x

Szybki kontakt

Kontakt z biurem: 536 324 555

Zamów koncepcję architektoniczną 

Kontakt z projektantem: 535 585 492

Kostka na taras. Jak wybrać? Dlaczego warto?

Kostka na taras. Jak wybrać? Dlaczego warto?

Sposobów na wykonanie przydomowego tarasu jest mnóstwo. Jeszcze kilkadziesiąt lat temu standardem było wymurowanie konstrukcji z bloczków betonowych, wylanie posadzki, a następnie obłożenie całości płytkami gresowymi lub klinkierowymi. Dziś inwestorzy znacznie częściej decydują się na inne rozwiązania. Szczególnie chętnie wybierana jest kostka na taras, która pod kilkoma względami dystansuje inne materiały. Jak wybrać taką kostkę? Dlaczego właściwie warto? Tego wszystkiego dowiesz się z naszego artykułu.

Kostka na taras – taka sama jak wokół domu?

Wielu inwestorów decyduje się na takie rozwiązanie i nie ma w tym oczywiście nic złego. Radzimy natomiast pamiętać, że w momencie, gdy wykonany taras z takiej samej kostki brukowej, jaką zastosowaliśmy na podjeździe i ścieżkach wokół domu, to cała konstrukcja nie będzie się na tym tle w żaden sposób wyróżniać. W efekcie taras może – pisząc kolokwialnie – zginąć w przydomowym ogrodzie i wymagać dodatkowych zabiegów poprawiających jego estetykę.

Dlatego mimo wszystko rekomendujemy, aby kostka brukowa na tarasie różniła się od tej wykorzystanej do budowy ścieżek, podjazdu, obrzeży trawnikowych etc. Dzięki temu można uzyskać bardzo interesujący efekt dekoracyjny oraz sprawić, że taras stanie się kluczowym elementem ogrodu.

Kostka wielkoformatowa – bardzo efektowna, ale nie zawsze pasuje

W Świecie Kostki od dłuższego czasu zauważamy ogromny wzrost zainteresowania kostkami wielkoformatowymi, nazywanymi również płytami betonowymi. Nie dziwi nas to, ponieważ takie kostki rzeczywiście prezentują się niezwykle efektownie, prestiżowo, budzą skojarzenia z luksusem, a przy tym mają nowoczesny design pasujący do współczesnych trendów architektonicznych.

Z kostkami wielkoformatowymi trzeba jednak uważać. Zawsze zachęcamy do tego, aby przed zakupem konkretnego modelu skonsultować się z jednym z naszych ekspertów, który po poznaniu założeń projektu tarasu podpowie, czy kostka w wielkim formacie rzeczywiście będzie dobrym wyborem.

Często okazuje się, że w przypadku małych tarasów takie rozwiązanie raczej się nie sprawdzi z uwagi na konieczność cięcia kostki. Wówczas straci ona swój naturalny urok wynikający z dużych wymiarów, dlatego – pisząc wprost – szkoda przepłacać.

Unikaj małych kostek

Z drugiej jednak strony odradzamy stosowanie na tarasie kostki brukowej w formacie mini, na przykład wciąż modnej Piccoli. Taka kostka co prawda prezentuje się bardzo efektownie, natomiast może być dość problematyczna w utrzymaniu. Wszystko przez liczne fugi między kostkami, z których na pewno będzie się regularnie wysypywać piasek – w efekcie taras będzie wymagać częstego zamiatania.

Poza tym taka kostka nie jest zbyt wygodna do stawiania na niej stołów czy krzeseł na cienkich nóżkach (chybotliwość). Lepiej więc celować w coś w większym, nawet nieregularnym formacie.

Dobierz charakter kostki do architektury budynku

To najważniejsza zasada, do której koniecznie trzeba się stosować wtedy, gdy projektujemy taras przylegający do budynku. W przypadku tarasów ziemnych, oddalonych od domu, można sobie pozwolić na większą swobodę i kontrastowość stylistyczną oraz kolorystyczną.

Jeśli natomiast mówimy o tarasie stanowiącym niemal element bryły domu, to konieczne jest zachowanie jedności estetycznej. Czyli: dom jest minimalistyczny, z białą elewacją i grafitową dachówką? Wybieramy jeden z wielu dostępnych modeli kostki brukowej w średnim formacie, o gładkiej strukturze, najlepiej w kolorze stalowym.

Analogicznie: mamy dom w stylu wiejskim, rustykalnym? Idealnie sprawdzi się więc tutaj taras z kostki postarzanej, przypominającej cegłę czy stare drewno.

Pamiętaj o walorach praktycznych

Wybierając kostkę na taras nie należy skupiać się wyłącznie na jej estetyce i wyglądzie na palecie czy wystawie. Zawsze musimy uwzględnić właśnie walory praktyczne. Konkretnie mamy tutaj na myśli kolorystykę. Wielu naszych klientów z góry zakłada, że chcą kupić kostkę na taras np. w kolorze beżowym czy jasnożółtym. Dopiero podczas rozmowy z naszym specjalistą dochodzą do wniosku, że to wcale nie jest dobry pomysł.

Taras jest zwykle intensywnie użytkowany, a to oznacza, że prędzej czy później pojawią się na nim jakieś plamy, np. z grilla. Dlatego lepiej będzie wybrać nieco ciemniejszą kostkę, na której takie zabrudzenia nie będą aż tak widoczne.

Najważniejsze zalety kostki na taras

Taras z kostki brukowej ma liczne zalety, które szczególnie uwidaczniają się na tle np. modnych tarasów z drewna egzotycznego, deski modrzewiowej, deski kompozytowej, a tym bardziej płytek gresowych. Tymi zaletami są przede wszystkim:

  • wieloletnia trwałość,
  • brak konieczności konserwowania tarasu (choć można pomyśleć o impregnacji dla zachowania koloru),
  • szybkie wykonanie,
  • relatywnie niski koszt budowy tarasu,
  • bardzo efektowny wygląd,
  • bezpieczeństwo użytkowania tarasu (właściwości antypoślizgowe kostki),
  • odporność na trudne warunki atmosferyczne.

Wiesz już, jaką kostkę na taras wybrać. W jej poszukiwaniu odwiedź Świat Kostki w Sosnowcu przy ulicy Stawowej 4 lub zapoznaj się z naszymi propozycjami online.

Napisz komentarz