x

Szybki kontakt

Kontakt z biurem: 536 324 555

Zamów koncepcję architektoniczną 

Kontakt z projektantem: 535 585 492

Poradnik: jak samodzielnie ułożyć kostkę brukową?

Poradnik: jak samodzielnie ułożyć kostkę brukową?

Mogłoby się wydawać, że samodzielne ułożenie kostki brukowej jest wyzwaniem ponad siły osoby, która nigdy wcześniej tego nie robiła. W rzeczywistości wcale nie jest to takie trudne – oczywiście o ile mówimy o prostych, niewielkich projektach, jak wykonanie ścieżki do domku gospodarczego czy utwardzenie fragmentu terenu pod altanę, drewutnię etc. Przygotowaliśmy poradnik, w którym wyjaśniamy, jak samodzielnie ułożyć kostkę brukową. Z naszymi wskazówkami na pewno uda Ci się uzyskać zadowalający efekt końcowy.

Krok 1: przygotowanie podłoża

Dobre przygotowanie podłoża to podstawa. Po wyznaczeniu obszaru, na którym będziesz układać kostkę brukową, zabierz się za usunięcie wszelkich śmieci, na przykład odpadów po budowie, zwłaszcza fragmentów suporeksu. Następnie wykonaj tzw. korytowanie, czyli wybierz hummus na taką głębokość, jaka odpowiada sumie podbudowy i kostki brukowej (np. podbudowa 10 cm + kostka 6 cm = około 16 cm).

Krok 2: wykonanie podbudowy

Jest to najważniejszy etap prac. Źle wykonana podbudowa to główna przyczyna zapadania się kostki brukowej, dlatego warto się do tego przyłożyć. Podbudowę wykonujemy zgodnie z przewidywanym obciążeniem.

Jeśli wykonujesz tylko ścieżkę ogrodową, po której co najwyżej będzie jeździć taczka, to spokojnie możesz zastosować kilkucentymetrową podbudowę z samego suchego betonu. Jeśli jednak chcesz ułożyć podjazd do garażu czy miejsce parkingowe, to konieczne może być użycie np. tłucznia drogowego i drugiej warstwy z suchego betonu.

Wykonując podbudowę oczywiście pamiętaj o zachowaniu spadków.

Krok 3: obrzegowanie

Obrzegowanie ma na celu uniemożliwienie rozjeżdżania się kostek. Standardowo stosuje się do tego krawężniki betonowe, jednak jeśli nie przewidujemy ciężkiego ruchu samochodowego (np. układamy ścieżkę ogrodową), to śmiało można poprzestać na np. popularnych eko bordach czy tzw. brzegówce wykonanej z betonu.

Krok 4: układamy kostkę

Tutaj ważna zasada: kostki zawsze dobieramy z minimum trzech palet, aby wyeliminować ryzyko różnic w kolorze. Z czasem oczywiście kolor się wyrówna pod wpływem warunków atmosferycznych, natomiast chcąc od razu cieszyć się estetycznym efektem zastosuj się do tej wskazówki.

Krok 5: zagęszczenie kostki brukowej

Najlepiej użyć do tego zagęszczarki z gumową osłoną na stopę. Taki sprzęt można wypożyczyć w lokalnej firmie świadczącej usługę wynajmu różnych maszyn. Zagęszczenie ma na celu wyrównanie nawierzchni i ustabilizowanie kostek.

Krok 6: piaskowanie

To ostatni etap. Do piaskowania, czyli wypełnienia przestrzeni między kostkami (fug) używamy czystego, przesianego piasku, na przykład kwarcowego. Zamiatamy powierzchnię kostki tak, aby wypełnić wszystkie fugi. Usuwamy nadmiar piasku i gotowe!

Nie chcesz samodzielnie układać kostki brukowej? Skorzystaj z usługi fachowców

Powyższy poradnik z pewnością będzie przydatny dla osób, które mają trochę wolnego czasu, chęci i oczywiście zdrowia, by samodzielnie zabrać się za ułożenie kostki brukowej w ogrodzie. Wiemy jednak, że większość inwestorów preferuje skorzystanie z profesjonalnej usługi – tę swoim klientom zapewnia Świat Kostki.

Specjalizujemy się w realizowaniu dużych projektów brukarskich, delegujących do tych zadań certyfikowanych pracowników, którzy gwarantują najwyższą jakość prac na poziomie zarówno technicznym, jak i wizualnym.

Podejmujemy się również realizacji mniej wymagających, prostych projektów, gdzie nie są wymagane najwyższe kwalifikacje brukarskie. Ma to oczywiście przełożenie na atrakcyjną cenę usługi. Koniecznie zapytaj nas o szczegóły!

Zakres świadczonych robót obejmuje m.in. układanie kostki brukowej, układanie kostki granitowej, układanie płyt ażurowych, betonowych i tarasowych oraz wiele innych. Już teraz zapoznaj się z całą ofertą usług brukarskich realizowanych przez fachowców Świata Kostki.

To warto wiedzieć:

W Świecie Kostki możesz również skorzystać z profesjonalnej usługi projektowania kostki brukowej – nawet w symbolicznej cenie. O szczegóły zapytaj naszych doradców.

Zapraszamy do naszego salonu wystawowego

Świat Kostki to jeden z największych składów kostki brukowej w regionie. Nasza oferta obejmuje wszelkie materiały potrzebne do zrealizowania dowolnego projektu brukarskiego – zarówno prywatnego, jak i komercyjnego. Zaopatrują się u nas klienci indywidualni, deweloperzy, firmy realizujące zlecenia na rzecz samorządów, hoteli, galerii handlowych itd.

W stałej ofercie Świata Kostki, oczywiście poza kostką brukową czołowych producentów, znajdziesz również m.in. palisady, obrzegowania, stopnie, płyty tarasowe, meble betonowe czy murki i elementy ogrodzeniowe.

Już teraz zapraszamy do odwiedzenia naszego salonu wystawowego w Sosnowcu przy ulicy Stawowej 4. Z częścią oferty zapoznasz się również na naszej stronie internetowej.

Przypominamy, że zamawiając dowolny materiał w Świecie Kostki, możesz skorzystać z naszej usługi transportowej. Dostawy realizujemy samochodem z HDS-em na terenie Sosnowca, Siemianowic Śląskich, Mysłowic, Katowic, Jaworzna, Dąbrowy Górniczej, Czeladzi, Chorzowa i Będzina oraz innych okolicznych miejscowości.

Napisz komentarz