x

Szybki kontakt

Kontakt z biurem: 536 324 555

Zamów koncepcję architektoniczną 

Kontakt z projektantem: 535 585 492

Jak układać gazony? Sprawdź nasze wskazówki

Jak układać gazony? Sprawdź nasze wskazówki

Gazony to popularne elementy betonowe, które mają szerokie zastosowanie w realizowaniu najróżniejszych projektów ogrodowych. W Świecie Kostki zauważamy renesans zainteresowania gazonami, które obecnie stanowią atrakcyjną alternatywę dla np. sztampowych ogrodzeń czy palisad. W naszym poradniku podpowiadamy, jak układać gazony oraz dzielimy się kilkoma pomysłami na ich wykorzystanie w przydomowym ogrodzie.

Technika układania gazonów zależy od ich przeznaczenia

Aby wyjaśnić, jak układać gazony, musimy najpierw wiedzieć, do czego właściwie mają one zostać wykorzystane. Za przykład niech posłuży jedno z najpopularniejszych zastosowań gazonów, czyli wybudowanie ozdobnego murku.

Pierwszym etapem prac jest zrobienie podstawy. Dla murku o wysokości do 100 cm wystarczające będzie wybranie ziemi na około 15 centymetrów, a następnie wyłożenie warstwy grubego żwiru lub suchego betonu, na której układamy pierwszą warstwę gazonów (wkopaną w ziemię). Na powierzchni układamy dopiero drugi rząd gazonów.

Planując wykonanie wyższego murku należy już zadbać o solidną podstawę z twardego betonu, najlepiej wzmocnionego zbrojeniem. Tutaj rekomendujemy wykonanie fundamentu na około 60-centymetrowej warstwie żwiru. Sam fundament powinien mieć wysokość około 20 centymetrów – to na nim ułożymy pierwszą warstwę gazonów, najlepiej używając do tego zaprawy klejowej.

Rada

Im wyższa ma być konstrukcja z gazonów, tym bardziej rekomendujemy klejenie poszczególnych elementów do siebie przy pomocy specjalnego kleju do pustaków ogrodzeniowych.  

Do czego możesz wykorzystać gazony?

Gazony to naprawdę uniwersalne elementy betonowe, które w ogrodzie można wykorzystać na wiele interesujących sposobów. Oto kilka gotowych pomysłów:

  • Budowa tarasu;
  • Budowa schodów wejściowych do domu;
  • Obrzeże trawnikowe;
  • Wydzielenie rabat kwiatowych;
  • Budowa ogrodzenia/płotu, który po czasie pięknie porośnie roślinami płożącymi i wiszącymi;
  • Niwelacja terenu;
  • Budowa paleniska ogrodowego, miejsca do grillowania etc.;
  • Budowa murku oporowego;
  • Wzmocnienie skarpy.

Więcej pomysłów na wykorzystanie gazonów betonowych w ogrodzie znajdziesz w osobnym artykule na blogu Świata Kostki.

Skorzystaj z usługi fachowców

Wiedząc już, jak układać gazony, możesz podjąć się tego zadania samodzielnie czy np. z pomocą sąsiada lub kogoś znajomego. Pamiętaj jednak, że aby zagwarantować sobie znakomity efekt końcowy, warto przeprowadzić te prace w sposób fachowy – jest to szczególnie ważne w przypadku wykonania sporej konstrukcji z gazonów, od której wymagamy również trwałości i odporności na gwałtowne zjawiska pogodowe (w tym porywisty wiatr).

Jeśli nie czujesz się na siłach lub po prostu brakuje Ci czasu, to skorzystaj z naszej rady i powierz tę pracę fachowcom. W rozmowie z doradcą Świata Kostki zapytaj o namiary na rekomendowane przez nas ekipy brukarskie, do których kwalifikacji nie mamy najmniejszych zastrzeżeń.

Rada

W przypadku dużych projektów, na przykład na potrzeby osiedli domów jednorodzinnych czy inwestycji deweloperskich, służymy naszymi usługami brukarskimi.

Projekt – od tego warto zacząć!

Końcowy efekt ułożenia gazonów zależy nie tylko od poprawnego zrealizowania inwestycji pod kątem czysto technicznym, ale także od projektu. Wiedząc, że chcesz mieć elementy małej architektury ogrodowej z gazonów, warto sięgnąć po usługę zawodowego projektanta, co pozwoli urzeczywistnić Twoją wizję – nawet najbardziej skomplikowaną.

Projektowanie kostki brukowej to jedna ze specjalizacji Świata Kostki. Nasi projektanci są do Twojej dyspozycji, a ich usługę możesz sobie zapewnić w naprawdę symbolicznej cenie – wystarczy tylko zakupić zaproponowane materiały w naszym składzie. O szczegóły zapytaj doradcę Świata Kostki.

Sprawdź gazony dostępne w ofercie Świata Kostki

Świat Kostki to odpowiedni adres dla osób, które chcą zastosować gazony w swoim ogrodzie i wykonać z nich ogrodzenie czy inne elementy małej architektury. Sprawdź na przykład jeden z najchętniej wybieranych produktów z tej kategorii, czyli gazon Flora – Księżyc, doskonale nadający się do wybudowania murka, obrzegowania tarasu, niwelacji różnicy poziomów terenu itd.

Po więcej produktów i inspiracji koniecznie zajrzyj do naszego salonu wystawowego, gdzie masz możliwość obejrzenia gazonów na żywo, porównania ich wariantów kolorystycznych i kształtów, a następnie wybrania odpowiednich elementów, które idealnie sprawdzą się w Twoim ogrodzie.

Odwiedź Świat Kostki po więcej pomysłów na atrakcyjne aranżacje z kostki brukowej

Świat Kostki jest jednym z największych składów kostki brukowej w regionie. Znajdziesz na  w Sosnowcu przy ulicy Stawowej 4. Oferta naszego składu nie ogranicza się tylko do kostki brukowej, ale obejmuje także wiele innych materiałów, w tym: palisady, obrzegowania, stopnie, płyty tarasowe, meble betonowe czy murki i elementy ogrodzeniowe.

Już teraz zapraszamy do zapoznania się z naszą ofertą online oraz do odwiedzenia salonu wystawowego Świata Kostki. Przypominamy, że zakupione materiały możemy dostarczyć pod wskazany adres. Dostawy realizujemy samochodem z HDS-em na terenie Sosnowca, Siemianowic Śląskich, Mysłowic, Katowic, Jaworzna, Dąbrowy Górniczej, Czeladzi, Chorzowa i Będzina oraz innych okolicznych miejscowości.

Napisz komentarz