x

Szybki kontakt

Kontakt z biurem: 536 324 555

Zamów koncepcję architektoniczną 

Kontakt z projektantem: 535 585 492

Jaką kostkę brukową na parking wybrać?

Jaką kostkę brukową na parking wybrać?

Parking to miejsce narażone na znaczne obciążenia, dlatego materiał konstrukcyjny, przeznaczony na budowę nawierzchni, powinien być trwały i przystosowany do intensywnej eksploatacji. Biorąc pod uwagę wymogi funkcjonalne, najbardziej uniwersalnym wyborem wydaje się kostka brukowa. Zanim jednak wybierzesz odpowiedni wariant, rozważ kilka kwestii i ustal, czego dokładnie potrzebujesz.

Kostka brukowa na parking — informacje ogólne

Nie każda kostka brukowa sprawdzi się przy budowie parkingu. Potrzebujesz materiału, który będzie odporny na znaczne obciążenia, dlatego uwzględnij wyłącznie kostki, których grubość wynosi co najmniej 6 cm. Oczywiście, 4-centymetrowy bruk sprawdzi się na przydomowy podjazd, ale będzie absolutnie niewystarczający w miejscach, w których nieustannie parkują pojazdy ważące kilka ton. 6 cm jest uznawane za absolutne minimum w przypadku powierzchni parkingowej. Warto jednak zaznaczyć, że kostka brukowa na parking o takiej grubości będzie odpowiednia wyłącznie w miejscach, w których parkują samochody osobowe. Co za tym idzie, sprawdzi się przed zakładami pracy, szkołami oraz innymi miejscami, które są eksploatowane w sposób standardowy. Jeżeli zależy Ci na rozwiązaniu trwałym i niezawodnym, zdecydowanie lepszym wyborem będzie kostka brukowa na parking o grubości 8 cm. To dobry wybór na większe oraz intensywnie eksploatowane parkingi. W tym przypadku nie powinieneś iść na kompromisy.

Dlaczego kostka brukowa na parking jest dobrym wyborem?

Największą zaletą kostki brukowej jest jej niesamowita trwałość i odporność na czynniki zewnętrzne. Bardzo dobrze znosi skrajne temperatury, opady atmosferyczne oraz ma wysoki stopień udarności. Materiał nie wymaga specjalnych zabiegów pielęgnacyjnych — w zupełności wystarczy regularne czyszczenie przy pomocy myjki ciśnieniowej i impregnowanie nawierzchni. Ważnym czynnikiem, który sprawia, że kostka brukowa na parking będzie dobrym wyborem, jest jej modułowość. Tworząc nawierzchnię parkingową z małych pojedynczych elementów, zyskujesz możliwość jej łatwiej rozbudowy oraz szybkiej wymiany wadliwych części bez konieczności naruszania całej nawierzchni.

Kostka brukowa na parking — jaki kolor wybrać?

Bardzo dużo atutem kostki brukowej jest jej różnorodność kolorystyczna. Materiał konstrukcyjny powinien być nie tylko wytrzymały, ale też dopasowany do stylistyki otoczenia. Umiejętne dobór kolorystyki umożliwi także trwałe wyznaczenie miejsc parkingowych oraz dróg wewnętrznych i kierunku ruchu. Kostka brukowa na parking występuje również w wielu kształtach, za pomocą których wykreujesz przestrzeń, która będzie jednocześnie funkcjonalna i atrakcyjna pod względem wizualnym. Jeżeli chodzi o aspekty estetyczne, nie musisz godzić się na kompromisy.

Inspiracje na parking – wykreuj unikatową przestrzeń

Nie masz pomysłu na aranżacje parkingu? Kostka brukowa na parking może być dopasowana kolorystycznie do budynku lub innych elementów architektonicznych znajdujących się w pobliżu. Najczęściej stosowanym rozwiązaniem jest jednak zastosowaniem dwóch kolorów kostki — podstawowego oraz wyszczególniającego miejsca parkingowe. Profesjonalni brukarze odradzają jednak stosowanie wielu wariantów kolorystycznych w obrębie jednej przestrzeni parkingowej, aby uniknąć wrażenia chaosu. Przyjęło się, że trzy kolory to absolutne maksimum, jeżeli chodzi o kostki brukowe na parkingu.

Instalacja kostki brukowej — o czym pamiętać?

Aby kostka brukowa na parking dobrze spełniała swoją rolę, należy zadbać o zastosowanie przerw między jej elementami oraz spadziste boki, które odprowadzą wodę. Równie istotną kwestią jest budowa krawężników. Zamiast tradycyjnych krawężników możesz pomyśleć o obrzeżach trawnikowych o długości ok. 100 cm. Jeżeli chcesz mieć pewność, że konstrukcja jest stabilna, bezpieczna i trwała, powierz jej wykonawstwo sprawdzonej ekipie. Profesjonalny brukarz nie tylko zadba o profesjonalne wykonanie nawierzchni, ale pomoże wybrać rozwiązania stylistyczne, które podkreślą walory wizualne kompozycji.

Napisz komentarz