x

Szybki kontakt

Kontakt z biurem: 536 324 555

Zamów koncepcję architektoniczną 

Kontakt z projektantem: 535 585 492

Stopnie na schody z kostki brukowej – wskazówki montażowe

Stopnie na schody z kostki brukowej – wskazówki montażowe

Planujesz budowę domu jednorodzinnego lub szukasz sposobu na przemyślane zagospodarowanie działki rekreacyjnej? Jednym z kluczowych elementów aranżacji posesji są schody. W zależności od warunków przestrzennych oraz wybranego stylu architektonicznego możesz zdecydować się na stopnie z drewna, betonu, płyt kamiennych czy kostki brukowej. Sprawdź, jakie korzyści niesie ze sobą montaż schodów brukowych i jak przebiega proces budowy.

Budowa schodów — od czego zacząć?

Najważniejszym kryterium, które muszą spełnić stopnie na schody, jest zachowanie odpowiedniej wysokości, szerokości oraz głębokości. Biorąc pod uwagę, że przemieszczanie się po schodach wiąże się z pewnym stałym rytmem, każdy stopień powinien mieć ten same wymiary, aby uniknąć niebezpiecznych potknięć. Co więcej, wszystkie stopnie na schody z kostki brukowej muszą mieć ten sam wskaźnik pochylenia, aby poruszanie się przebiegało sprawnie, a sama konstrukcja prezentowała się spójnie i estetycznie. Jakie wymiary będą zatem odpowiednie? Przyjmuje się, że wysokość nie powinna przekraczać 15 cm, a przy schodach płaskich nawet 10 cm. Jeżeli zaś chodzi o głębokość, stopnie na schody mają średnio 40-50 cm, czyli tyle, ile długość wkładki osoby od dużych stopach. Szerokość oscyluje natomiast w granicach 70 cm.

Jak zaprojektować stopnie na schody zewnętrzne?

W przypadku schodów zlokalizowanych na zewnątrz kluczową rolę odgrywa spadek, który umożliwia swobodne spływanie wody na ziemię. Istotną rolę odgrywa także rodzaj gruntu. W przypadku kostki brukowej najlepiej sprawdzi się ziemia gliniasta. Stopnie na schody położone na niestabilnym gruncie mogą w przyszłości osiadać, a sama konstrukcja — ulec uszkodzeniu. Przed rozpoczęciem prac montażowych należy wybrać warstwę ziemi o grubości ok. 25 cm, a następnie wzmocnić grunt zasypką cementową albo piaskowo-cementową. Jeżeli przewidujesz instalację z poziomu ogrodu na werandę, musisz zastosować zagęszczoną pospółkę, która posłuży do stworzenia nasypu.

Budowa schodów z kostki brukowej — praktyczne wskazówki

Pierwszym etapem budowy schodów z kostki jest umieszczenie elementów brzegowych w suchym bądź półsłuchym betonie — nigdy bezpośrednio na gruncie. To właśnie obrzeża i palisady są elementem nośnym i odpowiadają za stabilność schodów. Przy  układaniu każdego elementu należy sprawdzać pozycję przy użyciu poziomicy i metrówki. Samo ułożenie kostki brukowej nie wydaje się trudne, niemniej wymaga dużej precyzji i umiejętnego wykonania podbudowy. Stopnie na schody układa się na zagęszczonym gruncie piasku z cementem. Podczas układania warstwy należy zadbać o to, aby kostka wystawała lekko ponad brzegi. Dopiero po przygotowaniu spadku, podbudowy oraz brzegów schodów, można przystąpić do wypełnienia w postaci kostki.

Tego błędu nie popełniaj!

Każdą kostkę należy dobić młotkiem gumowym przeznaczonym do pracy z tym materiałem. Dużym błędem popełnianym przez nowicjuszy jest układanie kostki brukowej wyłącznie z jednej palety. Aby uzyskać najlepszy efekt estetyczny i uchronić się przed wyraźnym odcięciem kolorystycznym, wskazane jest mieszanie kostek z kilku palet. Niewielkie różnice w odcieniach są naturalne w przypadku kostki, stąd też profesjonalni brukarze zawsze pracują jednocześnie z kilkoma typami kostek.

Stopnie na schody — wypełnienie

Po ułożeniu kostki brukowej powierzchnia schodów zsypywana jest piaskiem kwarcowym. Czynność ta ma na celu wypełnienie luk powstałych między kolejnymi elementami. Aby uzyskać jeszcze lepsze efekty często polewa się stopnie schodów brukowych wodą, dzięki czemu piasek jeszcze lepiej wchodzi w szczeliny, a same stopnie są jednolite i pozbawione wybrzuszeń.

Schody z kostki brukowej to estetyczna i trwała konstrukcja, która sprawdzi się zarówno na posesji prywatnej, jak i na terenie zakładu pracy. Starannie wykonana może przetrwać lata w niezmienionym stanie bez konieczności wykonywania czasochłonnych zabiegów konserwacyjnych. To inwestycja na lata, która naprawdę się opłaca.

Napisz komentarz