x

Szybki kontakt

Kontakt z biurem: 536 324 555

Zamów koncepcję architektoniczną 

Kontakt z projektantem: 535 585 492

Murki ogrodzeniowe, czyli znakomity sposób na efektowne wykończenie frontu działki

Murki ogrodzeniowe, czyli znakomity sposób na efektowne wykończenie frontu działki

W naszym kraju bardzo rzadko zdarza się, aby właściciel nie zdecydował się na ogrodzenie działki – zwłaszcza tej, na której znajduje się budynek mieszkalny. Grodzimy się ze względów bezpieczeństwa (zmniejszenie ryzyka kradzieży), w celu wyznaczenia granicy swojej nieruchomości, ale też dla estetyki. Efektowne ogrodzenie stanowi dziś ważny element tzw. małej architektury, porządkuje także przestrzeń na działce i ułatwia jej zaaranżowanie. Istnieje wiele sposobów na wykonanie ogrodzenia frontowego, jednak na szczególną uwagę zasługują murki ogrodzeniowe. Jakie są ich zalety? Co warto o nich wiedzieć? Wszystkiego dowiesz się z naszego artykułu.

Czym są murki ogrodzeniowe?

Murki ogrodzeniowe to prefabrykowane elementy betonowe służące do budowy ogrodzeń murowanych. W przeciwieństwie do klasycznych cegieł czy bloczków betonowych nie wymagają kompleksowych prac murarskich. Układa się je bardzo szybko, dzięki czemu ogrodzenie powstaje w mgnieniu oka – towarzyszy temu też o wiele mniejszy bałagan.

Wiele osób porównuje murki ogrodzeniowe do klocków. Jest w tym sporo racji, co też sugeruje nam, że ogrodzenie z takich elementów może wykonać osoba niemająca dużego doświadczenia w pracach murarskich. Wystarczy betonowy fundament, zbrojenia wzmacniające konstrukcję i już można się zabrać za składanie poszczególnych elementów ogrodzenia.

Murki ogrodzeniowe znakomicie korespondują z różnymi rodzajami przęseł – zarówno metalowymi, jak i drewnianymi. To daje szerokie pole do popisu w zakresie wyboru ostatecznego wyglądu ogrodzenia. Dzięki mnogości wariantów kolorystycznych i faktur jesteś w stanie bezbłędnie dopasować murki ogrodzeniowe do architektury budynku, charakteru ogrodu czy ułożonej już kostki brukowej.

Jakie są zalety murków ogrodzeniowych?

Kilka z nich omówiliśmy przed chwilą, natomiast warto uzupełnić tę listę także o inne zalety, w praktyce decydujące o ogromnym zainteresowaniu murkami ogrodzeniowymi. Można bez wielkiej przesady napisać, że takie murki na dobre wypierają tradycyjne rozwiązania konstrukcyjne – na czele z ogrodzeniami murowanymi z cegły klinkierowej.

Oto najważniejsze zalety murków ogrodzeniowych:

 • bardzo łatwa i szybka budowa efektownego ogrodzenia,
 • wysoka trwałość,
 • ogromny wybór wariantów kolorystycznych i faktur,
 • znakomita estetyka,
 • możliwość dopasowania ogrodzenia frontowego zarówno do nowoczesnego, jak i klasycznego budynku,
 • praktycznie brak jakichkolwiek obowiązków konserwacyjnych (warto jedynie zaimpregnować murki w celu ochrony przed utratą koloru i osadzaniem się kurzu),
 • są bardzo łatwe w utrzymaniu w czystości,
 • atrakcyjna cena – ogrodzenie z murków z pewnością będzie tańsze niż np. klinkierowe.

Jak wykorzystać murki ogrodzeniowe?

Oczywiście podstawowym sposobem wykorzystania tych elementów betonowych jest budowa ogrodzenia frontowego. Z uwagi na cenę murków raczej nie wykonuje się z nich całego ogrodzenia działki. Jego frontowa część powinna być jednak efektowna, dobrze korespondować z budynkiem i stanowić kluczowy element dekoracyjny obejścia domu. W tym kontekście murki ogrodzeniowe stanowią idealny wybór.

Okazuje się jednak, że takie murki można wykorzystać także w zupełnie inny sposób. Znakomicie sprawdzają się chociażby do budowy tarasów, murków oporowych w ogrodzie, skalniaków, niwelowania różnic poziomu terenu. Wiele osób wybiera murki ogrodzeniowe jako zamienniki dla tradycyjnych donic – można w nich śmiało posadzić rośliny ogrodowe i zyskać efektowne elementy dekoracyjne na taras, podest wejściowy etc.

Dla kogo?

Murki ogrodzeniowe są idealną propozycją dla osób, które:

 • chcą zyskać efektowne, nowoczesne i funkcjonalne ogrodzenie frontowe, które z łatwością dopasują do architektury budynku,
 • nie przepadają za ogrodzeniami z cegły klinkierowej, szukając czegoś mniej sztampowego,
 • dysponują ograniczonym budżetem, natomiast stawiają też na wysoką jakość i trwałość ogrodzenia,
 • rozważają wybudowanie ogrodzenia frontowego własnoręcznie i potrzebują prostego, szybkiego systemu konstrukcyjnego.

Kup murki ogrodzeniowe w Świecie Kostki

Świat Kostki to jeden z największych składów kostki brukowej w całym województwie. Znajdziesz nas w Sosnowcu przy ulicy Stawowej 4. W naszej stałej ofercie są takie produkty i materiały, jak kostka brukowa, stopnie schodowe, murki ogrodzeniowe, elementy małej architektury, płyty tarasowe, palisady czy obrzegowania.

W Świecie Kostki zaopatrzysz się we wszystko, co jest potrzebne do zrealizowania nawet najbardziej zaawansowanego projektu zagospodarowania terenu wokół domu czy firmy. Możesz u nas skorzystać z profesjonalnych usług projektowych, porad ekspertów oraz otrzymać namiary na sprawdzone, rekomendowane ekipy brukarskie.

Pamiętaj również o usłudze transportu. Zakupione materiały dostarczamy pod wskazany adres (wraz z rozładunkiem HDS-em) na terenie Sosnowca, Siemianowic Śląskich, Mysłowic, Katowic, Jaworzna, Dąbrowy Górniczej, Czeladzi, Chorzowa i Będzina oraz innych okolicznych miejscowości.

Napisz komentarz