dominują dziś szarości, grafit), ale także metody i zakresu układania kostki. Obecnie rezygnujemy z betonowania jak największej powierzchni terenu. Kostka ma znaleźć się tam, gdzie rzeczywiście jest potrzebna.

Funkcjonalność

Nawet najefektowniejszy projekt kostki brukowej będzie się nadawać tylko do kosza, jeśli nie uwzględnia realnych potrzeb inwestorów. Zadaniem projektanta jest dokładne zapoznanie się z cechami terenu oraz samego budynku, aby pod tym kątem zaproponować konkretne rozwiązania z wykorzystaniem kostki brukowej.

Przykładowo: jeśli inwestorom zależy na tym, aby móc użytkować przydomowy taras przez cały rok, to ze względów bezpieczeństwa należy zaproponować kostkę lub płyty betonowe o właściwościach antypoślizgowych. Jeśli potrzebne są dodatkowe miejsca parkingowe, natomiast inwestorzy chcą uniknąć efektu „betonozy”, to dobrym pomysłem może być sięgnięcie po płyty ażurowe obsiane trawą.

Trwałość

Nowoczesne projekty kostki brukowej zawsze muszą być obliczone na to, że inwestorzy nie zdecydują się na remont czy wymianę nawierzchni w perspektywie nawet kilkunastu (kilkudziesięciu) kolejnych lat. Dlatego zadaniem projektanta jest dobranie takich materiałów i zaproponowanie takich pomysłów wykonawczych, które gwarantują ponadprzeciętną trwałość.

Przykładowo: poważnym błędem projektanta byłoby dobranie kostki brukowej o grubości 6 cm na podjazd, z którego regularnie będą korzystać samochody ciężarowe (na przykład szambiarka czy śmieciarka).

Podkreślenie atutów ogrodu

Kostka brukowa potrafi wydobyć i zaakcentować naturalne piękno już istniejącego ogrodu, jak również pomóc w jego stworzeniu. Często jest tak, że projekt kostki uwzględnia nie tylko jej wykorzystanie na podjeździe, tarasie czy w bezpośredniej bliskości domu. Inwestorzy pytają również o opcję zaprojektowania np. rabat kwiatowych, obrzeży trawnikowych, ścieżki prowadzącej do domku gospodarczego itd.

Przy tworzeniu takiego projektu należy wziąć pod uwagę przede wszystkim powierzchnię ogrodu, jego docelowy charakter (bardziej rekreacyjny, a może typowo dekoracyjny?) oraz oczekiwania inwestorów co do funkcjonalności i wysiłku, jaki trzeba włożyć w pielęgnację ogrodu.

Idealne dopasowanie do możliwości finansowych inwestorów

Co nam po znakomitym, bardzo ambitnym projekcie kostki brukowej, którego inwestorzy nie będą w stanie zrealizować z uwagi na ograniczony budżet? Dobrego projektanta poznaje się po tym, że potrafi pogodzić wszystkie opisane wcześniej postulaty z możliwościami finansowymi inwestorów. Naprawdę nie jest tak, że trzeba mieć worek pieniędzy, aby zyskać piękną i funkcjonalną nawierzchnię z kostki.

Projektowanie kostki brukowej zgodnie z opisanymi standardami zapewnią Ci specjaliści Świata Kostki – z takiej usługi możesz skorzystać na miejscu w naszym składzie w Sosnowcu przy ulicy Stawowej 4. Warto się na to zdecydować, ponieważ jest to najlepszy sposób na uniknięcie poważnych błędów w zakresie funkcjonalności, a także na osiągnięcie wymarzonego efektu estetycznego.

Pamiętaj również, że kupując kostkę brukową w naszym składzie możesz skorzystać z usługi transportowej – materiał dowozimy na terenie Sosnowca, Siemianowic Śląskich, Mysłowic, Katowic, Jaworzna, Dąbrowy Górniczej, Czeladzi, Chorzowa i Będzina oraz innych okolicznych miejscowości.

 

Napisz komentarz