x

Szybki kontakt

Kontakt z biurem: 536 324 555

Zamów koncepcję architektoniczną 

Kontakt z projektantem: 535 585 492

Rodzaje kostki brukowej: jest w czym wybierać

Rodzaje kostki brukowej: jest w czym wybierać

Kostka brukowa jest powszechnie używanym materiałem do utwardzenia terenu wokół domu, firmy, obiektów handlowych czy przemysłowych. Jest niezwykle uniwersalna, łatwa i szybka w układaniu, cechując się przy tym znakomitą estetyką, trwałością i funkcjonalnością. Oczywiście poszczególne rodzaje kostki brukowej znaczącą różnią się między sobą przeznaczeniem, z czego warto sobie zdawać sprawę na etapie wyboru konkretnego materiału. Będzie to mieć wpływ na walory użytkowe kostki, jak również jej zachowanie w dłuższym okresie. Aby usystematyzować wiedzę na temat kostek brukowych przygotowaliśmy poradnik, w którym przybliżamy poszczególne kategorie tego materiału.

Rodzaje kostki brukowej ze względu na zastosowanie

Podstawowy podział kostek brukowych sprowadza się do modeli przemysłowych oraz szlachetnych, czyli mających zastosowanie w utwardzaniu terenu wokół budynku mieszkalnego czy po prostu reprezentacyjnego.

Zacznijmy jednak od kostek przemysłowych. Do tej kategorii zaliczymy chociażby bardzo popularną na polskim i europejskim rynku kostkę Behaton, która oczywiście jest dostępna w stałej ofercie naszego sklepu internetowego. Zastosowanie w przemyśle znajduje również kostka typu Holland, która jest powszechnie stosowana do utwardzania placów, parkingów, budowania chodników w miastach i gminach czy utwardzania terenu wokół inwestycji deweloperskich.

Z kolei jeśli chodzi o kostki szlachetne, to tutaj wybór jest zdecydowanie większy. Producenci na bieżąco reagują na zmieniające się trendy w designie, często również kreują je we własnym zakresie. Dzięki temu trudno jest sobie wyobrazić, aby ktokolwiek nie był w stanie znaleźć kostki brukowej idealnie pasującej do architektury budynku czy po prostu własnych preferencji estetycznych.

Szlachetne kostki brukowe dzielimy na kilka podstawowych kategorii, różniących się przede wszystkim fakturą, czyli powierzchnią. Mamy zatem:

  • Kostki płukane – swoją nazwę zawdzięczają metodzie produkcji, która polega na wypłukiwaniu wierzchniej warstwy betonu, co pozwala osiągnąć bardzo ciekawe efekty wizualne, a przy tym powierzchnia kostki zyskuje właściwości antypoślizgowe.
  • Kostki szczotkowane – dzięki szczotkowaniu wierzchniej warstwy kostki zyskuje ona nietuzinkowy wygląd i bardzo dobrze pasuje chociażby do budynków wyróżniających się nowoczesną, minimalistyczną zabudową.
  • Kostki łupane – celem producenta jest uzyskanie efektu naturalnego kamienia, dlatego kostka betonowa jest poddawana procesowi obłupywania brzegów.
  • Kostki postarzane – często mylone z łupanymi, ponieważ do ich produkcji również wykorzystuje się technikę obłupywania, z tą różnicą, że tutaj młoteczkowana jest także wierzchnia warstwa kostki. W efekcie wygląda ona na bardzo starą, przypominając np. zabytkowy bruk.
  • Kostki strukturalne – ich wierzchnia warstwa do złudzenia przypomina naturalny kamień. W zależności od kolorystyki takie kostki mogą świetnie współgrać z budynkiem zaprojektowanym w stylu nowoczesnym, jak i rustykalnym.

Materiał, z którego została wykonana kostka

Zdecydowanie najpopularniejszym i najłatwiej dostępnym rodzajem kostki brukowej jest ta wykonana z betonu. Kostki betonowe mają liczne zalety, wśród których warto wymienić chociażby atrakcyjną cenę, bardzo wysoką stabilność wymiarową (są to prefabrykaty, co ułatwia układanie kostki i osiągnięcie perfekcyjnej nawierzchni) oraz bardzo dobrą wytrzymałość. Nie jest dziełem przypadku, że właśnie kostki betonowe wykorzystuje się w zastosowaniach typowo przemysłowych. Dodatkowo warto wspomnieć o tym, że kostki z betonu są dostępne w ogromnym wyborze wersji kolorystycznych, faktur oraz wymiarów.

Na rynku są również dostępne kostki kamienne, które produkuje się z kamieni naturalnych. Klasycznym przykładem będzie tutaj kostka granitowa, wciąż dość popularna w naszym kraju, choć znacznie mniej funkcjonalna niż modele betonowe. Jeśli chodzi o zalety kostek kamiennych, to bezapelacyjnie trzeba wspomnieć o trwałości i ponadczasowym designie. Do wad zaliczymy natomiast nierównomierny kształt (utrudnione odśnieżanie czy zamiatanie nawierzchni) oraz wysoką cenę.

Różnice wymiarowe

Prezentując rodzaje kostki brukowej nie możemy nie wspomnieć o jednym z zasadniczych elementów różniących poszczególne produkty od siebie, czyli o wymiarach, a konkretnie – grubości. Od tego parametru w dużej mierze zależy konkretne przeznaczenie kostki. Podział przedstawia się następująco:

  • Kostki o grubości 4 centymetrów – stosuje się je do utwardzania ciągów pieszych, czyli np. wykonywania chodników czy ścieżek w ogrodzie.
  • Kostki o grubości 6 centymetrów – najpopularniejsze i najbardziej uniwersalne, ponieważ można je stosować na podjazdach, z których korzystają pojazdy osobowe, jak również wykorzystać do budowy chodników i ścieżek.
  • Kostki o grubości 8 centymetrów – stosuje się je zawsze wtedy, gdy przewidujemy ruch pojazdów ciężarowych. Takie kostki są bardzo odporne na duży nacisk, uszkodzenia mechaniczne oraz nawet skrajne warunki atmosferyczne.
  • Kostki o grubości 10 centymetrów i powyżej – są to kostki o przeznaczeniu typowo przemysłowym, wykorzystywane do utwardzania nawierzchni, po której mają się regularnie poruszać bardzo ciężkie pojazdy oraz maszyny budowlane.

Wszystkie zaprezentowane rodzaje kostki brukowej są dostępne w Świecie Kostki. Zapraszamy do zakupów online oraz do naszego punktu stacjonarnego w Sosnowcu przy ulicy Stawowej 4.

 

Napisz komentarz