x

Szybki kontakt

Kontakt z biurem: 536 324 555

Zamów koncepcję architektoniczną 

Kontakt z projektantem: 535 585 492

Kostka parkingowa – jaką wybrać? Jakie musi spełniać kryteria?

Kostka parkingowa – jaką wybrać? Jakie musi spełniać kryteria?

Kostka brukowa jest najpopularniejszym materiałem do budowy parkingów – zarówno na działkach prywatnych, jak i przy sklepach wielkopowierzchniowych, budynkach firmowych, w przestrzeni miejskiej oraz na osiedlach domów wielorodzinnych. Wybór kostki do realizacji takiej inwestycji nie powinien być kwestią przypadku. Kostka parkingowa musi spełniać kilka ważnych kryteriów technicznych, predysponujących ją do intensywnego użytkowania pod wzmożonym ruchem pojazdów. Co trzeba wiedzieć o takiej kostce? Jakie są popularne modele kostek parkingowych? Na te pytania odpowiadamy w naszym poradniku.

Kostka parkingowa, czyli?

Wypada wyjaśnić, że nie każda kostka brukowa nadaje się do tego, aby wybudować z niej parking. Oczywiście mamy tutaj na myśli parkingi ogólnodostępne lub takie, które są przewidziane pod znaczny ruch samochodowy.

W takich warunkach kostka jest narażona nie tylko na ścieranie i duże obciążenia, ale także zabrudzenie różnymi substancjami ropopochodnymi. Dlatego wybudowanie parkingu z np. kostki uszlachetnianej czy wielkoformatowej byłoby nierozsądne z ekonomicznego punktu widzenia.

Kostka parkingowa musi się charakteryzować:

  • olbrzymią wytrzymałością mechaniczną,
  • powierzchnią, z której można łatwo usunąć ciężkie zabrudzenia,
  • ustandaryzowanymi wymiarami (w celu przyspieszenia procesu jej układania),
  • estetycznym wyglądem.

Wskazane jest również, aby po ułożeniu kostka tworzyła w miarę równą powierzchnię, z minimalnymi fugami. Dzięki temu przestrzenie między kostkami nie będą szybko zarastać chwastami, co ułatwi utrzymanie estetycznego wyglądu parkingu.

Kluczowe znaczenie ma natomiast wytrzymałość kostki na nacisk. Przewidując, że z parkingu będzie korzystać nie tylko wiele samochodów osobowych, ale również pojazdy dostawcze czy ciężarowe, należy zainwestować w kostkę typowo pod intensywny ruch, a więc o grubości minimum 8 cm, a najlepiej 10 cm.

Modele kostek parkingowych, którymi warto się zainteresować

Zdecydowanie najpopularniejszą kostką parkingową jest model Behaton, który oczywiście jest dostępny w stałej ofercie Świata Kostki. Ta kostka brukowa występuje w różnych wariantach wymiarowych, zarówno z fazą, jak i bez fazy oraz w kolorze czerwonym, grafitowym i szarym.

Kostka Behaton jest o tyle dobrym wyborem do budowy parkingów, że szybko się ją układa, a przy tym gwarantuje dużą wytrzymałość na nacisk i tym samym wzmożony ruch kołowy. Jest dostępna w naprawdę atrakcyjne cenie.

Ciekawym wyborem do budowy parkingu może być również kostka Holland, nazywana potocznie holenderką. To standardowa kostka brukowa o wymiarach 10x20 cm, bardzo łatwa i szybka w układaniu, a przy tym wyróżniająca się dobrą, uniwersalną estetyką. Ten model chętnie wybierają przedsiębiorstwa planujące wykonanie parkingów przy swoich siedzibach, właściciele i zarządcy sklepów wielkopowierzchniowych oraz deweloperzy.

Kostka to nie wszystko!

Pamiętajmy, że kostka parkingowa, nawet najlepsza, nie zastąpi solidnej podbudowy. Największy wpływ na trwałość, estetykę i funkcjonalność parkingu ma jego wykonawca, który musi zadbać o solidne podłoże pod kostkę.

W przypadku intensywnie eksploatowanych parkingów wykluczone jest poprzestawanie na samej podsypce z suchego betonu. Taka podbudowa jest niewystarczająca. Należy zastosować podkład w postaci grubego tłucznia lub innego materiału stabilizującego grunt, szczególnie gliniasty.

Tutaj ogromne znaczenie ma wybór odpowiedniego wykonawcy. Warto postawić na ekipę brukarską, która ma wieloletnie doświadczenie w budowie parkingów oraz utwardzaniu nawierzchni pod intensywny ruch samochodowy.

Dlaczego warto wykonać parking z kostki brukowej?

Podstawową zaletą tej technologii jest krótki czas wykonania parkingu, który można zacząć użytkować od razu po ułożeniu i zagęszczeniu. Dzięki temu inwestora nie blokują przerwy technologiczne.

Parking z kostki brukowej prezentuje się również bardzo estetycznie, jest łatwy w utrzymaniu, dobrze koresponduje ze współczesną architekturą. Dodajmy do tego rozsądny koszt wykonania parkingu oraz jego funkcjonalność (m.in. łatwe wyznaczenie poszczególnych miejsc parkingowych, stref, rabatek na rośliny ozdobne etc.).

Kup kostkę parkingową w Świecie Kostki

Jesteśmy jednym z największych składów kostki brukowej w regionie. W naszej ofercie znajdziesz kostki wszystkich czołowych producentów, a ogromny wybór modeli dostępnych na wystawie pozwoli Ci porównać poszczególne kostki i ocenić, która będzie się najlepiej prezentować na Twoim parkingu. Zapraszamy do naszego salonu wystawowego w Sosnowcu przy ulicy Stawowej 4.

Skorzystaj również z doradztwa technicznego naszych ekspertów oraz z usługi brukarskiej, którą kierujemy przede wszystkim do inwestorów biznesowych (deweloperzy, wspólnoty, przedsiębiorstwa) oraz instytucji samorządowych.

Zakupioną kostkę brukową dostarczamy pod wskazany adres, wraz z rozładunkiem HDS-em. Dostawy realizujemy na terenie Sosnowca, Siemianowic Śląskich, Mysłowic, Katowic, Jaworzna, Dąbrowy Górniczej, Czeladzi, Chorzowa i Będzina oraz innych okolicznych miejscowości.

Napisz komentarz