x

Szybki kontakt

Kontakt z biurem: 536 324 555

Zamów koncepcję architektoniczną 

Kontakt z projektantem: 535 585 492

Trendy w układaniu kostki brukowej w 2023/2024 roku

Trendy w układaniu kostki brukowej w 2023/2024 roku

Kostka brukowa to połączenie walorów estetycznych i praktycznych. Większość inwestorów indywidualnych i biznesowych decyduje się na zastosowanie kostki w celu utwardzenia podjazdu, drogi dojazdowej, ścieżek, tarasu czy na potrzeby zagospodarowania ogrodu. W brukarstwie, podobnie jak w każdej innej branży, obowiązują oczywiście zmieniające się w czasie trendy – przede wszystkim na poziomie kolorystyki, faktury i wymiarów kostki, ale też sposobu układania. Jeśli chcesz być na bieżąco, to zacznij od przeczytania naszego artykułu.

Omawiamy w nim najważniejsze i najbardziej charakterystyczne trendy w układaniu kostki brukowej w 2023/2024 roku.

Minimalizm wciąż jest na topie

To jeden z najważniejszych i – tak się przynajmniej wydaje – nieprzemijających trendów. Zauważmy, że style kostki brukowej zawsze podążają za aktualnymi modami architektonicznymi. Ponieważ tutaj dominuje minimalizm (patrz powrót mody na domy-kostki, z płaskimi dachami, jak i na nowoczesne stodoły), to projektanci kostki brukowej poszli w dokładnie tym samym kierunku.

Chcąc mieć modną kostkę brukową przed swoim domem wybierz taką, która idealnie koresponduje z architekturą budynku, czyli jest minimalistyczna, prosta w formie i bardzo funkcjonalna (łatwa w odśnieżaniu, utrzymaniu w czystości).

Stonowana kolorystyka

Jeśli chodzi o kolorystykę kostki brukowej, to stanowczo dominują dziś odcienie szarości, barwy nawiązujące do natury oraz betonu. Takie kostki fantastycznie prezentują się przed nowoczesnymi budynkami.

Oczywiście w ofertach producentów znajdziemy kostki w bardziej wyrazistych wariantach kolorystycznych, natomiast są one wybierane raczej przez osoby preferujące klasyczną architekturę, na przykład dworkową.

Ostre krawędzie zamiast łuczków

Jeszcze kilkanaście lat temu każdy projekt brukarski obejmował słynne łuczki. Inwestorzy byli w nich zakochani, a wykonawcy musieli sprostać tym oczekiwaniom. Łuczki i koła wykonywało się dosłownie wszędzie: na podjazdach, ścieżkach, obrzeżach trawnikowych etc.

Dziś odchodzi się od tego trendu na rzecz ostrych krawędzi, które po prostu dużo lepiej korespondują z nowoczesną, minimalistyczną zabudową domów jednorodzinnych czy współczesnych budynków firmowych i użyteczności publicznej.

Zwiększenie wykorzystania kostki brukowej w ogrodzie

Bardzo charakterystycznym trendem jest to, że kostka brukowa stała się niezbędnym materiałem stosowanym w przydomowych ogrodach. Wykonuje się z niej już nie tylko podjazd do garażu czy ścieżkę prowadzącą od furtki do drzwi wejściowych, ale także m.in.:

  • Tarasy;
  • Podesty;
  • Schody;
  • Miejsca do grillowania;
  • Murki oporowe;
  • Obrzeża trawnikowe;

Wynika to ze znakomitej funkcjonalności i trwałości kostki brukowej, jak również z jej walorów estetycznych.

Kostki wielkoformatowe i płyty betonowe

Wielki format to trend, który został znakomicie przyjęty na naszym rynku. Obecnie większość inwestorów podąża właśnie w tym kierunku, preferując duże lub bardzo duże kostki zamiast tych małych. Trudno się temu dziwić: kostka wielkoformatowa pięknie prezentuje się przed domem, zwłaszcza na dużej działce, gdzie mamy możliwość wybrukowania sporej powierzchni terenu.

Równie popularne są płyty betonowe, które wielu inwestorów wybiera do budowy swoich tarasów. Zaletą takich płyt jest nowoczesny design, stosunkowo szybkie układanie oraz to, że po ułożeniu tworzą niemal gładką powierzchnię z niewielkim stosunkiem fug. Są również łatwe w utrzymaniu w czystości.

Kostki nawiązujące do natury

Bardzo ciekawym trendem, który obowiązuje od dobrych kilku lat, jest układanie kostki brukowej, która wyglądem doskonale imituje naturalne materiały. Mamy tutaj na myśli chociażby kostki w typie piaskowca czy drewnianych desek.

Warto również wspomnieć o kostkach, które może nie nawiązują do naturalnych materiałów, natomiast znakomicie imitują beton, glazurę czy stal.

Po kostkę brukową zapraszamy do Świata Kostki

Świat Kostki to jeden z największych składów kostki brukowej w regionie. Nasza oferta obejmuje nie tylko kostkę brukową, ale też wszelkie inne elementy betonowe niezbędne do zrealizowania dowolnego projektu brukarskiego. Kupisz u nas m.in. palisady, obrzegowania, stopnie, płyty tarasowe, meble betonowe czy murki i elementy ogrodzeniowe.

Z pełną ofertą możesz się zapoznać na naszej stronie internetowej. Zapraszamy również do odwiedzenia salonu wystawowego Świata Kostki w Sosnowcu przy ulicy Stawowej 4. Na miejscu znajdziesz mnóstwo inspiracji oraz skorzystasz z fachowego doradztwa naszych ekspertów.

Pamiętaj, że Świat Kostki oferuje usługę profesjonalnego projektowania kostki brukowej, jak również dzieli się namiarami na sprawdzone ekipy brukarskie. W przypadku większych projektów możemy zapewnić własne wykonawstwo.

Dodatkowym atutem naszej oferty jest usługa transportowa. Zamówione materiały dostarczamy samochodem z HDS-em na terenie Sosnowca, Siemianowic Śląskich, Mysłowic, Katowic, Jaworzna, Dąbrowy Górniczej, Czeladzi, Chorzowa i Będzina oraz innych okolicznych miejscowości.

Napisz komentarz