x

Szybki kontakt

Kontakt z biurem: 536 324 555

Zamów koncepcję architektoniczną 

Kontakt z projektantem: 535 585 492

Wzór kostki brukowej – jakie opcje mamy do wyboru?

Wzór kostki brukowej – jakie opcje mamy do wyboru?

Obecnie producenci kostki brukowej dostarczają nam tak wiele modeli różniących się kształtem, kolorystyką czy fakturą, że praktycznie każdy może znaleźć coś dla siebie. Nie ma znaczenia, czy preferujemy styl nowoczesny, klasyczny, rustykalny czy może industrialny – doradcy Świata Kostki zawsze znajdą idealną propozycję dla inwestorów. Warto przy tym pamiętać, że na finalny efekt duży wpływ ma nie tylko sam materiał, ale też metoda jego układania. Wzór kostki brukowej wybrany przez ekipę brukarską w porozumieniu z inwestorem decyduje o odbiorze podjazdu do garażu, ścieżek ogrodowych czy tarasu. Jakie wzory układania kostki cieszą się największą popularnością?

Wzór prosty

Jak sama nazwa wskazuje jest to wzór układania kostki brukowej, który nie wymaga żadnej kreatywności czy artyzmu ze strony ekipy brukarskiej. Nie oznacza to natomiast, że jest mało efektowny. Jego siłą jest właśnie prostota, co bardzo dobrze pasuje do budynków o nowoczesnej, minimalistycznej architekturze. Wzór prosty to idealny wybór dla tych inwestorów, którzy nie przepadają za przesadnym wzornictwem, za to cenią sobie porządek i symetrię.

Rada

Ważną zaletą układania kostki wzorem prostym jest również niski koszt oraz szybkie tempo realizacji inwestycji brukarskiej.

Jak układa się kostkę brukową zgodnie z wzorem prostym? Wykonawca dobiera kostki z trzech palet (aby uniknąć różnic w odcieniach), a następnie układa je w takiej samej kolejności pilnując zachowania linii prostej, którą najczęściej wyznaczają krawężniki.

Wzór skośny

Bardzo ciekawa metoda układania kostki brukowej, która nie jest zbyt często wybierana przy okazji realizacji prywatnych inwestycji brukarskich. Można się natomiast na nią natknąć np. na terenach należących do spółdzielni mieszkaniowych czy samorządów.

Układanie kostki wzorem skośnym polega na tym, że brukarz zestawia ze sobą poszczególne kostki pod kątem 45 stopni – w efekcie, pisząc obrazowo, biegną one ukośnie. Metoda ta bardzo dobrze sprawdza się do utwardzania dużych powierzchni terenu, np. ulic, dróg wewnętrznych, parkingów czy podjazdów do garaży. Ułożone skośnie kostki są równo obciążane podczas przejazdu samochodu, co może przyczynić się do dłuższego utrzymania idealnie równej nawierzchni.

Wzór prostokątny

Jeszcze kilkanaście lat temu był prawdziwym hitem w świecie brukarstwa, ale i dziś można się spotkać z wykorzystywaniem tego wzoru do realizacji inwestycji przy prywatnych budynkach mieszkalnych, domach wielorodzinnych czy budynkach firmowych. Niewątpliwą zaletą wzoru prostokątnego jest elegancki wygląd nawierzchni, dlatego można polecić tę metodę właścicielom budynków o klasycznej architekturze, a także zwolennikom stylu glamour.

Aby uzyskać wzór prostokątny potrzebne są – jak można się domyślić – klasyczne, prostokątne kostki brukowe. Bardzo dobrze sprawdzają się tutaj chociażby popularne kostki Holland, choć niektórzy wykonawcy potrafią uzyskać podobny efekt przy wykorzystaniu kostek NOSTALIT. Zawsze punktem wyjścia jest wyznaczenie środka, w którym układamy pierwszą kostkę, a następnie obudowujemy ją kolejnymi. Tutaj bardzo ważne jest precyzyjne rozplanowanie nawierzchni, aby uniknąć dużej liczby widocznych docinek.

Wzór w jodełkę

Kojarzący się z ekstrawagancją, ale szybko wracający do łask. Dawniej wzór w jodełkę wybierano wyłącznie przy okazji układania nawierzchni z kostki typu Holland. Obecnie na rynku znajdziemy mnóstwo innych, znacznie nowocześniejszych modeli o podobnym kształcie, które również pozwalają uzyskać efekt „parkietu”. Aby ułożyć kostkę w jodełkę trzeba przesunąć kostki o 45 stopni względem osi podjazdu czy chodnika.

Ten wzór kostki brukowej bez wątpienia prezentuje się bardzo efektownie, choć trzeba podkreślić, że tylko na dużej powierzchni. Nie ma raczej sensu „bawić się” w układanie kostki w jodełkę, gdy planujemy wykonanie wąskich chodników czy niewielkiego podjazdu do garażu. Pamiętajmy przy tym, że jest to metoda droższa i bardziej czasochłonna w realizacji.

Wzór łukowy

Bardzo popularny, można wręcz napisać, że stanowiący pierwszy wybór dla większości inwestorów przymierzających się do utwardzenia terenu wokół domu czy firmy. W Świecie Kostki bardzo często słyszymy od klientów, że proszą o polecenie takiej kostki brukowej, która „ładnie układa się w łuki”. I rzeczywiście na rynku znajdziemy sporo takich modeli – poczynając od kostek typu piccolo, a kończąc na klasycznej kostce granitowej.

Wzór kostki brukowej w łuk na pewno prezentuje się bardzo efektownie i pasuje do eleganckich, harmonijnie zaprojektowanych ogrodów. Przyjemnie dla oka łagodzi ostre linie zabudowy mieszkalnej, a także pozwala bardzo funkcjonalnie zagospodarować przestrzeń wokół budynku, np. wykorzystując nietypowy kształt działki.

Niezależnie od tego, na jaki wzór kostki brukowej ostatecznie się zdecydujesz, to odpowiednie modele na pewno znajdziesz w Świecie Kostki. Naszym klientom zapewniamy transport zakupionego materiału wraz z rozładunkiem HDS-em. Dostawy realizujemy na terenie Sosnowca, Siemianowic Śląskich, Mysłowic, Katowic, Jaworzna, Dąbrowy Górniczej, Czeladzi, Chorzowa i Będzina oraz innych okolicznych miejscowości.

 

Napisz komentarz