x

Szybki kontakt

Kontakt z biurem: 536 324 555

Zamów koncepcję architektoniczną 

Kontakt z projektantem: 535 585 492

Kostka bezfazowa: co to takiego? Kiedy warto ją zastosować?

Kostka bezfazowa: co to takiego? Kiedy warto ją zastosować?

Zdecydowana większość inwestorów szukających kostki brukowej do wykończenia terenu wokół domu, firmy czy budynku wielorodzinnego skupia się na względach estetycznych, ewentualnie na cenie. Każdy czołowy producent kostki brukowej zapewnia nam dziś ogromny wybór modeli różniących się kolorami, formatem czy grubością. Warto natomiast zwrócić uwagę, że kostki dzielimy także na te z fazą i bez fazy. Nie wszyscy wiedzą, na czym polega ta różnica, dlatego postanowiliśmy szczegółowo wyjaśnić tę kwestię w naszym poradniku. Czym dokładnie jest kostka bezfazowa? Kiedy się ją stosuje? Jakie są jej najważniejsze zalety? Zapraszamy do lektury artykułu przygotowanego przez ekspertów Świata Kostki.

Co trzeba wiedzieć o kostce bezfazowej?

Kostka brukowa bez fazy ma prosty profil krawędzi i to wyraźnie odróżnia ją od modelu z fazą, który zawsze posiada zaokrągloną czy ściętą lub nawet nieregularną krawędź. Rozwiązanie bezfazowe ma liczne zalety, wśród których należy wyróżnić przede wszystkim:

 • możliwość uzyskania efektu idealnie równej, jednolitej powierzchni,
 • ścisłe doleganie kostek do siebie, dzięki czemu minimalizujemy ryzyko zarastania fug mchem czy pojawiania się w nich chwastów,
 • dużo wygodniejsze korzystanie z nawierzchni z kostki brukowej z punktu widzenia np. rowerzystów, rodziców z małymi dziećmi jeżdżącymi w wózkach, osób na wózkach inwalidzkich, starszych osób ciągnących wózek na zakupy, rolkarzy , kobiet chodzących w butach na wysokich obcasach etc.,
 • cichszy przejazd pojazdów po nawierzchni ułożonej z kostki bezfazowej, np. na ulicach osiedlowych, drogach wewnętrznych itd.

Jak widać kostki bezfazowe – tutaj przykładem może być szalenie popularny w Polsce model Holland – mają liczne i dość istotne zalety, jednak nie możemy zapominać również o wadach. Największą z nich jest nieco gorsza estetyka w porównaniu z modelami z fazą. Z tego też powodu zastosowanie kostek bezfazowych jest dość mocno ograniczone – co się jednak powoli zmienia (ale o tym za chwilę).

Kiedy stosujemy kostkę brukową bez fazy?

Kostka bezfazowa jest zdecydowanie najlepszym wyborem do utwardzania terenów użyteczności publicznej. Powszechnie stosuje się ją podczas realizacji inwestycji przemysłowych, np. do budowy dróg dojazdowych, placów manewrowych, terenów magazynowych czy parkingów – tutaj dobrym przykładem będzie popularna kostka Behaton, która świetnie sprawdza się właśnie do takich zadań.

Kostkę bezfazową wykorzystuje się także do:

 • budowy chodników i ścieżek rowerowych w miastach oraz na terenach wiejskich,
 • budowy dróg osiedlowych i tzw. „leżących policjantów”,
 • budowy parkingów dla mieszkańców osiedli wielorodzinnych,
 • utwardzania nawierzchni w magazynach, halach targowych, centrach wystawienniczych, garażach etc.

Czy kostka bezfazowa ma zastosowanie w budownictwie jednorodzinnym?

Zdecydowanie tak. Wszystko zależy oczywiście od tego, na jaki model kostki się zdecydujemy. Obecnie w ofertach czołowych producentów coraz częściej pojawiają się kostki bezfazowe o nowoczesnym designie, które świetnie korespondują z budynkami o minimalistycznej architekturze. Taka kostka będzie doskonałą alternatywą dla modeli z fazą, których klasycznym przedstawicielem jest wciąż bardzo popularna kostka Nostalit.

Kostki bezfazowe najlepiej prezentują się wtedy, gdy użyjemy ich do utwardzenia terenu o sporej powierzchni. Dlatego szczególnie chętnie stosuje się je do wykonania np. dużych tarasów, podjazdów do garażu czy przydomowych parkingów. Uzyskamy wówczas efekt równej, jednolitej nawierzchni, co wygląda znakomicie, szczególnie w słoneczny dzień i w sąsiedztwie budynku o zwartej bryle.

Rada

Kostki bezfazowe są dostępne w bardzo szerokim wyborze wariantów kolorystycznych, jednak decydując się na nie warto stawiać na jasne odcienie, ewentualnie szarości.

Inwestorzy, którzy postawią na kostkę bezfazową z pewnością docenią też jej walory praktyczne, o których wspomnieliśmy na początku artykułu. Taka kostka jest dużo łatwiejsza w utrzymaniu (m.in. wymaga rzadszego zamiatania czy usuwania chwastów). Dodajmy także, że kostka nie jest tutaj jedynym wyborem. W ofercie producentów znajdziemy także m.in. płyty bezfazowe – idealne do wykończenia tarasu czy nawet wybudowania ścieżek ogrodowych.

Znasz już podstawowe różnice między kostką bezfazową a posiadającą fazę. Niezależnie od tego, na którą się zdecydujesz, to największy wybór kostek brukowych w regionie znajdziesz w Świecie Kostki. Możesz zamówić upatrzony model wygodnie online lub odwiedzić nasz salon wystawowy w Sosnowcu przy ulicy Stawowej 4. Na miejscu czekają na Ciebie wykwalifikowani doradcy, którzy podpowiedzą Ci najlepsze rozwiązania techniczne i estetyczne. Możesz też skorzystać z usługi projektowania oraz poprosić nas o namiary na sprawdzonych wykonawców.

Pamiętaj również, że naszym klientom zapewniamy transport zakupionej kostki brukowej pod wskazany adres. Dostawy realizujemy na terenie Sosnowca, Siemianowic Śląskich, Mysłowic, Katowic, Jaworzna, Dąbrowy Górniczej, Czeladzi, Chorzowa i Będzina oraz innych okolicznych miejscowości.

1- Liczba komentarzy

  • Avatar
   Gilbert
   maj 31, 2021

   I'm lucky that I uncovered this it is incredible - <a href="http://www.cheapelectriciansuk.uk/chelmsford-essex.html" target="_blank">Alec Electric</a>

Napisz komentarz