x

Szybki kontakt

Kontakt z biurem: 536 324 555

Zamów koncepcję architektoniczną 

Kontakt z projektantem: 535 585 492

Płytki chodnikowe – jakie są ich zalety?

Płytki chodnikowe – jakie są ich zalety?

Płytki chodnikowe wciąż mogą się kojarzyć z traktami pieszymi na osiedlach wielorodzinnych sprzed 30-40 lat. Dziś jednak mamy znacznie większy wybór materiałów do utwardzania nawierzchni, w tym właśnie płytek, które mogą stanowić atrakcyjną alternatywę dla standardowej kostki brukowej, żwiru czy granitu. Płytki chodnikowe są oczywiście dostępne w Świecie Kostki w Sosnowcu i zauważamy, że z roku na rok cieszą się coraz większą popularnością. Jakie są ich największe zalety? Dlaczego warto je rozważyć planując wykończenie terenu wokół domu lub firmy? Czy płytki chodnikowe nadają się wyłącznie do budowy ścieżek? Odpowiedzi na wszystkie te pytania znajdziesz w naszym artykule.

Czym właściwie są płytki chodnikowe?

Płytki chodnikowe to nic innego, jak wielkoformatowe elementy betonowe wykorzystywane do utwardzania nawierzchni. Zgodnie z nazwą najczęściej wybiera się je do budowy chodników w przestrzeni miejskiej, natomiast wielu inwestorów indywidualnych stosuje płytki chodnikowe do wykonania ścieżek w ogrodzie, ścieżki prowadzącej od furtki do drzwi wejściowych czy nawet podjazdów do garażu.

Ta uniwersalność sprawia, że płytki chodnikowe mogą być rozpatrywane w kategorii alternatywy dla innych elementów betonowych przeznaczonych do utwardzania nawierzchni. Jeśli znudziła Ci się już standardowa kostka brukowa i szukasz czegoś innego, wielkoformatowego, wyróżniającego się na tle projektów zrealizowanych u sąsiadów, to płytki chodnikowe powinny być tym materiałem, który weźmiesz pod uwagę.

Kluczowe cechy płytek chodnikowych, które decydują o ich rosnącej popularności, to:

 • szeroki wybór wariantów wymiarowych,
 • mnóstwo wariantów kolorystycznych, co pozwala dopasować wygląd płytek chodnikowych do architektury budynku, charakteru ogrodu czy po prostu zmysłu estetycznego właścicieli,
 • bardzo efektowny design, szczególnie w zestawieniu z nieco już opatrzoną kostką brukową w małym formacie,
 • możliwość zastosowania płyt chodnikowych w różnych częściach ogrodu,
 • liczne opcje ciekawego wykorzystania płytek w celach dekoracyjnych (np. jako elementy małej architektury na rabatach kwiatowych),
 • dość łatwe i szybkie układanie przez profesjonalną ekipę brukarską (zapytaj nas o namiary na sprawdzonych wykonawców),
 • wygoda użytkowania (są bardzo łatwe w utrzymaniu w czystości, wystarczy je regularnie zamiatać czy myć wodą pod ciśnieniem).

Pomysły na zastosowanie płytek chodnikowych w przydomowym ogrodzie (i nie tylko)

Oczywiście podstawowym sposobem wykorzystania takich płytek jest zbudowanie z nich ścieżek ogrodowych oraz innych ciągów komunikacyjnych. Choć nadal większość inwestorów robi to z kostki brukowej, to zauważamy, że rośnie liczba zapytań właśnie o płytki chodnikowe (ewentualnie o kostkę wielkoformatową). Ma to związek przede wszystkim z nietuzinkowym wyglądem tego materiału – duże elementy betonowe prezentują się bardzo efektownie i szczególnie dobrze pasują do ogrodów o większej powierzchni.

Najlepszym dowodem na uniwersalność tego materiału jest fakt, iż mnóstwo osób wykorzystuje płytki chodnikowe do budowy przydomowych tarasów. Dzisiejsi inwestorzy dobrze wiedzą już, że taras z dekoracyjnych elementów betonowych, zbudowany na gruncie, jest zdecydowanie najlepszym rozwiązaniem w naszych warunkach klimatycznych. Wyróżnia się świetnym wyglądem, wieloletnią trwałością, a przede wszystkim łatwym utrzymaniem (nie trzeba go odnawiać, wystarczy raz na jakiś czas zaimpregnować płyty tarasowe czy kostkę brukową, w zależności od tego, z czego wykonano taras).

Płyty chodnikowe wciąż wykorzystuje się także w przestrzeni miejskiej, zwłaszcza do budowy traktów pieszych w reprezentacyjnych częściach miast, parkach, na bulwarach i rynkach. W kontekście takich zastosowań kluczową cechą płyt jest ich efektowny, ale jednocześnie uniwersalny wygląd, dzięki czemu dobrze pasują one zarówno do nowoczesnej, jak i tradycyjnej (w tym historycznej) architektury. Nie bez znaczenia jest również ponadprzeciętna trwałość tego materiału oraz antypoślizgowość (ważne w deszczowe czy śnieżne dni).

Ponadto płytki chodnikowe bardzo fajnie sprawdzają się do budowy:

 • ścieżek na rabatach kwiatowych,
 • stanowisk grillowych,
 • placów zabaw dla dzieci (utwardzają nawierzchnię, stabilizując tym samym elementy konstrukcyjne placu),
 • wiat garażowych, rekreacyjnych etc.

Gdzie kupić płytki chodnikowe?

Płytki chodnikowe w różnych wariantach kolorystycznych i wymiarowych zamówisz w składzie Świata Kostki w Sosnowcu przy ulicy Stawowej 4. Nasi doradcy zaprezentują Ci cały asortyment oraz pomogą w podjęciu ostatecznej decyzji, zwracając uwagę nie tylko na estetykę, ale też kwestie techniczne.

Pamiętaj również, że kupując płyty, kostkę brukową i inne elementy betonowe w naszym składzie skorzystasz z transportu materiałów pod wskazany adres, wraz z rozładunkiem HDS-em. Dostawy realizujemy na terenie Sosnowca, Siemianowic Śląskich, Mysłowic, Katowic, Jaworzna, Dąbrowy Górniczej, Czeladzi, Chorzowa i Będzina oraz innych okolicznych miejscowości.

Napisz komentarz