x

Szybki kontakt

Kontakt z biurem: 536 324 555

Zamów koncepcję architektoniczną 

Kontakt z projektantem: 535 585 492

Obrzeża tarasowe – jakie wybrać?

Obrzeża tarasowe – jakie wybrać?

Taras jest najważniejszym elementem otoczenia domu jednorodzinnego. Powinien być nie tylko efektowny, ale także funkcjonalny, tworząc idealne warunki do wypoczynku po ciężkim dniu, przyjmowania gości, organizowania imprez rodzinnych itd. Wykonanie tarasu warto dobrze przemyśleć, także pod kątem zastosowanych technologii. Wielu inwestorów decyduje się na taras z kostki brukowej lub płyt betonowych, co jest bardzo dobrym pomysłem. Pamiętajmy natomiast, że niezbędne będą tutaj także obrzeża tarasowe. W naszym artykule podpowiadamy, jakie obrzeża wybrać oraz zdradzamy kilka wskazówek technicznych.

Jaką funkcję pełnią obrzeża tarasowe?

Obrzeża tarasowe tworzą właściwą konstrukcję tarasu wykonanego z kostki brukowej lub płyt tarasowych. Ich zadaniem jest ustabilizowanie tarasu i nie dopuszczenie, aby – pisząc kolokwialnie – zaczął się „rozjeżdżać”. Obrzeża oczywiście wyznaczają również długość i szerokość tarasu.

Co trzeba wziąć pod uwagę wybierając obrzeża tarasowe?

Zacznijmy od najważniejszego kryterium z punktu widzenia techniki wykonania tarasu. Na dobry początek należy precyzyjnie ustalić wysokość tarasu i pod tym kątem dobrać obrzeża. Jeśli okaże się, że powierzchnia tarasu znajdzie się na wysokości np. 60 centymetrów nad gruntem, to nie wykonamy jego ścian przy użyciu wyłącznie jednego rzędu obrzeży o wysokości 40 cm.

W takiej sytuacji mamy do wyboru dwa rozwiązania:

  1. Możemy zastosować wyższe obrzeża – w tym hipotetycznym przykładzie musiałyby mieć długość około 80 centymetrów.
  2. Możemy zastosować dwa rzędy obrzeży (jedne podtrzymują drugie) i przy okazji zyskać stopień po całej długości i szerokości tarasu.

Kolejną kwestią jest to, czy decydujemy się na typowe obrzeża, czy może na pojedyncze palisady lub nawet krawężniki. Wybór powinien być motywowany przede wszystkim względami estetycznymi. W Świecie Kostki możesz porównać ze sobą różne rozwiązania i dzięki temu podjąć właściwą decyzję.

Dodatkowo radzimy dobrze zastanowić się nad kolorystyką. Popularnym rozwiązaniem jest stosowanie obrzeży w kolorze kontrastującym z kostką lub płytami tarasowymi. Nic natomiast nie stoi na przeszkodzie, aby wybrać obrzeża w zbliżonym lub takim samym kolorze jak nawierzchnia tarasu, dzięki czemu konstrukcja będzie nieco mniej widoczna.

Jak osadzać obrzeża, aby zapewnić stabilność i trwałość konstrukcji?

Nawet najefektowniejsze obrzeża tarasowe na niewiele się zdadzą, jeśli zostaną nieprawidłowo osadzone w gruncie. Tutaj ogromną rolę do odegrania ma wykonawca tarasu – radzimy, aby zlecić te prace doświadczonej ekipie brukarskiej.

W przypadku chęci samodzielnego wykonania tarasu należy pamiętaj o jednej najważniejszej zasadzie: bardzo solidnym osadzeniu obrzeży w gruncie. W tym celu przygotowujemy odpowiednio głęboki wykop, stabilizujemy grunt, a następnie wysypujemy suchy beton w takiej ilości, jaka jest niezbędna do utrzymania obrzeży w idealnym pionie.

Dalsze prace, w tym układanie kostki czy płyt tarasowych, możemy rozpocząć dopiero w momencie, gdy upewnimy się, że obrzeża tarasowe są nieruchome, nie występują żadne odchylenia (sprawdzamy to długą poziomicą) i wszystkie elementy są ustawione równo względem siebie.

Obrzeża tarasowe: nie tylko do budowy tarasu

Obrzeża tarasowe śmiało można wykorzystać do wykonania innych elementów małej architektury w ogrodzie. Zwłaszcza, jeśli zostanie ich trochę po budowie tarasu. Takie obrzeża świetnie sprawdzą się do budowy schodów wejściowych do budynku, będą idealnym wyborem do zniwelowania różnic terenu (np. między podjazdem do garażu a biegnącą obok ścieżką) czy do oddzielenia trawnika od rabat kwiatowych i żywopłotu.

Obrzeża tarasowe są bardzo uniwersalnym materiałem, który może się przydać na każdym etapie zakładania ogrodu oraz zagospodarowywania terenu wokół domu.

Zamów obrzeża tarasowe w Świecie Kostki!

Świat Kostki to jeden z największych składów kostki brukowej w regionie. W naszej ofercie znajdziesz wszelkie materiały betonowe niezbędne do utwardzenia terenu wokół domu, firmy, sklepu itd. Dostarczamy kostkę brukową czołowych producentów, palisady, obrzegowania, stopnie, płyty tarasowe, meble betonowe czy murki i ogrodzenia.

Odwiedź nasz skład kostki brukowej w Sosnowcu przy ulicy Stawowej 4 i skorzystaj z inspiracji oraz wskazówek technicznych naszych ekspertów, którzy podpowiedzą Ci, jak prawidłowo zbudować przydomowy taras z wykorzystaniem obrzeży tarasowych.

Możesz również zlecić nam zaprojektowanie kostki brukowej wokół Twojego domu, oczywiście z uwzględnieniem tarasu. To bardzo korzystne rozwiązanie, które z jednej strony pozwoli Ci zwizualizować sobie wygląd otoczenia budynku, a z drugiej uniknąć niepotrzebnych zakupów (lub zamówienia zbyt małej ilości materiałów).

Jeśli natomiast nie masz sprawdzonego wykonawcy, to służymy namiarami na polecane przez nas ekipy, które gwarantują bardzo wysoką jakość realizacji projektu w atrakcyjnej cenie.

Pamiętaj również, że zamawiając kostkę brukową i inne materiały w Świecie Kostki możesz skorzystać z usługi transportu pod wskazany adres, wraz z rozładunkiem HDS-em. Dostawy realizujemy na terenie Sosnowca, Siemianowic Śląskich, Mysłowic, Katowic, Jaworzna, Dąbrowy Górniczej, Czeladzi, Chorzowa i Będzina oraz innych okolicznych miejscowości.

Napisz komentarz