x

Szybki kontakt

Kontakt z biurem: 536 324 555

Zamów koncepcję architektoniczną 

Kontakt z projektantem: 535 585 492

Murki pod ogrodzenie: dlaczego warto postawić na prefabrykat?

Murki pod ogrodzenie: dlaczego warto postawić na prefabrykat?

Grodzenie nieruchomości, zwłaszcza mieszkalnych, jest ważnym elementem polskiej tradycji. Celem tego jest nie tylko zaznaczenie swojego terenu, ale także zminimalizowanie ryzyka włamania, kradzieży wyposażenia ogrodu, aktów wandalizmu oraz wizyty zwierząt – zwłaszcza leśnych. Obecnie jednak ogrodzenie pełni także funkcję ozdobną, dlatego musi korespondować z architekturą budynku pod względem designu. Wybór dostępnych rozwiązań jest bardzo szeroki: można się zdecydować na ogrodzenie pełne, przęsła drewniane lub metalowe, tradycyjną siatkę, płot lamelowy itd. Niezależnie od tego, na który wariant ostatecznie zdecyduje się inwestor, punktem wyjścia do stworzenia ogrodzenia powinno być wykonanie konstrukcji wraz z podmurówką. Zdecydowanie najkorzystniej – zarówno pod względem czasu realizacji, jak i estetyki - będzie postawić na prefabrykowane murki pod ogrodzenie. Na czym to polega? Jakie są zalety tego rozwiązania? Na te pytania odpowiadamy w naszym poradniku.

Czym są prefabrykowane murki pod ogrodzenie?

Mówimy tutaj o gotowych elementach ogrodzeniowych, które wymagają jedynie montażu w docelowym miejscu. Przykładem mogą być prefabrykowane podmurówki, które coraz częściej zastępują klasyczną metodę wykonywania murka ogrodzeniowego (szalunek i wylewany beton). Oszczędza to mnóstwo czasu, energii, a przy tym prezentuje się dość estetycznie.

Rada

Prefabrykowana podmurówka ma jedną wadę: nie wychodzi w grunt, co oznacza, że istnieje ryzyko przekopania się pod ogrodzeniem na przykład psa.

Poza podmurówką istnieją również gotowe murki pod ogrodzenie, czyli elementy wykonane z betonu, z których można wymurować całą konstrukcję ogrodzenia – na przykład wykonać murek oraz słupy pod przęsła, furtkę oraz bramę. Z takich pustaków betonowych, wyglądem imitujących chociażby piaskowiec czy postarzaną cegłę, śmiało można wymurować także ogrodzenie pełne czy wykonać bardzo efektowną ścianę w ogrodzie i tym samym odgrodzić się od sąsiadów, ruchliwej ulicy etc.

Prefabrykowane murki pod ogrodzenie od lat zyskują na popularności, na co największy wpływ mają ich kluczowe zalety. Wymieniamy je w dalszej części naszego poradnika.

Dlaczego warto zastosować prefabrykowane murki pod ogrodzenie?

Zacznijmy od najważniejszej zalety tego rozwiązania, jaką jest czas wykonania ogrodzenia. Alternatywą dla prefabrykatów jest chociażby wymurowanie konstrukcji z popularnej cegły klinkierowej. Prezentuje się ona bardzo efektownie, jest trwała i odporna na kontakt z niekorzystnymi warunkami pogodowymi, ale jednocześnie jest kosztowna, a przy tym wymaga żmudnego, bardzo precyzyjnego murowania. To wszystko powoduje, że wykonanie ogrodzenia może zająć dobrych kilka tygodni, co przekłada się oczywiście także na cenę usługi.

Inną opcją mogłoby być wylanie konstrukcji ogrodzenia z betonu, a następnie wykończenie go np. masą tynkarską. Jest to ciekawy pomysł, ale musimy sobie zdawać sprawę z tego, że obarczony bardzo wysokim ryzykiem. Wymaga to perfekcyjnego wykonawstwa – jeśli fachowiec popełni jakieś błędy (a jest to więcej niż prawdopodobne), to tynk zacznie się kruszyć, pękać, nawet odpadać. Takie ogrodzenie będzie się nadawać już tylko do kapitalnego remontu.

Żadne z takich zagrożeń nie dotyczą natomiast prefabrykowanych murków pod ogrodzenie, które są dostępne w ofercie Świata Kostki. Mówimy tutaj pustakach betonowych charakteryzujących się perfekcyjną wymiarowością. Oznacza to, że murowanie ogrodzenia z wykorzystaniem tych elementów zajmuje dużo mniej czasu i poradzi sobie z tym każdy murarz – nawet jeśli nigdy wcześniej nie miał do czynienia z takim materiałem.

Warto wiedzieć

Wymurowanie ogrodzenia z prefabrykowanych pustaków betonowych może zająć dwukrotnie mniej czasu niż w przypadku cegły klinkierowej.

Co z trwałością? To kolejna zaleta prefabrykowanych pustaków do wykonania murków pod ogrodzenie. Betonowa konstrukcja w zasadzie gwarantuje brak jakichkolwiek problemów użytkowych. Elementy te są w pełni odporne na wilgoć, śnieg, gwałtowne zmiany temperatur, nie pękają na mrozie. Poprawne wymurowanie daje pewność, że takie ogrodzenie będzie się prezentować bardzo efektownie przez wiele lat. Zwłaszcza, że pustaki można bez problemu myć, na przykład przy pomocy myjki ciśnieniowej.

Znakomita estetyka

Pod względem wyglądu gotowe murki pod ogrodzenie dostępne w Świecie Kostki dystansują większość alternatywnych rozwiązań. Są bardzo estetyczne, sprawiają wrażenie o wiele droższych, a przy tym można zdecydować się na najróżniejsze warianty kolorystyczne i fakturowe.

Przykładowo: bardzo popularne pustaki Continental, z uwagi na minimalistyczny design, perfekcyjnie korespondują z nowoczesną zabudową mieszkalną czy firmową. Są one dostępne w aż siedmiu wariantach kolorystycznych, dlatego nie będzie problemu z dopasowaniem ich do nawet nietypowej dachówki czy odcienia elewacji. Z kolei fani klasyki czy architektury śródziemnomorskiej powinni zainteresować się pustakami ogrodzeniowymi Galant Uni Split, dostępnymi w aż sześciu wersjach kolorystycznych.

1- Liczba komentarzy

  • Avatar
   Plot-bud.pl
   paź 10, 2021

   Zabierając się za wykonanie podmurówki tak naprawdę musimy sobie odpowiedzieć na pytanie - do czego ta podmurówka ma służyć? Jeśli ma być ona równocześnie murem oporowym, który musi utrzymać sporą ilość ziemi to konieczne będzie wykonanie tradycyjnej podmuróki lanej, wówczas musimy szykować sie na niemałe koszty związane z wykonaniem wykopu, szalunku, dużą ilością betonu, drogą i czasochłonną robocizną itd. itp. Jesli jednak podmurówka nie musi służyć jako mur oporowy a ma tylko za zadanie wypełnienie szczelin pod ogrodzeniem w przypadku nierównego terenu to zawsze powinniśmy zamiast wykonywania podmurówki lanej, stosować podmurówkę prefabrykowaną. Jest ona zdecydowanie tańsza, łatwiejsza w montażu, a co równie ważne także łatwiejsza w ewentualnym demontażu i co też nie jest bez znaczenia jest ona także bardziej estetyczna. Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej w tym temacie i nie tylko to zapraszam na mojego bloga.

Napisz komentarz