x

Szybki kontakt

Kontakt z biurem: 536 324 555

Zamów koncepcję architektoniczną 

Kontakt z projektantem: 535 585 492

Kostka brukowa – jak o nią dbać, aby cieszyła oczy przez lata?

Kostka brukowa – jak o nią dbać, aby cieszyła oczy przez lata?

Nawet najpiękniejsza kostka brukowa po latach może się prezentować mało efektownie i bardziej szpecić niż zdobić otoczenie budynku. To konsekwencja jej zaniedbania. Wielu inwestorów nie myśli o tym, że betonowa kostka wymaga choć minimum uwagi i przeprowadzania podstawowych zabiegów pielęgnacyjnych.

W kolejnym poradniku Świata Kostki podpowiadamy, jak dbać o kostkę brukową, by wyglądała świetnie nawet po wielu latach od ułożenia.

Regularne zamiatanie

To jedna z tych nielubianych, ale też koniecznych czynności, zwłaszcza, jeśli dom znajduje się przy drodze gruntowej. Wówczas na kostce siłą rzeczy będzie się zbierać piasek i błoto. Warto więc regularnie zamiatać kostkę, szczególnie na podjeździe do garażu, co pozwoli mniejszym wysiłkiem utrzymać ją w czystości.

Rada:

Częste zamiatanie zapobiega również wyrastaniu chwastów oraz rozwojowi alg na powierzchni kostki, zwłaszcza od strony północnej.

Mycie kostki brukowej

Kostkę warto myć co najmniej raz w roku, najlepiej zaraz po ziemie. Polecamy użyć do tego myjki ciśnieniowej z odpowiednią końcówką lub specjalną szczotką do mycia płaskich powierzchni. Jeśli będziesz myć kostkę regularnie, to nie będą potrzebne żadne preparaty chemiczne – chyba, że chcesz usunąć zaschnięte plamy. Do standardowego mycia w zupełności wystarczy sama woda pod ciśnieniem.

Rada:

Po zakończeniu mycia pamiętaj o uzupełnieniu piasku wypłukanego z fug między kostkami.

Usuwanie chwastów

Na dłuższą metę trudno jest uniknąć wyrastania chwastów między kostkami. Stąd też warto na bieżąco je wyrywać, zapobiegając ich ukorzenieniu się. Wieloletnie chwasty można wypalić, potraktować gorącą wodą, wodą z octem lub w ostateczności herbicydem.

Zachwaszczona kostka brukowa wygląda bardzo źle, dlatego radzimy nie przechodzić obojętnie nad nawet pojedynczymi chwastami.

Impregnacja kostki brukowej – warto to zrobić!

Zabieg impregnacji kostki brukowej można z powodzeniem przeprowadzić na własną rękę. Nie jest to ani czasochłonne, ani męczące, ani nawet kosztowne – po odpowiedni preparat w atrakcyjnej cenie zapraszamy do Świata Kostki.

Dzięki impregnacji kostka dłużej zachowa piękny wygląd. Zabieg ten ma na celu podkreślenie koloru kostki oraz zabezpieczenie jej przed zabrudzeniami, w tym z olejów.

Wymiana uszkodzonych kostek

Widząc, że jakaś kostka jest uszkodzona, na przykład wyszczerbiona, wartą ją od razu wymienić – oczywiście o ile zostały pojedyncze kostki po realizacji projektu brukarskiego. Uszkodzenia mogą powstać w trakcie użytkowania kostki, na przykład pod naciskiem kół samochodu czy w wyniku upadku jakiegoś ciężkiego przedmiotu.

Szybkie reagowanie na widoczne uszkodzenia nawierzchni

Każdemu naszemu klientowi zalecamy regularne sprawdzanie stanu nawierzchni z kostki brukowej i nieignorowanie widocznych gołym okiem defektów. Jeśli doszło do miejscowego zapadnięcia się kostki, to jest to oznaka popełnienia błędów na etapie wykonywania podbudowy.

W takiej sytuacji należy skorzystać z gwarancji i wezwać wykonawcę do wprowadzenia poprawek. Jeśli inwestor to zbagatelizuje, to w krótkim czasie mogą pojawić się kolejne zapadliska – wówczas naprawa będzie znacznie bardziej uciążliwa i czasochłonna.

Po kostkę brukową zajrzyj do Świata Kostki

Świat Kostki to największy skład kostki brukowej w regionie, oferujący pełen asortyment brukarski w jednym miejscu. Znajdziesz u nas zarówno kostkę brukową, jak i szereg innych produktów niezbędnych do realizacji nawet skomplikowanych projektów – od krawężników, przez palisady, aż po elementy ogrodzeniowe i odwodnieniowe.

Na miejscu skorzystasz z fachowego doradztwa, możesz również zamówić usługę projektowania kostki brukowej w specjalnej cenie – koniecznie zapytaj o szczegóły!

Kupując kostkę brukową i inne materiały w Świecie Kostki skorzystasz z wygodnej usługi transportu pod wskazany adres. Dostawy realizujemy samochodem z HDS-em na terenie Sosnowca, Siemianowic Śląskich, Mysłowic, Katowic, Jaworzna, Dąbrowy Górniczej, Czeladzi, Chorzowa i Będzina oraz innych okolicznych miejscowości.

Napisz komentarz