x

Szybki kontakt

Kontakt z biurem: 536 324 555

Zamów koncepcję architektoniczną 

Kontakt z projektantem: 535 585 492

Kamień tarasowy – świetny pomysł na wykończenie nawierzchni przydomowego tarasu

Kamień tarasowy – świetny pomysł na wykończenie nawierzchni przydomowego tarasu

W Świecie Kostki regularnie gościmy klientów, którzy nie do końca wiedzą, czym warto wykończyć nawierzchnię tarasu. Rozważają najróżniejsze opcje: od zwykłej kostki brukowej, przez kostkę wielkoformatową, aż po płytki tarasowe. Każdy z tych pomysłów ma swoje zalety i wady, jednak w rozmowie z naszymi doradcami temat często schodzi na kamień tarasowy, którego klienci wcześniej w ogóle nie brali pod uwagę. Co warto wiedzieć o tym materiale? Dlaczego idealnie nadaje się on do wykończenia tarasu? Czy ma jakieś istotne wady? Na wszystkie te pytania odpowiadamy w naszym poradniku.

Czym jest kamień tarasowy?

Kamień tarasowy to nic innego, jak element wykonany z betonu, ale do złudzenia przypominający naturalny kamień. Dobrym przykładem będzie tutaj ciosany kamień tarasowy firmy Bruk-Bet, stanowiący efektowną rekonstrukcję płyt piaskowca. To oczywiście tylko jedna z propozycji – wybór kolorów, faktur i formatów jest znacznie większy.

Kamień tarasowy ma tę zaletę, że nie przypomina idealnych, równych i gładkich płytek tarasowych. Tak naprawdę każda płyta wygląda inaczej, choć oczywiście nadrzędne jest trzymanie wymiarów. Różnice zauważysz natomiast w teksturze oraz odcieniu. Nie jest to w żadnym razie wada czy błąd produkcyjny – celem jest uzyskanie jak najbardziej naturalnego efektu, dzięki czemu na pierwszy rzut oka trudno będzie odróżnić płytki od ciosanego kamienia.

Kiedy warto zdecydować się na kamień tarasowy?

Kamień tarasowy na pewno będzie bardzo ciekawą propozycją dla tych inwestorów, którzy nie mogą się zdecydować, czym wykończyć nawierzchnię tarasu. Nie są w 100% przekonani ani do płytek tarasowych, ani do kostki brukowej, ale za to zdecydowanie odrzucają opcję płytek ceramicznych/gresowych oraz klinkieru, a także drewna.

Kostka brukowa oraz płyty tarasowe nieco się już opatrzyły – i to pomimo olbrzymiej dostępności wariantów kolorystycznych, rozmiarów czy faktur. Jeśli więc szukasz czegoś nietypowego, lubisz kreatywne rozwiązania i zależy Ci na tym, aby Twój nowy taras był niepowtarzalny i wyróżniał się na tle okolicznych konstrukcji, to kamień tarasowy na pewno będzie świetnym wyborem.

Wbrew pozorom kamień tarasowy nie jest opcją wyłącznie dla właścicieli domów o klasycznej architekturze. Rzeczywiście, najlepiej będzie prezentować się na tarasie w stylu rustykalnym, w otoczeniu naturalnego ogrodu. Nic natomiast nie stoi na przeszkodzie, aby zastosować to rozwiązanie przy nowoczesnym, minimalistycznym budynku. Wystarczy tylko sięgnąć po odpowiednią kolorystykę, idąc w kierunku modnych szarości.

Kolejną sytuacją, w której warto postawić na kamień tarasowy, jest renowacja starego tarasu. Często zgłaszają się do nas osoby, które po wielu latach męczenia się z ciągłym naprawianiem spękanych płytek postanowiły w końcu wymienić nawierzchnię tarasu. Z oczywistych względów nie chcą jednak burzyć betonowej konstrukcji.

W takiej sytuacji można zdecydować się właśnie na kamień tarasowy, który świetnie koresponduje pod względem stylistycznym z domami wybudowanymi naście lat temu. Jest przy tym dość łatwy w ułożeniu, dostępny w atrakcyjnej cenie oraz niezwykle trwały – nie wymaga również żadnych specjalnych zabiegów pielęgnacyjnych (choć na pewno nie zaszkodzi impregnacja).

Nie tylko na taras

Co ciekawe kamień tarasowy wcale nie musi być stosowany wyłącznie na tarasie. Wielu naszych klientów kupuje go z myślą o wykonaniu efektownych, wygodnych ścieżek ogrodowych. To bardzo ciekawa alternatywa dla klasycznych ścieżek z kostki brukowej czy płyt wielkoformatowych.

Ścieżka z kamienia tarasowego przede wszystkim pięknie wpasuje się w ogród, nie będzie go dzielić na strefy, nie utrudni również koszenia trawy. Będzie wyglądać naturalnie, a jej ułożenie zajmie znacznie mniej czasu – można nawet pokusić się o wykonanie ścieżki własnoręcznie, bez pomocy ekipy brukarskiej.

Co z wadami?

Bardzo trudno jest wskazać jakieś ewidentne wady kamienia tarasowego. Można tutaj wspomnieć jedynie o jego nieregularnej teksturze. Choć to dzięki niej kamień prezentuje się naturalnie, to jednocześnie nieco utrudnia ona utrzymanie nawierzchni tarasu w czystości.

Wszystko przez to, że brud może dostawać się w pory kamienia, a jego usunięcie będzie wymagać albo długiego zamiatania szczotką z twardym włosiem, albo użycia myjki ciśnieniowej. Aby zminimalizować ten problem zawsze zalecamy zaimpregnowanie kamienia tarasowego, co zabezpieczy go także przed np. tłustymi plamami.

Kamień tarasowy w różnych wariantach kolorystycznych możesz obejrzeć na żywo w składzie Świata Kostki w Sosnowcu przy ulicy Stawowej 4. Taka wizyta powinna pomóc Ci ostatecznie rozwiać wątpliwości i zdecydować się na konkretny materiał do wykończenia nawierzchni przydomowego tarasu.

Pamiętaj również, że kupując kostkę brukową, płyty tarasowe, kamień tarasowy i inne elementy betonowe w naszym składzie, możesz skorzystać z transportu materiału pod wskazany adres (z rozładunkiem HDS-em). Dostawy realizujemy na terenie Sosnowca, Siemianowic Śląskich, Mysłowic, Katowic, Jaworzna, Dąbrowy Górniczej, Czeladzi, Chorzowa i Będzina oraz innych okolicznych miejscowości.

Napisz komentarz