x

Szybki kontakt

Kontakt z biurem: 536 324 555

Zamów koncepcję architektoniczną 

Kontakt z projektantem: 535 585 492

Bloczki schodowe – kiedy i jak je stosować?

Bloczki schodowe – kiedy i jak je stosować?

W projektowaniu ogrodów czy szerzej otoczenia budynku dominuje dziś trend wykorzystywania naturalnego, często nieregularnego ukształtowania terenu. Jeśli na działce występują spore różnice poziomów, to zamiast wyrównywać wszystko tonami ziemi korzystniej będzie sięgnąć po bloczki schodowe. Dają nam one wielkie pole do popisu w zakresie tworzenia ciekawych aranżacji architektonicznych, jak również gwarantują, że przestrzeń będzie funkcjonalna, bezpieczna oraz wygodna w codziennym korzystaniu z np. przydomowego ogrodu i tarasu. Sprawdź, jak stosować bloczki schodowe, aby efekt był naprawdę okazały.

Wejście i zejście z wyniesionego tarasu

Taras to nieodłączny element przydomowego ogrodu, który jednoznacznie kojarzy się z relaksem, organizowaniem imprez dla znajomych, grillowaniem i regenerowaniem się po ciężkim tygodniu w pracy. Taras musi być jednak przede wszystkim funkcjonalny i bezpieczny, dlatego jeśli jego konstrukcja jest mocno wyniesiona nad teren ogrodu, to niezbędne będzie zbudowanie schodów wejściowych/zejściowych. Idealnie nadają się do tego właśnie bloczki schodowe. Takie bloczki, wykonane z betonu, świetnie korespondują z tarasem z kostki brukowej, czyli jednym z najpopularniejszych wyborów w naszym kraju. Zapewniają one maksimum bezpieczeństwa, ponieważ ich szorstka powierzchnia zmniejsza ryzyko poślizgnięcia się po opadach deszczu czy śniegu. Niewątpliwą zaletą bloczków schodowych jest również łatwość wykorzystania ich do zbudowania wejścia/zejścia z tarasu. Wystarczy tylko wykonać podbudowę betonową i osadzić stopnie, aby w ciągu kilku godzin zyskać praktyczny element tarasu.

Wejście do domu

Bloczki schodowe można wykorzystać także do zbudowania wygodnego wejścia do dowolnego budynku, przede wszystkim domu jednorodzinnego. Zwykle drzwi wejściowe znajdują się znacznie nad poziomem gruntu, dlatego konieczne jest zbudowanie schodów. Takie schody można wykonać w formie odlewu z betonu, natomiast o wiele szybciej zrobimy to przy wykorzystaniu bloków schodowych – które w dodatku nie wymagają już okładania np. płytkami, są bardzo trwałe i estetyczne. Podest wejściowy można natomiast śmiało wykonać z kostki brukowej czy płyt betonowych.

Zniwelowanie różnicy wysokości między podjazdem a resztą ogrodu

Często zdarza się, że po wykonaniu podjazdu do garażu z kostki brukowej czy płyt betonowych powstaje spora różnica poziomów w stosunku do reszty ogrodu lub biegnącej w pobliżu ścieżki prowadzącej od furtki do drzwi wejściowych. Ekipy brukarskie próbują rozwiązać ten problem na różne sposoby, na przykład „cieniując” kostkę, czyli układając ją pod dużym spadkiem. Nie jest to najlepsza opcja – zimą taka nawierzchnia będzie bardzo śliska i niebezpieczna. Znacznie rozsądniej będzie tutaj zastosować bloczki schodowe, które umożliwią szybkie, a przede wszystkim bezpieczne i estetyczne zniwelowanie sporej różnicy poziomów. Dzięki temu podejście do garażu będzie bardzo wygodne, wyeliminujemy również ryzyko bolesnych upadków po opadach śniegu czy marznącego deszczu.

Efektowne kompozycje ogrodowe

Bloczki schodowe można – i warto! – wykorzystywać nie tylko w celu rozwiązania różnych problemów architektonicznych w otoczeniu budynku. Bardzo dobrym pomysłem będzie zastosowanie ich do wykonania pięknych, nieoczywistych kompozycji, w tym rabat roślinnych, murków oporowych, skalniaków, oczek wodnych czy miejsc do grillowania. Takie bloczki idealnie sprawdzają się nie tylko do niwelowania, ale także paradoksalnie tworzenia różnic poziomów, co wygląda bardzo efektownie, zarówno w małych, jak i większych ogrodach. W ten sposób można np. wyróżnić te rośliny, na których widoczności szczególnie nam zależy czy skutecznie odgrodzić się od zbyt ciekawskich sąsiadów.

Zejście do ziemianki

Na koniec inspiracja może mało oczywista i nie zawsze możliwa do zrealizowania, natomiast z pewnością interesująca – zwłaszcza w czasach mody na produkcję domowych przetworów, alkoholi, a także gromadzenie zapasów w myśl sztuki przetrwania. Przydomowa ziemianka idealnie się do tego nadaje, a jej wykonanie wcale nie jest takie trudne. Zejście do ziemianki warto wykonać z bloczków schodowych, co zaoszczędzi sporo czasu i energii, a przy tym takie zejście będzie bezpieczne, wygodne i estetyczne, dobrze korespondując z resztą ogrodu. Bloki schodowe, dzięki którym osiągniesz świetne efekty architektoniczne i stworzysz elementy opisane w tym poradniku, są dostępne w stałej sprzedaży Świata Kostki – jednego z największych składów kostki brukowej w regionie. Odwiedź nasz salon wystawowy w Sosnowcu przy ulicy Stawowej 4 oraz sprawdź najciekawsze propozycje czołowych producentów w naszym sklepie online. Kupując bloczki schodowe i inne elementy betonowe w Świecie Kostki możesz skorzystać z  transportu materiału pod wskazany adres, wraz z rozładunkiem HDS-em. Dostawy realizujemy na terenie Sosnowca, Siemianowic Śląskich, Mysłowic, Katowic, Jaworzna, Dąbrowy Górniczej, Czeladzi, Chorzowa i Będzina oraz innych okolicznych miejscowości.

Napisz komentarz