x

Szybki kontakt

Kontakt z biurem: 536 324 555

Zamów koncepcję architektoniczną 

Kontakt z projektantem: 535 585 492

Obrzeże ogrodowe betonowe: sprawdź pomysły na jego wykorzystanie

Obrzeże ogrodowe betonowe: sprawdź pomysły na jego wykorzystanie

Obrzeża betonowe jednoznacznie kojarzą się ze standardowymi krawężnikami. Warto zatem wiedzieć, że obecnie w ofertach producentów kostki brukowej i innych elementów betonowych znajdują się obrzeża ozdobne, często o fikuśnych kształtach, bardzo atrakcyjne wizualnie, mające szerokie zastosowanie w przydomowym ogrodzie. W Świecie Kostki od lat obserwujemy rosnący popyt na takie obrzegowania, a klienci często zaskakują nas pomysłami na wykorzystanie tych elementów. Kilkoma inspiracjami dzielimy się w naszym poradniku. Sprawdź, do czego może Ci się przydać obrzeże ogrodowe betonowe.

Stabilizacja kostki brukowej

Obrzeże ogrodowe betonowe można traktować w kategorii oporu dla kostki brukowej, czyli jako krawężnik lub jego zamiennik (zwłaszcza dotyczy to ozdobnych obrzegowań). Dzięki temu rozwiązaniu minimalizujemy lub wręcz eliminujemy ryzyko tzw. rozjeżdżania się kostki, co gwarantuje jej trwałość i estetyczny wygląd przez wiele lat.

Odcięcie trawnika od żywopłotu

Wiele osób wybiera obrzeża ogrodowe betonowe do wykonania opaski trawnikowej. Chodzi tutaj o to, aby oddzielić trawnik od żywopłotu np. z tui, pod które podsypuje się korę czy żwir rzeczny. Jest to proste, niedrogie, estetyczne i skuteczne rozwiązanie, zapobiegające przerastaniu trawy pod rośliny tworzące żywopłot.

Wyznaczenie rabat kwiatowych

Obrzeże ogrodowe betonowe bardzo dobrze nadaje się do wyznaczania rabat kwiatowych, które ożywiają ogród, pozwalają nadać mu indywidualny charakter i wprowadzić swoje ulubione rośliny do przestrzeni wokół domu. Jednocześnie takie obrzeża ułatwiają koszenie trawy (zwłaszcza, jeśli zostaną wkopane na równi z murawą), zapobiegając przesypywaniu się podłoża pod rośliny na trawnik.

Budowa tarasu z kostki lub płyt betonowych

Kostka brukowa oraz płyty tarasowe to bardzo popularne materiały wykorzystywane do budowy tarasu. Są trwałe, estetyczne, łatwe w układaniu i pielęgnacji, nie wymagając przy tym uciążliwych i kosztownych zabiegów konserwacyjnych. Obrzeża ogrodowe betonowe idealnie nadają się do budowy tarasu z kostki lub z płyt, stanowiąc konstrukcję tarasu i wsparcie dla elementów betonowych tworzących nawierzchnię. Można z nich również wykonać schody.

Małe elementy architektury ogrodowej

Istnieje mnóstwo kreatywnych pomysłów na wykorzystanie obrzeży betonowych ogrodowych w przydomowym ogrodzie, w tym do budowy elementów małej architektury – na przykład paleniska, stanowiska grillowego, zacisznego miejsca do odpoczynku, oczka wodnego, skalniaka itd. Warto popuścić wodze fantazji, aby w ten sposób wyróżnić swój ogród na tle sąsiadów i zyskać unikalną przestrzeń wokół domu.

Niwelacja różnic wysokości terenu

Obrzeża bardzo fajnie sprawdzają się do niwelowania znacznych różnić w wysokości działki, co jest częstym problemem na działkach o dużej powierzchni. Przy pomocy obrzeży można wykonać np. efektowne donice czy podesty, czyniąc tym samym atut z cechy swojej działki.

Alternatywa dla murków ogrodzeniowych

Obrzeża ogrodowe betonowe śmiało mogą pełnić funkcję murków ogrodzeniowych – nie tylko w przypadku budowy ogrodzenia działki, w tym frontowego, ale też np. ogrodzenia ogrodu warzywnego czy kojca dla psa. Wykonanie murków z obrzeży jest znacznie szybsze, łatwiejsze i często tańsze w porównaniu z tymi wylewanymi z betonu.

Budowa ścieżek w ogrodzie

Obrzeża bardzo fajnie sprawdzają się do wyznaczania przebiegu ścieżek w ogrodzie, na przykład prowadzącej od tarasu do domku gospodarczego, wiaty śmietnikowej czy warzywnika. Takie ścieżki można wykonać samodzielnie, wykorzystując do tego właśnie obrzeża, które wystarczy tylko wkopać w ziemię (w przypadku ruchu pieszego nie ma konieczności wzmacniania obrzeży betonem).

Zasłonięcie nieestetycznych elementów

Obrzeża ogrodowe są na tyle efektowne, że mogą pełnić funkcję zasłony dla tych elementów, które psują estetykę przestrzeni wokół domu – na przykład brzydkiego fundamentu domku gospodarczego.

Kup obrzeża ogrodowe betonowe w Świecie Kostki

Świat Kostki, jeden z największych składów kostki brukowej w regionie, oferuje szeroki wybór wszelkich elementów betonowych potrzebnych do realizacji inwestycji brukarskiej czy zagospodarowania ogrodu. Obrzegowania to tylko jeden z elementów naszej oferty, obejmującej również wiele modeli kostki brukowej czołowych producentów, płyty tarasowe, palisady, stopnie, meble betonowe czy murki i elementy ogrodzeniowe. W Świecie Kostki możesz również liczyć na fachowe doradztwo techniczne, mnóstwo inspiracji, a także usługę projektowania kostki brukowej (w symbolicznej cenie – zapytaj naszych doradców o szczegóły), jak również otrzymać namiary na rekomendowane przez nas ekipy brukarskie. Odwiedź nasz salon wystawowy w Sosnowcu przy ulicy Stawowej 4. Dodajmy, że Świat Kostki zapewnia swoim klientom usługę transportu zakupionych materiałów pod wskazany adres. Dostawy realizujemy samochodem z HDS-em na terenie Sosnowca, Siemianowic Śląskich, Mysłowic, Katowic, Jaworzna, Dąbrowy Górniczej, Czeladzi, Chorzowa i Będzina oraz innych okolicznych miejscowości.

Napisz komentarz