x

Szybki kontakt

Kontakt z biurem: 536 324 555

Zamów koncepcję architektoniczną 

Kontakt z projektantem: 535 585 492

Często popełniane błędy przy układaniu kostki brukowej i ich konsekwencje

Często popełniane błędy przy układaniu kostki brukowej i ich konsekwencje

Aby móc latami cieszyć się pięknym wyglądem kostki brukowej przed domem, trzeba zadbać nie tylko o wybór odpowiedniego produktu, ale też o fachowe wykonawstwo. Z tym drugim niestety różnie bywa. Niektóre ekipy, czy to z pośpiechu, braku doświadczenia czy po prostu braku kwalifikacji, popełniają szereg błędów, z których inwestor nie zdaje sobie sprawy. Konsekwencje pojawią się dopiero po kilku miesiącach lub latach, a prawdziwym testem dla wykonanej pracy jest pierwsza zima. W naszym artykule omawiamy często popełniane błędy przy układaniu kostki brukowej, na które warto być szczególnie wyczulonym.

Nieprawidłowe przygotowanie terenu

Praca brukarska zaczyna się już na etapie przygotowania terenu do ułożenia kostki. Obowiązkowo trzeba usunąć wszelkie śmieci i inne odpady po budowie, które mogłyby spowodować niestabilność podłoża. W razie potrzeby konieczne jest głębokie korytowanie, czyli wybranie ziemi i zastąpienie jej warstwą stabilizującą, np. tłuczniem drogowym, szlaką etc. Brak przygotowania terenu to „grzech pierworodny”, który będzie rzutować na wszystkie inne etapy prac i oczywiście na trwałość inwestycji.

Zła podbudowa

Podbudowa to kluczowy element projektu brukarskiego. Jeśli wykonawca popełni błędy na tym etapie, to niestety, ale nie da się ich już łatwo naprawić – prędzej czy później pojawią się tego konsekwencje, których usunięcie będzie kosztować inwestorów niemałe pieniądze. Zła podbudowa to taka, która nie jest w stanie znieść nacisku ze strony głównie pojazdów mechanicznych. Często wykonawcy z pośpiechu wykonują podbudowę na gliniastym podłożu, zamiast zadbać o wcześniejszą wymianę i wzmocnienie gruntu. Błędne wykonanie podbudowy to gwarancja zapadania się kostki i tworzenia się nieestetycznych kolein.

Brak spadków

Układając kostkę brukową, a pisząc dokładnie: poziomując podbudowę z suchego betonu, należy przygotować odpowiednie spadki. Dzięki temu woda opadowa czy z np. mycia samochodu na podjeździe będzie mogła spływać w kierunku kratek odwodnieniowych i dalej do kanalizacji czy rowu melioracyjnego. Brak spadków lub ich niewłaściwy kierunek (np. w stronę bramy garażowej) to kardynalny błąd, którego konsekwencją będzie zalewanie posesji, garażu, tworzenie się kałuż, a zimą lodowiska, co już stanowi bezpośrednie zagrożenie dla zdrowia właścicieli budynku i ich gości.

Rezygnacja z krawężników

To nowa „moda”, która, jak już wiemy, nie do końca się sprawdza. Metoda układania kostki brukowej bez krawężników została opracowana na życzenie samych inwestorów, którym nie podobają się widoczne krawężniki. Poza tym obecnie kostkę układa się w łuki, co bardzo utrudnia docinanie krawężników. Jednak rezygnacja z elementów oporowych nie jest najlepszym rozwiązaniem. Owszem, można sobie na to pozwolić, jeśli wykonamy tzw. brzegówkę z betonu, jednak wyłącznie pod ruch pieszy lub lekkich samochodów osobowych – nigdy, gdy przewidujemy ruch większych i cięższych pojazdów.

Niedobieranie kostek z różnych palet

Stara brukarska zasada brzmi: układając kostkę brukową zawsze dobieramy kostki z trzech różnych palet. Dlaczego? Kostki mogą pochodzić z różnych dat produkcji, dlatego zdarza się, że w ramach jednej partii dostarczonej do klienta występują spore różnice kolorystyczne. Oczywiście po czasie zostaną one zatarte, jednak bezpośrednio po ułożeniu kostka może prezentować się nieciekawie. Doświadczeni brukarze wiedzą, że kostka brukowa musi być układana zgodnie z powyższym schematem, jednak ekipy złożone z przypadkowych osób popełniają nawet tak podstawowe błędy, na co trzeba bardzo uważać. Kup kostkę brukową w Świecie Kostki i skorzystaj z naszych rekomendacji Świat Kostki, jeden z największych składów kostki w regionie, oferuje produkty czołowych producentów, które gwarantują wieloletnią trwałość i charakteryzują się nieprzeciętną estetyką. W naszym składzie kupisz nie tylko kostkę brukową, ale też szereg innych elementów niezbędnych do zrealizowania projektu brukarskiego, jak m.in. palisady, obrzegowania, stopnie, płyty tarasowe, meble betonowe czy murki i elementy ogrodzeniowe. Odwiedzając nasz salon możesz również liczyć na fachowe doradztwo techniczne oraz skorzystać z usługi projektowej – nawet w symbolicznej cenie. Profesjonalnie przygotowany projekt kostki brukowej znacząco ogranicza ryzyko popełnienia błędów przez wykonawcę. Dodatkowo zapytaj nas o polecane ekipy, które gwarantują wysoką jakość realizacji inwestycji. W przypadku dużych projektów sami możemy zaproponować usługę wykonawczą. Nie pozostaje nam nic innego, jak zaprosić Cię do odwiedzenia naszego salonu wystawowego w Sosnowcu przy ulicy Stawowej 4 oraz do zapoznania się z ofertą Świata Kostki online. Pamiętaj również, że zamawiając kostkę brukową i inne materiały w Świecie Kostki, możesz skorzystać z usługi transportu pod wskazany adres. Dostawy realizujemy samochodem z HDS-em na terenie Sosnowca, Siemianowic Śląskich, Mysłowic, Katowic, Jaworzna, Dąbrowy Górniczej, Czeladzi, Chorzowa i Będzina oraz innych okolicznych miejscowości.

Napisz komentarz