x

Szybki kontakt

Kontakt z biurem: 536 324 555

Zamów koncepcję architektoniczną 

Kontakt z projektantem: 535 585 492

Ile metrów kostki brukowej zamówić? Praktyczne wskazówki

Ile metrów kostki brukowej zamówić? Praktyczne wskazówki

Jednym z najczęstszych dylematów, przed jakimi stają inwestorzy, jest kwestia ilości kostki brukowej potrzebnej do zrealizowania danego projektu brukarskiego. W Świecie Kostki codziennie otrzymujemy takie zapytania, na które trudno jest udzielić jednoznacznej odpowiedzi bez posiadania podstawowych informacji – m.in. dotyczących planowanej powierzchni do wybrukowania.

Przygotowaliśmy artykuł, w którym podpowiadamy, jak określić, ile metrów kostki brukowej trzeba zamówić, aby z jednej strony nie wydawać pieniędzy na niepotrzebny materiał, a z drugiej nie musieć domawiać towaru już w trakcie prowadzenia prac.

Projekt, projekt i jeszcze raz projekt

Nie ma lepszego sposobu na określenie zapotrzebowania na kostkę brukową. Profesjonalny projekt – który możesz zamówić w Świecie Kostki – to gwarancja, że w trakcie prowadzenia prac nie zabraknie materiału, a także, że po zakończeniu inwestycji inwestor nie zostanie z kilkoma paletami niewykorzystanej kostki. Ponadto projekt pozwala na uzyskanie znakomitego efektu estetycznego i funkcjonalnego.

Zmierzenie powierzchni do wybrukowania

Jeśli inwestorzy z jakiegoś powodu nie chcą zamawiać projektu kostki, to muszą we własnym zakresie zmierzyć powierzchnię terenu przeznaczoną do wybrukowania. Nie ma w tym wielkiej filozofii: chwytamy długą miarę i po kolei mierzymy teren, który ma zostać utwardzony.

Zawsze uwzględniamy tzw. docinki

Nie ma możliwości zamówienia kostki co do metra kwadratowego. Jeśli np. z obliczeń wynika, że potrzebujemy 200 metrów kwadratowych materiału, to zawsze składamy delikatnie większe zamówienie. Dlaczego? Słowo-klucz: docinki.

Szacuje się, że na docinki potrzeba między 5 a 10 proc. kostki. Tego niestety nie da się uniknąć – jest to kostka bezpowrotnie tracona (można ją wykorzystać np. na utwardzenie drogi gruntowej prowadzącej do budynku).

Liczy się także format kostki

Ilość kostki brukowej potrzebnej do zrealizowania danego projektu zależy także od jej rodzaju. Najwięcej strat z tytułu docinek generuje kostka wielkoformatowa – jeśli więc inwestor decyduje się np. na efektowne, duże płyty betonowe, to musi się liczyć z koniecznością zamówienia ich „na górkę”.

Warto skonsultować się z wykonawcą

Doświadczona ekipa brukarska nie powinna mieć problemu z przybliżonym określeniem ilości potrzebnej kostki brukowej. Wykonawca wie, ile kostki marnuje się na docinki, stąd będzie w stanie podpowiedzieć inwestorowi optymalną ilość koniecznego do zamówienia materiału.

Lepiej zamówić ciut za dużo niż za mało kostki

Z naszego wieloletniego doświadczenia wynika, że nie da się idealnie wymierzyć ilości potrzebnej kostki brukowej. W takiej sytuacji zawsze radzimy, aby zrobić delikatny „narzut” – niewykorzystaną kostkę zawsze można po prostu zwrócić i odzyskać pieniądze.

Sytuacja, w której w trakcie prowadzenia prac zabrakło np. 5-6 metrów kwadratowych kostki brukowej, jest bardzo niekorzystna dla inwestora. Może się okazać, że taka kostka nie jest dostępna od ręki i trzeba na nią poczekać kilka tygodni – w tym czasie ekipa brukarska przeniesie się na inną inwestycję i nie wiadomo, kiedy wróci dokończyć projekt. Poza tym inwestor ponownie poniesie niemały koszt transportu kostki.

Zdaj się na nasze doradztwo

W obliczeniu ilości potrzebnej kostki brukowej bardzo chętnie pomogą Ci doradcy Świata Kostki. Przedstaw nam projekt, nawet stworzony odręcznie, a my powiemy, ile metrów kostki musisz zamówić, uwzględniając również wszelkie inne materiały brukarskie, jak krawężniki czy palisady.

Świat Kostki to jeden z największych składów kostki brukowej w regionie, mieszczący się w Sosnowcu przy ulicy Stawowej 4. Odwiedź nas i skorzystaj zarówno z fachowego doradztwa technicznego, jak i z mnóstwa inspiracji aranżacyjnych.

Przypominamy, że robiąc zakupy w Świecie Kostki możesz skorzystać z naszej usługi transportu. Dostawy realizujemy samochodem z HDS-em na terenie Sosnowca, Siemianowic Śląskich, Mysłowic, Katowic, Jaworzna, Dąbrowy Górniczej, Czeladzi, Chorzowa i Będzina oraz innych okolicznych miejscowości.

Napisz komentarz