x

Szybki kontakt

Kontakt z biurem: 536 324 555

Zamów koncepcję architektoniczną 

Kontakt z projektantem: 535 585 492

Stromy podjazd z kostki brukowej – najważniejsze zasady, o których trzeba pamiętać

Stromy podjazd z kostki brukowej – najważniejsze zasady, o których trzeba pamiętać

Stromy podjazd z kostki brukowej, na przykład prowadzący do garażu, to częsty widok na prywatnych posesjach. Wielu inwestorów dąży do tego, aby zachować jak największą przestrzeń ogrodu z tyłu budynku, dlatego już na etapie projektu zagospodarowania terenu decyduje się na maksymalne przybliżenie domu do ogrodzenia frontowego. Zbudowanie podjazdu o znacznym poziomie nachylenia nie jest wcale takie proste. Obowiązuje tutaj kilka ważnych zasad, których należy bezwzględnie przestrzegać. Omawiamy je w naszym poradniku.

Zaczynamy od ustalenia optymalnego nachylenia podjazdu

Stromy podjazd do garażu to nic nadzwyczajnego, o ile nie przesadzimy z kątem nachylenia. Niestety, wielu inwestorów popełnia tutaj błąd, który może być spowodowany również bardzo małą ilością miejsca na działce (problem dobrze znany właścicielom domów w zabudowie szeregowej).

Bardzo stromy podjazd z kostki brukowej może być problematyczny w codziennej eksploatacji, o czym właściciele przekonają się zimą i wczesną wiosną. Chodzi oczywiście o zamarzanie nawierzchni podjazdu, co utrudni lub wręcz uniemożliwi zaparkowanie samochodu w garażu. Taki podjazd będzie wymagać dokładnego odśnieżania i skuwania lodu, ewentualnie zainwestowania w system kabli grzewczych.

Aby uniknąć podobnych problemów należy się bardzo dokładnie zastanowić nad kątem nachylenia podjazdu. Oczywiście pamiętamy o poziomie ulicy, aby nie dopuścić do sytuacji, w której podjazd przy bramie wjazdowej znajduje się poniżej poziomu zero – skutkowałoby to regularnym zalewaniem terenu działki podczas intensywnych opadów deszczu (oraz nanoszeniem błota, jeśli nieruchomość znajduje się przy drodze gruntowej).

Solidna podbudowa

Stromy podjazd z kostki brukowej stanowi nie lada wyzwanie dla ekipy brukarskiej. Wyłącznie doświadczony wykonawca jest w stanie zagwarantować inwestorowi, że podjazd nie ulegnie zniszczeniu w długim okresie użytkowania, nie pojawią się w nim koleiny, wgłębienia etc.

Wszystko zaczyna się na etapie podbudowy. Dobra praktyka nakazuje, aby nie poprzestawać na samej podsypce z suchego betonu, ale wcześniej zastosować np. grubszy tłuczeń, który ustabilizuje podłoże. Grubość podsypki dobiera się w zależności od kąta nachylenia, a tym samym najwyższego punktu podjazdu (który wypada tuż przy bramie garażowej).

Nie zapominamy o odwodnieniu

Stromy podjazd z kostki brukowej ma tę zaletę, że nie zalega na nim woda podczas opadów, a jego nawierzchnia dużo szybciej wysycha. Z drugiej jednak strony betonowy podjazd nie absorbuje wody opadowej – a ta będzie zawsze szukać ujścia. W efekcie istnieje wysokie ryzyko zalewania podjazdu na wysokości bramy wjazdowej.

Aby tego uniknąć należy zastosować system kanalizacji deszczowej, z minimum jedną kratką odbierającą wodę (standardowo montuje się ją przed lub tuż za bramą wjazdową).

Mile widziane jest oświetlenie podjazdu

Codzienne korzystanie ze stromego podjazdu powinno być przede wszystkim bezpieczne. Dlatego sugerujemy, aby już na etapie jego wykonywania pomyśleć o zastosowaniu oświetlenia – na przykład w postaci lamp stojących czy halogenów montowanych na równo z nawierzchnią podjazdu. Dodatkowo należy zamontować oświetlenie nad bramą garażową (najlepiej z czujnikiem ruchu).

Kostka brukowa o antypoślizgowej fakturze

Na stromy podjazd zawsze warto wybrać chropowatą, na przykład nakrapianą kostkę brukową, która ma naturalne właściwości antypoślizgowe. Dzięki temu nie tylko ułatwimy sobie wjazd do garażu w okresie zimowym, ale również zmniejszymy ryzyko poślizgnięcia się po opadach śniegu czy deszczu i bolesnego upadku.

Kup kostkę na podjazd w Świecie Kostki

Świat Kostki to jeden z największych składów kostki i elementów betonowych w regionie. Niezależnie od tego, jaka kostka brukowa Cię interesuje, z pewnością znajdziesz odpowiedni model w naszej ofercie. Co ważne, dysponujemy dużą wystawą, na której możesz od razu ocenić wygląd kostki w realnych warunkach, a nie tylko w katalogu.

W naszym salonie w Sosnowcu przy ulicy Stawowej 4 kupisz kostkę brukową, ale też inne elementy betonowe niezbędne do wykonania podjazdu, w tym krawężniki, palisady czy odwodnienia. Oferujemy również elementy małej architektury ogrodowej, jak bloczki betonowe do budowy ogrodzeń.

W Świecie Kostki skorzystasz z fachowego doradztwa naszych ekspertów, którzy udzielą Ci rzeczowych wskazówek, jak zbudować stromy podjazd z kostki brukowej, aby był trwały i estetyczny w długim okresie eksploatacji.

Nie masz jeszcze ekipy brukarskiej do wykonania podjazdu, ścieżek i tarasu? Zdaj się na rekomendowanych przez nas fachowców! Pamiętaj również, że w Świecie Kostki możesz skorzystać z usługi zaprojektowania kostki brukowej.

Świat Kostki oferuje swoim klientom usługę transportu zakupionych materiałów pod wskazany adres, wraz z rozładunkiem HDS-em. Dostawy realizujemy na terenie Sosnowca, Siemianowic Śląskich, Mysłowic, Katowic, Jaworzna, Dąbrowy Górniczej, Czeladzi, Chorzowa i Będzina oraz innych okolicznych miejscowości.

Napisz komentarz