x

Szybki kontakt

Kontakt z biurem: 536 324 555

Zamów koncepcję architektoniczną 

Kontakt z projektantem: 535 585 492

Dlaczego warto położyć trawertyn na taras?

Dlaczego warto położyć trawertyn na taras?

Trawertyn jest porowatą skałą osadową, która występuje zazwyczaj w kolorze białym. W jego strukturze często uwidaczniają się żółte bądź czerwone uwarstwienia, które nadają całości niezwykle eleganckiego i oryginalnego wyglądu. Łatwość obróbki sprawia, że ten ozdobny kamień był niegdyś często wykorzystywany do wyrobu statuetek, waz oraz posągów. Obecnie jest wykorzystywany do dekoracji domów oraz wykańczania tarasów. Sprawdź, co przemawia za jego wykorzystaniem przy budowie werandy.

Czy trawertyn na taras to dobry pomysł?

Efektowna struktura, wytrzymałość mechaniczna oraz odporność na trudne warunki atmosferyczne, sprawiają, że trawertyn jest często używany do wykończenia podłóg tarasowych. Cechą charakterystyczną kamienia jest rysunek płyty. W zależności od tego jak przytnie się materiał, można uzyskać inny efekt wizualny. W przypadku poprowadzenia cięcia wzdłuż użylenia na płycie ujawnią się wielobarwne pasy. Jeżeli cięcie zastąpi w poprzek, wówczas wzór będzie kojarzył się z chmurą. Trawertyn na taras może okazać się równie dobrym wyborem co granit, o ile zostanie odpowiednio spreparowany i poddany regularnym zabiegom pielęgnacyjnym. Nie jest co prawda tak wytrzymały, ale przy odpowiedniej konserwacji zachowa swój urok na wiele lat. Warto przy tym zaznaczyć, że mimo ekspozycji na promieniowanie słoneczne nie zmienia koloru po dłuższym okresie. To doskonały wybór to domów utrzymanych w stylu klasycznym oraz eleganckich nieruchomości.

Jak wykończyć kamienny taras?

Aby położyć trawertyn na taras, należy przygotować betonowe podłoże. To bardzo ważny etap prac, ponieważ bezpośrednie położenie kamienia na gruncie może doprowadzić do podciągania wilgoci, a w konsekwencji — przebarwienia trawertynu. Podłoże z betonu umożliwia ponadto precyzyjniejsze wypoziomowanie płyt i sprawia, że taras mniej pracuje. W trakcie przygotowania bazy należy pamiętać o zachowaniu przynajmniej 2-procentowego spadku, który zapewni odpływ deszczówki. Taras, znajdujący się nad ogrzewanym pomieszczeniem, musi zostać pokryty warstwą paroizolacyjną. Następnie wykonuje się izolację termiczną, którą zabezpiecza się jastrychem cementowym i warstwą hydroizolacyjną.

Czy trawertyn może być układany na piasku?

Płyty z trawertynu mogą być układane nie tylko na podłożu betonowym, ale także na piasku. Decydując się na ten sposób montażu należy wykonać korytowanie z podstawą z grubszego — ubitego i wyrównanego — kruszywa. Grubość takiej warstwy powinna wynosić co najmniej 20 cm. Kolejnym krokiem jest zrobienie obrzeży oraz położenie warstwy z podsypką o grubości przynajmniej 5 cm. Podsypka może być wykonana w piasku bądź mieszanki piasku z cementem. Zastosowanie cementu jest z jednej strony korzystne, ponieważ podstawa jest dodatkowo wzmocniona, ale wiąże się z pewnymi utrudnieniami, ponieważ może utrudniać wykonanie remontów w przyszłości.

Układanie trawertynu na tarasie — wskazówki montażowe

Trawertyn na taras musi spełniać kilka podstawowych parametrów technicznych. Najważniejszym z nich jest grubość materiału, która nie powinna być mniejsza niż 30 mm. Równie istotną kwestią jest w sposób wykończenia powierzchni kamienia i zabezpieczenie go przed mrozem. Kamień tarasowy układa się na mrozoodpornym i wysokoelastycznym kleju, który należy zaaplikować zarówno na podłoże, jak i na spodnią część płyty. Aby uniknąć powstawania pustych przestrzeni między płytą a betonową wylewką, klej rozprowadza się specjalną zębatą pacą. Biorąc pod uwagę, że trawertyn na taras występuje w postaci grubych płyt, rekomenduje się stosowanie fugi o szerokości co najmniej 3 mm. Zachowanie zbyt wąskiej szczeliny uniemożliwi bowiem szczelne wypełnienie zaprawą.

Trawertyn na tarasie – elegancki i solidny

Dzięki zastosowaniu fugi w odcieniu zbliżonym do kamienia można uzyskać najlepsze efekty wizualne. Po zafugowaniu powierzchnia jest dodatkowo konserwowana impregnatem przeznaczonym do kamieni ozdobnych. Trawertyn na tarasie może zachować swój efektowny wygląd przez dłuższy czas, o ile użytkownik będzie przestrzegał zaleceń pielęgnacyjnych i nie zaniedba okresowej konserwacji kamienia.

Napisz komentarz