x

Szybki kontakt

Kontakt z biurem: 536 324 555

Zamów koncepcję architektoniczną 

Kontakt z projektantem: 535 585 492

Stopnie blokowe – co to jest i jak możesz je wykorzystać w Twoim ogrodzie?

Stopnie blokowe – co to jest i jak możesz je wykorzystać w Twoim ogrodzie?

Oferta elementów małej architektury wykonanych z betonu jest dziś przeogromna. Daje to dużą swobodę w zakresie projektowania terenu wokół domu czy firmy, zarówno z myślą o estetyce, jak i funkcjonalności. Co ważne, wiele elementów z betonu można wykorzystywać na różne sposoby, niekoniecznie zgodnie z pierwotnym przeznaczeniem. Dobrym przykładem będą tutaj stopnie blokowe, które są dostępne w stałej ofercie Świata Kostki. Cieszą się coraz większym zainteresowaniem wśród naszych klientów, dlatego postanowiliśmy poświęcić im kolejny artykuł poradnikowy. Dowiedz się, czym właściwie są stopnie blokowe i poznaj pomysły na ich wykorzystanie w ogrodzie.

Czym są stopnie blokowe?

Stopnie blokowe to duże i ciężkie elementy betonowe, które są przeznaczone do budowy wygodnych, bezpiecznych zejść i wejść w ogrodzie. Najczęściej wykorzystuje się je przy realizacji wyniesionych tarasów, podestów wejściowych do budynków itd. Znaczne wymiary stopni blokowych pozwalają ograniczyć ich liczbę, dzięki czemu cała konstrukcja nabiera lekkości i prezentuje się znacznie lepiej w porównaniu z np. schodami murowanymi czy wylewanymi z betonu.

Rosnąca popularność stopni blokowych jest bezpośrednio związana z tym, że coraz więcej osób decyduje się wykonać przydomowy taras z kostki brukowej lub płyt tarasowych. Stopnie idealnie korespondują z oboma materiałami pod względem kolorystyki i faktury, w efekcie czego uzyskujemy spójną kompozycję.

Zaletą stopni blokowych jest również ich nieskomplikowany montaż. Układa się je w wyznaczonym miejscu na podsypce z suchego betonu, co skraca również czas potrzebny na przeprowadzenie prac – można wręcz zrobić to samodzielnie, bez angażowania ekipy murarskiej czy brukarskiej.

Stopnie blokowe do budowy tarasu

Podstawowym sposobem wykorzystania stopni blokowych jest zbudowanie z nich wejścia/zejścia tarasowego. Jeśli powierzchnia tarasu znajduje się kilkadziesiąt centymetrów nad poziomem ogrodu, to konieczne jest właśnie wykonanie schodów, przynajmniej w jednym punkcie, w którym będziemy schodzić z tarasu na trawnik czy ścieżkę. Stopnie blokowe nadają się do tego idealnie.

Stopnie blokowe do budowy podestu wejściowego

Tutaj mamy do czynienia z analogiczną sytuacją jak w przypadku tarasu. Wejście do domu jednorodzinnego zwykle znajduje się znacznie powyżej poziomu ogrodu, stąd wymagane jest wykonanie podestu ze schodami. Można do tego wykorzystać właśnie stopnie blokowe, do których zalet – poza estetyką i łatwością układania – zaliczymy także właściwości antypoślizgowe. Jest to szczególnie ważne wtedy, gdy podest nie jest zadaszony i jest narażony na opady śniegu czy deszczu.

Stopnie blokowe do niwelowania różnic wysokości terenu

Stopnie blokowe spokojnie można wykorzystać również do aranżowania terenu zielonego wokół budynku. Szczególnie dobrze nadają się do niwelowania różnic poziomów. Można przy ich pomocy wykonać efektowne schodki i podejścia w ogrodzie.

Ciekawy pomysł na ścieżkę w ogrodzie

Co prawda nie jest to naturalne przeznaczenie stopni blokowych, natomiast nic nie stoi na przeszkodzie, aby wykonać z nich przyjemne dla oka i funkcjonalne ścieżki. Może to być ciekawa alternatywa dla ścieżek z kostki brukowej czy grysu. Zwłaszcza, że stopnie – z uwagi na znaczny ciężar – gwarantują stabilne osadzenie ich w gruncie. Nie powinny się więc poruszać podczas stąpania czy przejeżdżania po nich taczką, kosiarką etc.

Ze stopni blokowych możesz zbudować dowolne elementy architektury ogrodowej

Tak naprawdę sposób wykorzystania stopni blokowych w ogrodzie czy szerzej otoczeniu budynku ogranicza tylko wyobraźnia. Wielu naszych klientów wybiera takie stopnie w celu wykonania z nich murków oporowych, siedzisk przy paleniskach, obrzegowań etc. Ciężkie, solidne i stabilne stopnie blokowe mogą również pełnić funkcję podpór pod konstrukcje drewniane, na przykład przy budowie wiaty, zadaszenia, pergoli itp.

Kup stopnie blokowe w Świecie Kostki

Świat Kostki, jeden z największych składów kostki brukowej w regionie, oferuje wszystko, czego potrzebujesz do zrealizowania projektu zagospodarowania terenu wokół domu lub firmy. Kupisz u nas nie tylko stopnie blokowe, ale też murki ogrodzeniowe, palisady, płyty tarasowe, obrzegowania i elementy małej architektury ogrodowej.

Nasz podstawowy asortyment stanowi kostka brukowa – w stałej ofercie posiadamy modele wszystkich czołowych producentów. Doradzamy, podpowiadamy najlepsze rozwiązania techniczne, rozwiązujemy problemy naszych klientów.

Odwiedź nas w Sosnowcu przy ulicy Stawowej 4 oraz zapoznaj się z całą ofertą online. Na miejscu możesz skorzystać z usługi projektowania kostki brukowej, jak również otrzymać namiary na rekomendowane przez nas ekipy brukarskie.

Wszystkie materiały zakupione w Świecie Kostki dostarczamy pod wskazany adres własnym transportem, wraz z usługą rozładunku HDS-em. Dostawy realizujemy na terenie Sosnowca, Siemianowic Śląskich, Mysłowic, Katowic, Jaworzna, Dąbrowy Górniczej, Czeladzi, Chorzowa i Będzina oraz innych okolicznych miejscowości.

Napisz komentarz