x

Szybki kontakt

Kontakt z biurem: 536 324 555

Zamów koncepcję architektoniczną 

Kontakt z projektantem: 535 585 492

Piaskowiec na tarasie

Piaskowiec na tarasie

Piaskowiec to materiał konstrukcyjny wykorzystywany do produkcji okładzin ściennych, dekoracyjnego wykończenia kominków czy płytek podłogowych. Doskonale sprawdzi się zarówno do zastosowań zewnętrznych, jak i wewnątrz domu. Jego unikatowy wygląd i właściwości fizyczne sprawiają, że może posłużyć jako podstawowy budulec tarasu. Sprawdź, dlaczego warto zdecydować się na wyłożenie tarasu piaskowcem i co zrobić, aby jak najdłużej utrzymać jego piękny wygląd.

Płyty z piaskowca na taras — charakterystyka

Kamienie naturalne mają wiele kolorów i odcieni, co sprawia, że każda okładzina jest absolutnie niepowtarzalna. Piaskowiec jest wydobywany z ogromnej skały dzielonej na mniejsze kawałki, które poddaje się następnie specjalistycznej obróbce. Płytki tarasowe i podłogowe z piaskowca występują w wielu naturalnych wariacjach kolorystycznych i charakteryzują się dużą odpornością na czynniki mechaniczne.  Pomimo że materiał odznacza się twardością, nie jest niezniszczalny. Należy zatem uważać, aby nie uszkodzić płytek przez upuszczenie ciężkiego przedmiotu z dużej wysokości. Sama wymiana okładziny nie sprawia problemów, niemniej uzupełniając piaskowiec na tarasie płytką z innej partii istnieje ryzyko utraty spójności kompozycji. Aby zabezpieczyć się na taką ewentualność, warto zachować kilka zapasowych sztuk.

Piaskowiec na tarasie — jak dbać o kamień?

Cechą charakterystyczną piaskowca jest porowatość, co oznacza, że będzie absorbował wodę. Jeżeli zatem zdecydujesz się na położenie kamiennej okładziny na tarasie, musisz pamiętać o właściwej impregnacji. Powierzchnia, która nie jest odpowiednio zabezpieczona, staje się trudniejsza do wyczyszczenia. Stosując dedykowany preparat nie tylko ochronisz piaskowiec na tarasie przed niekorzystnym wpływem wody deszczowej, ale też zapobiegniesz pojawieniu się grzybów i porostów. Impregnacja zabezpieczy również przed zabrudzeniami i ułatwi wykonywanie późniejszych zabiegów pielęgnacyjnych.

Jak pielęgnować piaskowiec na tarasie?

Pielęgnacja kamiennej okładziny tarasowej nie wymaga użycia specjalistycznych narzędzi. W przypadku drobnych zabrudzeń w zupełności wystarczy twarda i mocna szczotka. Jeżeli na nawierzchni pojawią się większe zabrudzenia i plamy, należy użyć odrobinę detergentu i ciepłej wody. Dobrym sposobem na pozbycie się bardziej uporczywych zanieczyszczeń jest wyczyszczenie piaskowca na tarasie przy pomocy innego kawałka piaskowca. Nie musisz obawiać się, że kamień ulegnie uszkodzeniu. Cała procedura opiera się bowiem na zeszlifowaniu brudu — nie trzeba mieć w tym przypadku większych umiejętności.

Jak pozbyć się zielonego nalotu z piaskowca?

Płytki instalowane na zewnątrz budynku są narażone na wiele czynników zewnętrznych, które mogą mieć negatywny wpływ na ich właściwości fizyczne oraz przyczyniać się do szybszej degradacji, dlatego tak ważna jest regularna pielęgnacja. Po dłuższym okresie użytkowania piaskowiec na tarasie może lekko zmienić odcień. Jeżeli zauważysz, że na powierzchni pojawił się zielony nalot, musisz zastosować specjalistyczne preparaty przeciwko grzybom i porostom, a następnie rozprowadzić na powierzchni impregnat, który zabezpieczy kamień przed pojawieniem się nalotów w przyszłości. Aby mieć pewność, że impregnat został nałożony równomiernie, zaaplikuj go zwykłym pędzelkiem.

Jak wyczyścić bardzo zabrudzony piaskowiec na tarasie?

Intensywnie zabrudzony piaskowiec na tarasie można wyczyścić przy pomocy myjki ciśnieniowej. Najlepsze efekty można uzyskać przy użyciu odpowiednio dobranych detergentów oraz gorącej wody pod niedużym ciśnieniem. Absolutnie odradza się stosowanie myjek wysokociśnieniowych, które mogą spowodować charakterystyczne ubytki w formie dziur i całkowicie zniszczyć taras. Szczególnie mocne zabrudzenia, obejmujące także czarne naloty, można usunąć dzięki metodzie piaskowania, które polega na czyszczeniu powierzchni sprężonym powietrzem wzbogaconym o drobnoziarnisty pasek. Biorąc pod uwagę specyfikę usługi, lepiej powierzyć praca wyspecjalizowanej firmie.

Napisz komentarz