Kostka na schody - wykonanie schodów krok po kroku
Schody z kostki brukowej to bardzo dobry pomysł. Na takie rozwiązanie decyduje się coraz więcej inwestorów, zarówno właścicieli domów jednorodzinnych, jak i firm czy różnego rodzaju obiektów handlowych. Kostka na schody sprawdza się idealnie w polskich warunkach klimatycznych, a przy tym gwarantuje pożądaną estetykę i szybkie tempo wykonania konstrukcji. Dodatkowym argumentem przemawiającym za tą opcją jest to, że wykonanie schodów jest względnie łatwe, choć oczywiście warto zlecić to fachowej ekipie brukarskiej. Sprawdź, na czym polega wykonanie schodów z kostki brukowej – oto instrukcja krok po kroku.
Krok 1: kompletujemy materiały
Paradoksalnie najważniejsza wcale nie jest kostka brukowa, ale inne elementy tworzące konstrukcję schodów. Do wyboru mamy kilka rozwiązań, natomiast najczęściej inwestorzy decydują się na:
- Palisady – to najlepszy wybór, ponieważ palisady występują w różnych wariantach wysokości, zdobień i kolorów, a przy tym są naprawdę estetyczne. Zbudujesz z nich solidną konstrukcję schodów zarówno wejściowych, jak i tarasowych.
- Krawężniki – standardowe krawężniki również dobrze sprawdzają się do budowy konstrukcji schodów, choć trzeba pamiętać, że ustępują palisadom pod względem estetyki, a przy tym są niższe, co wymaga dokładnego przemyślenia projektu (m.in. pod kątem liczby stopni).
Na marginesie warto wspomnieć o tym, że schody z kostki można wykonać również z gotowych stopni betonowych – to bardzo ciekawe rozwiązanie pod względem designu, funkcjonalności oraz trwałości.
Poza elementami konstrukcyjnymi potrzebujesz oczywiście także samej kostki brukowej. Dobierz ją pod kątem kolorystyki, kształtu oraz wymiarów – na schody dobrze sprawdzają się kostki wielkoformatowe i płyty betonowe.
Wszystko, czego potrzebujesz do wykonania schodów z kostki brukowej, w tym kostkę i obrzegowania, kupisz w Świecie Kostki. Pamiętaj, że oferujemy również transport materiałów pod wskazany adres, wraz z rozładunkiem HDS-em. Dostawy realizujemy na terenie Sosnowca, Siemianowic Śląskich, Mysłowic, Katowic, Jaworzna, Dąbrowy Górniczej, Czeladzi, Chorzowa i Będzina oraz innych okolicznych miejscowości.
Krok 2: prace przygotowawcze
W ramach tych prac niezbędne jest przygotowanie podbudowy pod przyszłe schody. Robimy ją z suchego betonu (mieszanka cementu i piasku lub gotowy beton z betoniarni). Podbudowę usypujemy prosto na oczyszczonym i wykorytowanym gruncie.
Krok 3: osadzenie palisad lub krawężników
Kolejną czynnością, w praktyce najważniejszą, jest stworzenie konstrukcji schodów, do czego wykorzystujemy palisady lub krawężniki. Osadzamy je w odpowiedniej ilości betonu tak, aby po utwardzeniu pozostały nieruchome. To kluczowy etap, ponieważ jeśli popełnimy tutaj błędy, to schody będą krzywe i szybko zaczną się „rozjeżdżać”. Lepiej więc dwa razy wszystko przemyśleć, nie żałować betonu i – w przypadku wysokich schodów – wykonać minimum dwa rzędy stopni w celu wzmocnienia konstrukcji.
Krok 4: układanie kostki brukowej
Gdy konstrukcja schodów jest już gotowa, to możemy się zabrać za najprzyjemniejszy etap, czyli układanie kostki – warto to sobie zaplanować następnego dnia, aby beton zdążył związać. Kostkę układamy zgodnie z wybranym wcześniej wzorem, pamiętając przy tym o zasadzie dobierania kostek z trzech palet (eliminuje to ryzyko wystąpienia dużych różnic kolorystycznych).
Krok 5: zagęszczenie
Po ułożeniu kostki i upewnieniu się, że wszystkie elementy betonowe zostały równo docięte i nie ma między nimi nadmiernych przerw, możemy zabrać się za zagęszczanie. W przypadku większych schodów niezbędne może być użycie zagęszczarki, którą można wypożyczyć (koszt to około 100 złotych za dobę). Jeśli jednak mówimy o małych schodach, np. prowadzących na wyniesiony taras, to zagęszczenie można przeprowadzić ręcznie – wystarczy do tego solidna deska i młotek (co jakiś czas kontrolujemy całość poziomicą).
Krok 6: piaskowanie lub fugowanie
Ostatnim etapem wykonania schodów z kostki brukowej jest wypełnienie szpar pomiędzy kostkami. Standardowo wykorzystuje się do tego żółty, oczyszczony piasek, który jednak nie każdemu się podoba, a w dodatku może być dość problematyczny z uwagi na ryzyko nawiewania go do domu.
Alternatywą dla piasku są specjalne fugi żywiczne do kostki brukowej, które co prawda są znacznie droższe, natomiast dają bardzo dobry efekt estetyczny i funkcjonalny. Pozwalają uzyskać idealnie równą powierzchnię kostki, są trwałe, eliminują także problem roślinności wyrastającej spomiędzy kostek.
Tak wykonane schody z kostki brukowej przetrwają wiele lat w nienaruszonym stanie, a w razie konieczności przeprowadzenia renowacji nie będzie to szczególnie trudne i kosztowne. Prace można wykonać samodzielnie, o ile inwestor ma podstawowe umiejętności murarsko-brukarskie i sporo wolnego czasu.
Jeśli potrzebujesz dodatkowych wskazówek technicznych w kwestii wykonania schodów z kostki brukowej, to odwiedź Świat Kostki w Sosnowcu przy ulicy Stawowej 4 i porozmawiaj z naszymi ekspertami.
Napisz komentarz Anuluj